Karadeniz Pet

Kuşuma Nazar Değdi

Mesut Kaynacı

Yeni Üye
Arkadaşlar Muhabbet kuşum Cuma gününe kadar çok sağlıklıydı. 8 aylık bir kuş yani daha yaşına bile girmedi. Ve şimdiden 20 civarı kelime konuşuyordu.

Cuma günü evde dolaşırken bir yerleri kemirirken aniden öksürmeye ve kusmaya başladı ağzındaki tüm yemleri çıkardı. Sonra yem yedi onları da öksürdü. Ertesi gün o neşeli durmadan konuşan kuş gitti yem yemeyen su içmeyen sesi kısılan göğsü hırlayan, kuyruğu nefes darlığı yüzünden nefes alıp verirken sallanan kuş geldi.

3 gündür şırınganın içine bisküvi, yumurta sarısı falan sulandırarak ağzına sıkıyorum yoksa çoktan ölmüştü.

Git gide kötüleşiyor. Katı birşey yemediği için ishal de oldu. Su bile içmiyor onu da şırınga ile veriyorum elimi ısırıyor yemek istemiyor.

Resmen nazar değdiler buna yürekten inanıyorum. Kafayı yemek üzereyim, belirtiler üşütme belirtisi gibi ama aniden oldu ve üşütecek bir ortam yok evde. Ayrıca 3-5 dakikada bir acıdan kıvranıyor, kanatlarını açıyor kafasını yerlere sürtüyor acı çektiği belli.

Acaba yabancı bir cisim mi yuttu taşlığına mı yapıştı. Sesi de kısıldı hırlıyor zor nefes alıyor. Açlıktan ölecek. henüz çok genç bir kuş ne olur akıl verin.

Veterinere nereye götüreyim Konya'dayım.
Götürsem bile müdahale edebilirler mi ? küçücük kuş narkoz verseler kaldırır mı ? Muhabbet kuşlarına cerrahi operasyon yapılabiliyor mu ?

3 gündür şırınga ile besliyorum ölmesin diye. Ne olur yardım edin. Yemiyor içmiyor.

Hocam teşhisi koymuşsunuz sanırım kıl tüy falan yutup nefes borusuna falan yapışmış olabilir veterinere götürüp röntgen çekerek incelemesi daha sağlıklı zaman kaybetmeyin tıbbi müdahale şart

Sadece Selçuklu Veteriner fakültesinde röntgen varmış. Götürsem cerrahi müdahale yapabilecekler mi bilmiyorum çok narin hayvanlar sonuçta.

Kusmasının nedeni boğazında ki cisimi atmaya çalışmasından kaynaklanıyordur büyük ihtimal cerrahi müdahale yaparlar tabi ki yinede telefon numarasını bulup arayabilirsiniz özel kliniklerdede röntgen makineleri mevcuttur yine bir kaç özel veterineri arayıp danışabilirsiniz

Özel veteriner pek yok İstanbul değil burası malum pek kedi köpek besleyen yok. Kuşlara da kuşçular bakıyor zaten kuş diye önem vermiyorlar.

Bir tane özel veteriner biliyorum onlarda da röntgen yokmuş fakülteye yönlendirdi. Hayvan acı çekiyor yarın götüreceğim. Zaten kurudu 3 gündür yiyemiyor.

Anladım hocam zeytinyağ mevcutsa evde bir iki damla ağzına damlat bakalım bişey falan yapıştıysa belki çözülmesine falan yardımcı olur

Hastalık konusunda şunu yap bunu yap diyemeyeceğim pek bir bilgim yok ama benim kuşumda düne kadar kusuyor midesi bulanıyordu ama tabi keyfi yerindeydi sizinki kadar kötü durumda değildi. annem sağolsun nazar duası okudu bugün gayet iyi. Benim kuşlar genellikle huysuz olduklarında dua okuturum sonrasında rahatlarlar. siz yinede veterinere gösterin ama nazar duasıda okuyun. Geçmiş olsun

Kuş öğlen vakti öldü, zaten çok acı çekiyordu zor nefes alıyordu ve yem yiyemeyince halsiz düşmüştü.
Eğittiğim kuşlar arasında en akıllısıydı 8 ayda 25 kelime konuşuyordu. Resmen nazar değildi çok sağlıklıydı.
Neyse yardımcı olan herkese teşekkürler. Bundan sonra kağıt, tahta vs.. kemirmelerine izin vermeyeceğim, soluk borusuna cisim kaçtı 100% yoksa aniden bu kadar kötüleşmez.

Geri