Karadeniz Pet

Kuşumdaki sorun.

Cino06

Yeni Üye
Herkese iyi günler.7 aylık erkek muhabbet kuşum pazar günü birden yere atladı 6-7 defa etrafında döndü sebepsizce.bir an ölecek sandım.ondan sonra da hastalandı.yem yemesi ve su içmesinde sorun yok.hep dışarıda gezmeye alıştırdık yine çıkıyor uçuyor.ama çok konuşkan bir kuştu 20ye yakın kelime öğretmiştik çok net konuşuyordu ama artık konuşurken çok zorlanıyor kelimeleri zar zor çıkartıyor.durgunlaştı elimizde hep uyukluyor kabarıyor kuyruk atıyor hızlı nefes alıp veriyor.gagasını sık sık açıp kapatıyor ama herhangi bir kusma yok.göz çevresi ve bugün de özellikle gaga üstü tüylerinde dökülme oldu ellediğimde sert ve canı acıyor belli sağa sola sürtüyor.kaşıntısı da arttı dün parazit spreyini sıktım ama geçmedi.internette çok şey okudum açıkçası iç parazit mi dış parazit mi kursak mantarı mı anlayamadım.ağzını açtığımda bir beyazlık da göremedim.dışkısını petshopa gösterdiğimde parazit olabilir dedi bağışıklık düzenleyici verdi 2 gün kullandım fayda etmedi.bugün götürdüğüm veteriner doksimis verdi 5 gün kullan dedi ama çok kötü kokuyor daha bir yudum içmedi.

Fotograf paylasirsaniz daha iyi anlasilir aslında. Chlamydiosis diye bi bakteri enfeksiyonu bu tarz belirtiler verebiliyor diye okumuştum internette bi google yazıp kendi kurşunuyla kıyaslayan isterseniz belirtileri.

20210604_212742.jpg
20210604_212742.jpg
20210604_212742.jpg
20210604_212742.jpg

Ekli dosyalar

• 20210604_213105.jpg
    20210604_213105.jpg
    221.5 KB · Görüntüleme: 31
  • 20210604_212608.jpg
    20210604_212608.jpg
    981.7 KB · Görüntüleme: 37
Öncelikle belirtmem lazım, bu konuda bilgi sahibi birisi değilim. Fotoğraflara bakılırsa benzer bi durumu benim kuşum da yaşamıştı. Tüy değiştirdiği dönemde alın kısmında yeni sert tüyler uç vermişti. Tüylerde hafif kırmızılık vardı sanki azıcık kanamış gibi. Ve kuşum o bölgeyi kafesindeki tüneklere, mineral taşına falan sürüyordu hem de delicesine. Kaşındığı belliydi yani. Sizinki de öyle bi durum olabilir diye düşündüm. Kuşunuz da bana gayet sağlıklı göründü açıkçası. İnşallah daha ciddi bi problemi yoktur bu sorunu da çabucak düzelir. Benden daha bilgili üyeler de kısa zamanda yardımcı olacak yorumlar yapacaklardır eminim. Bence siz forumu takipte kalın, kuşunuzun durumunu da izleyin bugünlerde. Geçmiş olsun :)

Bu arada, dışkıda da ciddi bir sorun göremedim ben aslında. Yani kuşunuzun iştahı iyiyse mantardan parazitten vs. şüphelenmek için biraz erken. Endişelenmeyin kuşunuzu bi süre takip edin

Bu arada, dışkıda da ciddi bir sorun göremedim ben aslında. Yani kuşunuzun iştahı iyiyse mantardan parazitten vs. şüphelenmek için biraz erken. Endişelenmeyin kuşunuzu bi süre takip edin.
çok şükür yeme içmesinde sorun yok dal darıyı özellikle çok yiyor.antibiyotiğe devam ediyorum 2.gün bugün.dün gece yatmadan bir dışkısında hafif bir kan gördüm ama bugüm tekrar etmedi.bugün ağzını açıp kapaması arttı biraz petshopa gösterdim fıkfık olmuş antibiyotiğe devam et dedi.bakalım düzelecek inşallah biraz miskinlik olsa da 5 günde en azından durumunda kötüleme olmadı.yardımınız için teşekkürler.bir de merkezi ısıtmalı binada oturuyorum kombileri kapattılar oda sıcaklığı 28lerden 24lere düştü gece plar örtüyorum üstüne yeterli olur mu sizce?

çok şükür yeme içmesinde sorun yok dal darıyı özellikle çok yiyor.antibiyotiğe devam ediyorum 2.gün bugün.dün gece yatmadan bir dışkısında hafif bir kan gördüm ama bugüm tekrar etmedi.bugün ağzını açıp kapaması arttı biraz petshopa gösterdim fıkfık olmuş antibiyotiğe devam et dedi.bakalım düzelecek inşallah biraz miskinlik olsa da 5 günde en azından durumunda kötüleme olmadı.yardımınız için teşekkürler.bir de merkezi ısıtmalı binada oturuyorum kombileri kapattılar oda sıcaklığı 28lerden 24lere düştü gece plar örtüyorum üstüne yeterli olur mu sizce?
24ün altına düşmediği sürece cereyanda falan da kalmazsa sorun olmaz diye düşünüyorum polar benzeri örtü yeterli olur. Geçmiş olsun tekrar. Umarım en kısa zamanda düzelir rahatına kavuşur kuşunuz 😊

18-28 derece arası ani sıcaklık değişimi olmadığı sürece uyum sağlayabiliyor muhabbet kuşları ( :

ankara 30lardan 10 derecelere düştü birden o etkiledi galiba

Fık fık mı olmuş ? ilginç. Geceleri üstünü örtüyorum demişsin, kafes temizliğini düzenli yapmıyorsan, bide çok kapatıyorsan kafesin etrafını kafes içindeki toz,tüy solunum sıkıntısı yapmış olabilir. Kusması yok demişsin, dışkılarıda sağlıklı gibi duruyor. Hemen antibiyotik vermeseydin keşke.Ani hava değişiminden dolayı tüye girmiştir. Tüye girince hareketsizlik oluyor. İlaç hakkında bi bilgim yok ondan @Recai SULAMİS anlar. Ama fık fık diyen veterinerede çok itibar etme.

Parazit spreyinde kullanma, forumda tavsiye edilmiyor, faydasından çok zararı var.

Kanlı dışkıyı atlamışım. Farklı bir yiyecek verdinmi yediklerinden rengi değişebiliyor. İlaçtan dolayıda olabilir. Kan olduğuna emin misin ?

Bir dışkısında hafiif kan vardı fotoyu da ekledim antibiyotiğe başladığım gün oldu başka da olmadı
sabit kaliteli yemini ve dal darısını veriyorum.bir de yanımıza gelirse salatalık elma vs
parazit spreyi yerine ne kullanmamı önerirsiniz çok kaşınıyor hayvan.kış boyu yeşil spreyini kullandım şimdi banyoya başlamıştım ama havalar soğudu bıraktım
üstünü kapatmaya 3 4 gündür başladım havalar soğuk diye bir tarafını da açık bırakıyorum havasız kalmasın diye
kafesi de 2 3 günde kağıdını haftada bir alt kafesi ayda bir de kafesi tamamen yıkıyorum
belki de dediğin gibi tüye girdi kafasından siyah dik tüyler çıkmaya başladı .daha önce yaşamadığımız için anlayamadım evham yaptım çok seviyoruz çok bağlandık o da bize bir an olsun yanımızdan ayrılmıyor.antibiyotiğin 3.günü bugün de kullanıp bırakayım olmazsa.cevaplarınız için çok teşekkürler

Ekli dosyalar

• 20210606_102955.jpg
    20210606_102955.jpg
    764.3 KB · Görüntüleme: 21
  • 20210606_102937.jpg
    20210606_102937.jpg
    564.6 KB · Görüntüleme: 16
  • 20210606_102820.jpg
    20210606_102820.jpg
    250.9 KB · Görüntüleme: 14
Sprey kullanmayın zararlı, kan olduğuna emin misiniz dışkıda ? yediği şeylerden dolayı kırmızı olmuş olabilir ya da ilaçtanda olabilir.

Screenshot_1.png

ve kuralları okuyun lütfen (sayfanın üstünde)

Bir dışkısında hafiif kan vardı fotoyu da ekledim antibiyotiğe başladığım gün oldu başka da olmadı
sabit kaliteli yemini ve dal darısını veriyorum.bir de yanımıza gelirse salatalık elma vs
parazit spreyi yerine ne kullanmamı önerirsiniz çok kaşınıyor hayvan.kış boyu yeşil spreyini kullandım şimdi banyoya başlamıştım ama havalar soğudu bıraktım
üstünü kapatmaya 3 4 gündür başladım havalar soğuk diye bir tarafını da açık bırakıyorum havasız kalmasın diye
kafesi de 2 3 günde kağıdını haftada bir alt kafesi ayda bir de kafesi tamamen yıkıyorum
belki de dediğin gibi tüye girdi kafasından siyah dik tüyler çıkmaya başladı .daha önce yaşamadığımız için anlayamadım evham yaptım çok seviyoruz çok bağlandık o da bize bir an olsun yanımızdan ayrılmıyor.antibiyotiğin 3.günü bugün de kullanıp bırakayım olmazsa.cevaplarınız için çok teşekkürler
Kuyruk atma, hızlı nefes alma, gagasını sürekli açıp kapatma solunum sıkıntısını gösteriyor olabilir. Ki zaten veterineriniz doksimis vermiş bunun için. Doksisiklin solunum için kullanılıyor yanlış hatırlamıyorsam. Bu yüzden antibiyotiği veterinerin dediği şekilde ve sürede kullanmanız iyi olabilir. Dışkıda kan genellikle koksidiyozda görülse de başka hastalıklarda da görülebiliyor o yüzden ona yorum yapamıyorum. Attığınız dışkılarda bozukluk var bana bakteriyel gibi geldi ama dışkı analizi konusunda çok bilgi sahibi değilim. Doksisiklin ayrıca bazı bakteriyel enfeksiyonlarda da kullanılıyor zaten. Kaşınma sebebi ise tüyde olmasıdır yüksek ihtimalle. Yulaf ve b vitamini takviyesi yapabilirsiniz. Eğer bahsettiğiniz kuyruk atma ve hızlı nefes alma videosunu atarsanız daha çok yardımcı olabiliriz.

Kuyruk atma, hızlı nefes alma, gagasını sürekli açıp kapatma solunum sıkıntısını gösteriyor olabilir. Ki zaten veterineriniz doksimis vermiş bunun için. Doksisiklin solunum için kullanılıyor yanlış hatırlamıyorsam. Bu yüzden antibiyotiği veterinerin dediği şekilde ve sürede kullanmanız iyi olabilir. Dışkıda kan genellikle koksidiyozda görülse de başka hastalıklarda da görülebiliyor o yüzden ona yorum yapamıyorum. Attığınız dışkılarda bozukluk var bana bakteriyel gibi geldi ama dışkı analizi konusunda çok bilgi sahibi değilim. Doksisiklin ayrıca bazı bakteriyel enfeksiyonlarda da kullanılıyor zaten. Kaşınma sebebi ise tüyde olmasıdır yüksek ihtimalle. Yulaf ve b vitamini takviyesi yapabilirsiniz. Eğer bahsettiğiniz kuyruk atma ve hızlı nefes alma videosunu atarsanız daha çok yardımcı olabiliriz.

Videolarda bir sorun göremedim. Hangi antibiyotiğe başladınız?
doksimis
100 ml suya 0.5cc karıştırıp veriyorum bugün 3.gün.
gagasını çok kaşıyor gaga taşını da kemirmiş baya.bugün diğer günlere göre daha enerjik bol bol da konuştu.
yarın antibiyotiği kesip vitamine döneyim mi sizce yoksa 5 günü tamamlayım mı veteriner öyle demişti

Geri