Karadeniz Pet

lütfen yardım edin

ya benim götürdüğüm veteriner makattan müdahale ederiz cumaya kadar geçmezse dedi.var mı böyle birşey

müdahale edebilir belki ama, bir muhabbet kuşunun müdahaleyi kaldıracağını sanmıyorum.

geçmiş olsun kardeşim. BENİM GÖRÜŞÜME GÖRE ... kuşunuzun karnında ur çıkmış poposuna yakın yerde .. tedavisi ilaçla yok.. ameliyat edilmesi lazım uru kesip akıtıp dikiş atılıyor. dikişi gagalayıp yarayı büyütme riski de var.sonu ise üzücü oluyor. urun herhangi bir ölümcül zararı olmaz. böyle de yaşar. kuşunuz dişi ve 5 yaşında gibi... ceresi normalin çok üstünde büyüklük ve şişlikte . bu da rahatsızlığından olabilir ya da mantar olduysa o da ceresini bürüzlü şiş hale getirir... urun içinde iltihap olursa toplu iğnenin ucunu yakıp mikrobunu alıp uru , incecik delerek uru zeytinyağı veya vazalin sürüp sıkarak içindeki mikrobu akıtırsanız biraz olsun kuş rahatlar. sonra da mikrop öldürücü Tentürdiyot ilaç sürersin. ur neden olur henüz kesin bir bulgusu yok. beslenme bozukluğu deniyor ama bence genetik anne babadan yavrulara geçen bir rahatsızlık. genelde kuşlarda ileri yaşlarda çıkar 3 yaşından sonra. geçmiş olsun . inş. biran önce sağlığına kavuşur.

teşekkür ederim ama ur mu yumurta mı ondan da emin değilim .kakasını yapmıyor bugün sadece bir kere yaptı. oda büyüktü galiba tıkanma var .sürekli ayaklarıyla oynuyor tırnaklarını ağzına sokuyor

kuşu eline alıp şişliği yavaşça kontrol etsen belki anlarsın yumurta mı ur mu?

k--kontol ettim çok yumuşak popsu morarmış.galiba ur. yumurta olsa sert olurdu değil mi??? zeytinyagı içirsem nolur

Öncelikle çok geçmiş olsun. Kendin her hangi bir işlem yapma bence. Sterilize bir ortamın olması gerekir. Ya yağ bezesi ya da ur. Kuşlardan anlayan bir veterinere götürmen şu an için en mantıklı şey. Başka veterinere de götür. Bakalım o ne diyecek.

Geri