Karadeniz Pet

Kuşumun cinsi Jumbo mu ve yaşı nedir?

Ali_06

Meraklı Üye
Merhaba, kusumun irkini ingiliz jumbo diye aldik, sanirim daha küçük oldugundan benekleri henuz cikmadi. Ingiliz jumbolarda benekler buyuk ve seyrek oluyormuş. Bu konuda bilgisi olanlarin yorumlarini bekliyorum, teşekkürler...

Ekli dosyalar

• 20171008_213653.jpg
    20171008_213653.jpg
    2.1 MB · Görüntüleme: 110
Yalniz benekleri yeni cikmaya basladi, kucuk bir siyah benek olustu birde benek bolgesinde yeni tuyleri cikiyor, aldigimiz da ingiliz ve 5 aylik demislerdi, kirik degil dediler.

gözlerinde beyazlık oluşmuş yani 9 aydan önce oluşmaz.

Bu konuda baska yorumu olan varmi acaba?

Irk meselesinden pek anlamam ama jumbo İngiliz olmadığı kesin, o kadar iri görünmüyor. Yaşı, net görememekle beraber muhtemelen 6-8 ay civarı gibi. Kuşunuz şu an tüy değişiminde. B vitamini takviyesi yapın. Yeni gelen tüyler için taze kırmızı biber verebilirsiniz. Sanki yağlanma var gibi, kuşa egzersiz yaptırmanızı öneririm.

Kuşunuz altı aylıktan büyük ve tüy dökme döneminde sanırım. Baş kısmındaki yavruluk çizgileri tamamen kaybolmuş; bu da bir yaşına oldukça yakın anlamına gelir. Kuş kırık olabilir ama jumbo kırığı olduğunu da düşünmüyorum. Belki Çek kırığıdır. Kuşun yandan olacak şekilde kuyruk ve gövde boyunu tam gösterecek bir fotoğrafını atabilirseniz, ırkını belirlemek daha kolay olabilir...

Her jumboda benek çıkacak diye bir kaide yoktur. Örneğin;

100_0866.JPG

Ayakları canlı pembe renge sahip. 1 yaşına yaklaşmış olması pek mümkün değil. 1 yaşından çok daha küçük.

Govde boyu resmi

Ekli dosyalar

• 20171008_230326.jpg
    20171008_230326.jpg
    2.1 MB · Görüntüleme: 89
Kuşunuz altı aylıktan büyük ve tüy dökme döneminde sanırım. Baş kısmındaki yavruluk çizgileri tamamen kaybolmuş; bu da bir yaşına oldukça yakın anlamına gelir. Kuş kırık olabilir ama jumbo kırığı olduğunu da düşünmüyorum. Belki Çek kırığıdır. Kuşun yandan olacak şekilde kuyruk ve gövde boyunu tam gösterecek bir fotoğrafını atabilirseniz, ırkını belirlemek daha kolay olabilir...

Her jumboda benek çıkacak diye bir kaide yoktur. Örneğin;

Ekli dosyayı görüntüle 15444
Çek muhabbet kuslari cok daha kucuk oluyor diye biliyorum, fotografi da attim.

Çek muhabbet kuslari cok daha kucuk oluyor diye biliyorum, fotografi da attim.

Kuş kafa ve gövde itibari ile iri durmuyor. Tüylerini kabarttığı için fotoğrafta kafası büyük gibi görünüyor. Kuyruk ve kanat tüyleri de Çek türlerinde olduğundan daha kısa geldi açıkçası. Benim fikrimce kuş yerli... Rengi çok güzelmiş ama; gri spangle sanırım renk türü, sağlıkla büyütün...

Kuş kafa ve gövde itibari ile iri durmuyor. Tüylerini kabarttığı için fotoğrafta kafası büyük gibi görünüyor. Kuyruk ve kanat tüyleri de Çek türlerinde olduğundan daha kısa geldi açıkçası. Benim fikrimce kuş yerli... Rengi çok güzelmiş ama; gri spangle sanırım renk türü, sağlıkla büyütün...
Yerli olduğunu hiç sanmıyorum, yerli ve çek muh. kuşlarından çok daha büyük ve kafası iri, kabarık değil, daha önce yerli de çekte besledim sanmıyorum yani...

ali hocam kuşunuz kırık bir kuş babasını ve annesi yerli ve çekmiş ya da hollanda cinsiymiş o yüzden kırık diyorum ve kuşunuz en az 1 yaşında .

Merhaba, kusumun irkini ingiliz jumbo diye aldik, sanirim daha küçük oldugundan benekleri henuz cikmadi. Ingiliz jumbolarda benekler buyuk ve seyrek oluyormuş. Bu konuda bilgisi olanlarin yorumlarini bekliyorum, teşekkürler...

Bu kuş bir yaşından biraz daha büyük bence bözündeki beyaz isrisler büyüdükçe genelde yaşı büyüyo orası fazlasıyla belli

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Geri