Karadeniz Pet

mama

• Konbuyu başlatan utku yalçın
  • Başlangıç tarihi
U

utku yalçın

Guest
Merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım site çok bilgi verici ve kaliteli olmuş emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, muhabbet kuşu hobime yeni başladığım için bir kaç sorum olacak;

1- Bir çift kuşum var eve getireli henüz 2 gün oldu, kuşları aldığım yerden kızıştırıcı yem aldım (?) ancak muhteviyatı nedir bilmiyorum, açıkçası evde kızıştırıcı mama hazırlamak istiyorum bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.

2- Erkek kuş arada bir çok şiddetli ötüyor, dişi ise oldukça sakin bir sorun olabilir mi yada bu neyin göstergesi ?

3- çift olacaklarını (olduklarını) nereden anlayabilirim ?

4- Çiftleşeceklerini nasıl anlayabilirim ?

cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Fotoğrafları ;
http://srv13.image.gen.tr/4/img_0348_635150439265936094.JPG
http://srv13.image.gen.tr/4/img_0349_635150439433123594.JPG
http://srv13.image.gen.tr/4/img_0350_635150439591717344.JPG
http://srv13.image.gen.tr/4/img_0351_635150439749529844.JPG

Erkek kuşun gözünde ince gri halka var dişide ise yok.

Moderatör tarafında düzenlendi:
öncelikle hoş geldin aslında ilk yapacağın şey kuşların fotoğraflarını yüklemek ve tanıtmak kuşlar yavrumu kaçaylık kuşlara zamanı gelmeden kızıştırıcı yem vermek çokta ii değil muhabbet kuşlarının cinsiyetini tarif ederken erkek kuşların hareketli ve gürültücü dişilerin daha sessiz olduğundan bahsedilir

yumurta 1/6 küçük bir havuç parmak büyüklüğünde kes her ikisinide rendele un karışımınla karıştır çok nemli kalacak şekilde havucun suyu yeterli gelir haftada 2 kez ver 2 hafta sonra 3 e çıkar normal kabuklu yem yemlikte olacak kızıştırma yemi kullanma mamayı kuş başı bir tatlı kaşığı kadar ver sebzelikte 3- 4 gün saklanabilir...yemezlerse koy önlerine alışır onlar mama 24 saat sonra temizlenecek...gelelim un karışımına 30 gram keçi boynuzu tozu 15 gram kekik 100 gram irmik 100 gram mısır unu 100 gram bebe bisküisi ilave olabilir 3 adet yumurta kabuğu havanda dövülmüş karıştır kavonozda muhafaza et 2 adet kuşa bir süre gider yumurta yaptıklarında mama verme ilk yavru çıkınca 2 günde bir ver

Fotoğraf ekledim, bunun yanı sıra erkek gagasını dişinin gagasına ve kafesin tellerine sürtüyor dişiyi kaşıyor bir kaç kezde öpüştüler .

Moderatör tarafında düzenlendi:
öncelikle hoş geldin aslında ilk yapacağın şey kuşların fotoğraflarını yüklemek ve tanıtmak kuşlar yavrumu kaçaylık kuşlara zamanı gelmeden kızıştırıcı yem vermek çokta ii değil muhabbet kuşlarının cinsiyetini tarif ederken erkek kuşların hareketli ve gürültücü dişilerin daha sessiz olduğundan bahsedilir
teşekkürler fotoğraf ekledim.

yumurta 1/6 küçük bir havuç parmak büyüklüğünde kes her ikisinide rendele un karışımınla karıştır çok nemli kalacak şekilde havucun suyu yeterli gelir haftada 2 kez ver 2 hafta sonra 3 e çıkar normal kabuklu yem yemlikte olacak kızıştırma yemi kullanma mamayı kuş başı bir tatlı kaşığı kadar ver sebzelikte 3- 4 gün saklanabilir...yemezlerse koy önlerine alışır onlar mama 24 saat sonra temizlenecek...gelelim un karışımına 30 gram keçi boynuzu tozu 15 gram kekik 100 gram irmik 100 gram mısır unu 100 gram bebe bisküisi ilave olabilir 3 adet yumurta kabuğu havanda dövülmüş karıştır kavonozda muhafaza et 2 adet kuşa bir süre gider yumurta yaptıklarında mama verme ilk yavru çıkınca 2 günde bir ver

teşekkürler.

Kuşlarınız gayet güzel diri fakat eve yeni geldikleri için yuvalığı çıkartın 2 3 hafta sonra takarsınız satın aldığınız yere sordunuzmu hiç yavru alınmışmı acaba kuşlarınız birbirini kaşıdıklarında erkek dişiye kur yaptığında eş olduğunu anlarsınız ayrıca dişi daha kızışmamış biraz mama ve vitamin takviyesi iyi olur.

Kuşlarınız gayet güzel diri fakat eve yeni geldikleri için yuvalığı çıkartın 2 3 hafta sonra takarsınız satın aldığınız yere sordunuzmu hiç yavru alınmışmı acaba kuşlarınız birbirini kaşıdıklarında erkek dişiye kur yaptığında eş olduğunu anlarsınız ayrıca dişi daha kızışmamış biraz mama ve vitamin takviyesi iyi olur.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim, kuşların kabarması ve titremesi için ne yapabilirim ?

Öncelikle aramıza hosgeldiniz. Cevaplara geceyim hemen.
1-kızıstırıcı yem degil de az miktarda nijer tohumu ya da yumurta maması verebilirsin.
2-erkek kusun o sekilde ötmesinin hiç bir zararı olmaz.
3-birbirlerini kasıyorlarsa ve erkek kus dişi kusu doyuruyorsa es olmuslardır.
4-ciftlestiklerini görmeden anlayamazsın :)
Son olarakda kabarması ve titremesi suan için normal yeni almıssınız. yeni ortam kuslar üzerinde stres yaratır.

Öncelikle aramıza hosgeldiniz. Cevaplara geceyim hemen.
1-kızıstırıcı yem degil de az miktarda nijer tohumu ya da yumurta maması verebilirsin.
2-erkek kusun o sekilde ötmesinin hiç bir zararı olmaz.
3-birbirlerini kasıyorlarsa ve erkek kus dişi kusu doyuruyorsa es olmuslardır.
4-ciftlestiklerini görmeden anlayamazsın :)
Son olarakda kabarması ve titremesi suan için normal yeni almıssınız. yeni ortam kuslar üzerinde stres yaratır.

Teşekkür ederim cevaplar için az önce mama ve kızştırıcı yem aldım mamaya havuç doğradım ve verdim birazdayem koydum bakalım ne olacak :)

Hoşgeldin kardeşim :) bak her eş tutan kuş çiftleşmiyor. 3 sene içinde 3 çift kuşum oldu şu an 1 çift elimde kaldı :D bakıyoruz dişimiz yavruluktan yeni çıkıyor.

Hoşgeldin kardeşim :) bak her eş tutan kuş çiftleşmiyor. 3 sene içinde 3 çift kuşum oldu şu an 1 çift elimde kaldı :D bakıyoruz dişimiz yavruluktan yeni çıkıyor.
Teşekkür ederim hoş buldum, inşallah eş tutarlar ve yavruları olur inanın çok mutlu olurum amacım ticaretini yapmak değil sadece çok meraklıyım :) Dileğim btün forum için geçerli (yavrulamaları) :)

Teşekkür ederim hoş buldum, inşallah eş tutarlar ve yavruları olur inanın çok mutlu olurum amacım ticaretini yapmak değil sadece çok meraklıyım :) Dileğim btün forum için geçerli (yavrulamaları) :)

Bütün forumdakilerin birbirine dileği bu fakat kuş işlerde bitiyor bu arada son durumları nedir kuşlarınızın

Sormayın, birbirlerine uzaklar pek samimi değiller gibi geliyor, ışıklar kapanınca dişi kuş tünekten kafesin tellerine yapışıyor karanlıktan korkuyor herhalde çok da hareketsizler anlam veremiyorum :(

Geri