Karadeniz Pet

mubişlerim hakkında yorum yapabilir misiniz?

Özgür AKSOY

Yeni Üye
Selam arkadaşlar; fotoğraflarını eklediğim mubişlerim hakkında yorumlarınız nasıldır? Mavi olanlar yavru almıştım, geçen Temmuzdan beri benimle birlikteler. Diğer ikisini daha yeni aldım. çift olduklarını söylediler ama çok durgunlar ve yaklaşık bir hafta -10 gün oldular getireli.

Mavi çiftlerin erkeği 1 yaşında dişisi 9-10 aylık gibi ayrıca dişi kızışmaya başlamış yuvalık takabilirsiniz birkaç hafta sonra veya şuan..
Beyaz 4,5-5 aylık dişi yeşil de 10-12 aylık civarı erkek. Bana hepsi yerli ırk gibi geldi. MaşAllah has kuşlar.

bu fotoğraflarıda ekledim. yorumlarınızı bekliyorum. şimdiden teşekkürler.

Mavi çiftlerin erkeği 1 yaşında dişisi 9-10 aylık gibi ayrıca dişi kızışmaya başlamış yuvalık takabilirsiniz birkaç hafta sonra veya şuan..
Beyaz 4,5-5 aylık dişi yeşil de 10-12 aylık civarı erkek. Bana hepsi yerli ırk gibi geldi. MaşAllah has kuşlar.

Maviler yani Çıtır ile Pıtır yaklaşık olarak aynı yaşdalar, yuva taktım diğer fotolarda görebilirsiniz. dişi pek yuvaya bulaşmadı yeni yeni bulaşıyor. yuvanın giriş kısmını kemirdi yeni bir yol yaptı. içine girdiğini hiç görmedim. erkek kur yapıyor ama dişi erkeğe bazen gaga atıyor kavga etmiyorlar ama kavgaya yakın dişi erkeği püskürtüyor.

Diğer yeşil ve beyazı yaklaşık 10 gün önce getirdim. fasulye ile börülce onlarda :) biraz yaş farkları var. kuşcu eş olduklarını söyledi ama inananadım. onların durumları nasıl? çok durgunlar.

çiftleştireceğiniz kuşların kafesletrine oyuncaklar asmayınız bırakın kuşlar birbirleriyle ilgilensiler

Çıtır ile Pıtır' daki hareketler olağan şeyler zamanla yüzünüz gülecektir. Nijeri kesmeyin ve haftada 3 gün mama yapın 1er gün aralıklarla .. Yumurtaya yattığı zamandan itibaren hergün yapmalısınız.

Fasulye ile Börülce' nin durumları normal daha yeni yerlerine alışmadılar ve kuş dolu ortamdan sessiz bir ortama geçtiler, bu tip davranışlar olağandır :)

Çıtır ile Pıtır' daki hareketler olağan şeyler zamanla yüzünüz gülecektir. Nijeri kesmeyin ve haftada 3 gün mama yapın 1er gün aralıklarla .. Yumurtaya yattığı zamandan itibaren hergün yapmalısınız.

Fasulye ile Börülce' nin durumları normal daha yeni yerlerine alışmadılar ve kuş dolu ortamdan sessiz bir ortama geçtiler, bu tip davranışlar olağandır :)

Cihat bey; kuşlarım normalde yüksek bir yerde duruyorlar. ayakkabılık var onun üstünde duruyorlar, ben yemlerini veya altlarını temizlemek sularını yenilemek için aşağı alıyorum. tavana yakın bir noktadalar. gün ışığı pek görmüyorlar. ilerleyen günlerde orda cekilmiş fotolarını koyabilirim. bu durum onların sağlığı için etkili olabilir mi? özel olarak nijer tohumu vermiyorum. yemlerinde var. mama dediğiniz kısaca bir tarif edebilir misiniz nasıl yapacağım geçenlerde bir tane yaptım yanına bile yaklaşmadılar :D

FAsulye ve börülce için beklemedeyim o zaman :)

Mavişler için ayrıyetten nijer tohumu alın. Her kuş mama yemiyor o yüzden yapacak bir şey yok eğer mama yemedilerse isterseniz 1-2 kere daha deneyin forumda mama yapımı ve malzemeleri mevcut ustam beslenme yetiştirilme bölümlerinde.
Haşlanmış yumurta sarısı-beyazı, bebe bisküvisi, etimek, havuç, nijer bunlar yeterli mama için. Forumu inceleyin.

Evet bekleyin :)

2.resimdeki çiftin güzelmiş amakuşlarına pek bakmıyorsun galiba..biraz mama ve vitamin takviyesi yapki kendilerine gelsinler hayvanlar..

İyi geceler; çıtır la pıtır her zamanki gibi kavgaya benzer itişmeler can yakmalar devam ediyor. bugün yemlerine nijer tohumu koydum.

Fasulye ile börülce iyiler kendilerine gelmeye başladılar. fasulyeyi bugün börülcenin üstünde gördüm bir anlığına. onların yemlerine de nijer tohumu koydum ve bugün yuva taktım. beklemedeyiz :)

teşekkürler çok tatlılar :)

++++++++++

İyi akşamlar; bir kaç sorum olacaktı, yardımcı olursanız şimdiden teşekkürler. 2 çift olan kuşlarıma yuva taktım. Mavi olanlardan (Çıtır ve Pıtır) Çıtır dişisi yuvanın girişlerini kemiriyor. yol yaptı bunu neden yapıyordur. Diğer çiftlerim Fasulye ve Börülce çiftleşiyorlar arada görüyorum. yalnız şöyle bir sorum olacak. Mayıs ayının ilk haftası tatile cıkmam gerekecek. kuşları anneme bırakacağım eğer yumurta yaparlarsa o zamana annemin bakma gibi bir sansı olmaz. Kuşlar yer değiştirecekler. Başka bir eve gidecekler. bende onun için yuvalarını çıkartmaya niyetliyim. Sizce bir problem olur mu?

merhaba,

yuva girişlerini kemiren çiftinizin dişisi yuva hazırlıyor yani yakın zamanda ilk yumurtası gelir..Kuşta kuyruk düşürme ve normalde büyük pisleme gibi durum varsa kesin yumurta vardır..Eğerki yer değiştirirseniz büyük ihtimalle kuş yumurtayı eritir ve yumurtlamaz..

yaa tatil yada yavrular :)

karar sizin..

Serkan bey; tatilden sonra olacak gibi. Kuyruk düşürme yok, dışkı da da bir değişiklik yok. Ama şu var. Dişi erkeği yanına yaklaştırmıyor. erkek kur yapıyor ama kız gaga atıyor. küçüklükten beri aynı kafesteler ve birlikte büyüdüler. Dişinin yuvaya girdiğini görmedim. çiftleştiklerini de görmedim.

Siz illa göreceksiniz diye birşey yok...Dişi yuvayı kazıyorsa sonu iyidir..Ama kafesin düzenide çok önemli çiftleşmeleri için..

Geri