Karadeniz Pet

Muabbbet kuşumun göz etrafındaki tüğlerde kırmızımsı leke var

Arzu Eda

Yeni Üye
Biraz önce kuşumun gözünün etrafındaki tüğlerde pembemsi leke gördüm. Yerde kan yoktu. Olduğu tünekte de aynı renk vardı. Sanırım tünekte kaşınırken yaptı. Bi gözü öyle sadece.Ne yapmalıyım? Öyle kan yok gözünün etrafında. Evde terramycin krem var. Lütfen yardımcı olun erkenden tedaviye başlamalıyım. Bilgilerinizi bekliyorum.

Biraz önce kuşumun gözünün etrafındaki tüğlerde pembemsi leke gördüm. Yerde kan yoktu. Olduğu tünekte de aynı renk vardı. Sanırım tünekte kaşınırken yaptı. Bi gözü öyle sadece.Ne yapmalıyım? Öyle kan yok gözünün etrafında. Evde terramycin krem var. Lütfen yardımcı olun erkenden tedaviye başlamalıyım. Bilgilerinizi bekliyorum.
Fotoğraf atarsanız yorum yapabiliriz.

Ekli dosyalar

• IMG-20210131-WA0021.jpeg
    IMG-20210131-WA0021.jpeg
    853.9 KB · Görüntüleme: 13
Hayır koymadım. Kafesinde kumu, gaga taşı ve kalamarı var sadece. Tünekte sürtündüğü için olduğunu düşünüyorum. Tünekte de gözünün çevresindeki aynı renk var.
Acaba yediği bir sebze meyveye sürttü de böyle leke mi bıraktı diye düşündüm. Tüneğe mi sürttü, yoksa zaten gözünde leke vardı tüneğe sürünce tüneğe mi geçti bilmiyorum açıkçası.

Acaba yediği bir sebze meyveye sürttü de böyle leke mi bıraktı diye düşündüm. Tüneğe mi sürttü, yoksa zaten gözünde leke vardı tüneğe sürünce tüneğe mi geçti bilmiyorum açıkçası.
Dediğim gibi sabahtan yoktu hiçbir şey. Yerde de kan göremedim. Sadece bir gözünün çevresinde öyle leke var. Tünekte de olduğunu görünce sürtünüp yaptığını düşündüm ki büyük ihtimal öyle çünkü başka bir ihtimal düşünemiyorum. Ayrıca sürünüyor hala tüneğe. Babaö eczacı teramisin sür dedi sürdüm. Size de sorayım dedim. Hastalık olduğunu düşünmüyorum.

Dediğim gibi sabahtan yoktu hiçbir şey. Yerde de kan göremedim. Sadece bir gözünün çevresinde öyle leke var. Tünekte de olduğunu görünce sürtünüp yaptığını düşündüm ki büyük ihtimal öyle çünkü başka bir ihtimal düşünemiyorum. Ayrıca sürünüyor hala tüneğe. Babaö eczacı teramisin sür dedi sürdüm. Size de sorayım dedim. Hastalık olduğunu düşünmüyorum.
Teramisin yara merhemidir sürmene gerek yok. Bir yara, bir hastalık olsa derisinde gözükmesi gerekir.

Mikrop kapabilir diye sür demişti babam. Sizce hastalık belirtisi var mı? Evimde 4 kuşum var hepsine özenle bakıyorum. Hastalık olmasında yaramaz işte :)
Bir hastalık olduğunu sanmıyorum. Biraz gözlemley ama, bu göz etrafı nasıl oldu görüp güncellersen sevinirim.

Aynısı benim kuşuma da oldu alerjik bir durum gibiydi kafesi ve aksesuarları iyice temizledin( sirkeli bez ile ) oda da toz olabilecek çiçek battaniye gibi seyleri kaldırdım ve b vitamini takviyesi yaptım düzeldi bir dene istersen
Aksesuarı yok şimdi tahta tünekleri çıkardım daha da zedelemesin diye. Plastik tünekleri koydum. İyice onları da kaynarladım. Kafesi temiz yani mantar asla olamaz. Izgarası da var kafesin çünkü. Keyfi yerinde ama şimdi diğer kuşlar onu bitlemiyor büyük ihtimalle kendini öyle tahta tünekte bitlerken oldu :) b vitamini de veririm sağolun.

Geri