Muhabbet Kuşları Hakkında Yanlış Bilinenler

Konusu 'Muhabbet Kuşu Eski Konular ( Kapalı Bölüm )' forumundadır ve Tezcan GÜMÜŞ tarafından 26 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Tezcan GÜMÜŞ
  Çevrimdışı

  Birçok evde beslenen muhabbet kuşları yanlış uygulamalar sebebiyle mutsuz ve sağlıksız oluyorlar. Hayvan almak büyük sorumluluk gerektirse de hayvan besleyenlerin çoğu kulaktan dolma bilgilerle veya daha da kötüsü hayvan satıcılarının verdiği yanlış bilgilerle evcil hayvan bakımına başlıyor. Muhabbet kuşlarının bakımı hakkında da bildiğimiz birçok yanlış bilgi var. Muhabbetkusu.xxx adlı donanımlı siteden öğrendiğim bazı bilgileri özetleyerek aktarmak ve muhabbet kuşu besleyenlere bunları hatırlatmak istedim:

  Ayna Zararlı

  [​IMG]

  Muhabbet kuşu kafesleri için çeşit çeşit ayna satılır, oysa ayna onlar için zararlı. Neden mi? Çünkü muhabbet kuşları kendilerini aynada tanımıyorlar, aynadakini başka bir kuş zannediyorlar. Onunla konuşuyorlar, ona belki de kur yapıyorlar, ama doğal olarak hiçbir cevap alamıyorlar. Daha da kötüsü, erkek kuşlar aynadaki görüntülerini potansiyel bir eş olarak değerlendirip onlara yem vermek istiyorlar. Böylece aynaya kusuyorlar, daha sonra bunları geri yuttukları için de "kursak iltihabı" oluşabiliyor.

  Peki uzun yıllardır ayna ile yaşayan bir kuşunuz varsa ne yapılmalı? Burda önerilen şey aynayı çıkarmanız ve kuşunuza uygun bir eş almanız. Aynası çıkarılan kuş, arkadaşını kaybettiği için bunalıma girebilir, ama yapacağınız en doğru şey ona uygun bir eş seçmektir.

  Eş Seçimi

  [​IMG]


  Kuşunuz 1 yaşını geçmeden ona bir eş almanız öneriliyor. Birçok kuş sahibi, kuş satan bir dükkana gidip karşı cinsten herhangi bir kuş alıp eve geldiğinde iki kuşun anlaşacağını ve çiftleşeceğini düşünüyor, ancak bu doğru değil. Kuşunuz için bir arkadaş seçmenizin en iyi yolu kuşunuzla birlikte kuşçuya gitmek.

  Beslenme

  [​IMG]

  Kuşçularda ve marketlerde satılan meyveli-ballı krakerler önerilmiyor, çünkü yapıştırıcı olarak bal yerine zararlı maddelerin kullanılmış olabileceği söyleniyor. Kuşlarınızı insan yiyeceklerinden bazılarından uzak tutmanız gerekiyor; örneğin asitli, tuzlu, şekerli, yağlı, alkollü gıdalar zararlı. Ayrıntı için lütfen şuraya bakın. Her gün taze sebze ve meyve verebilirsiniz, hangilerini vermeniz ve hangilerinden kaçınmanız gerektiğini ise bu adreste özetledim.

  Eğitim

  Kuşu aç bırakıp ele alıştırma kuş sahipleri tarafından uygulanan bir yöntem ama bu çok acımasız ve buna ihtiyacınız yok. Elinize alıştırmak için biraz sabırlı olun, öncelikle elinize alışmasını ve ondan korkmamasını sağlamanız lazım.

  Sosyallik

  [​IMG]


  Son olarak bahsetmek istediğim nokta, muhabbet kuşlarının doğada kalabalık sürüler halinde yaşadıkları. O yüzden eve yalnız bir kuş almamız ve tamamen kendimize bağlı hale getirmemiz bizim bencilliğimiz. Onları sosyal hayatlarından mahrum bırakmamalıyız.


  ALINTIDIR
   
  #1 Tezcan GÜMÜŞ, 26 Nisan 2013
  Son düzenleyen: Moderatör: 26 Nisan 2013
 2. Mahmut Erdi İŞLER
  Çevrimdışı

  bu ayna gercekten etkiliyor kusları bizimkide kafese ayna koymama ragmen salonda ki aynalı yere gidip kendiyle oynuyor olabildigince uzak tutmaya calısıyorum ama insallah stres yapmaz
   
 3. Umutcan AĞLAR
  Çevrimdışı

  Paylaşım için teşekkürler :)
   
 4. Hakan YILDIZ
  Çevrimdışı

  Güzel paylaşım.
   
 5. Yusuf YALÇINKAYA
  Çevrimdışı

  Yusuf YALÇINKAYA Profesyonel

  Katılım:
  26 Ocak 2013
  Mesajlar:
  685
  Beğenileri:
  2
  Yer:
  Ankara
  elinize sağlık..
   
 6. Serkan ERKAN
  Çevrimdışı

  Serkan ERKAN Profesyonel

  Katılım:
  16 Ocak 2013
  Mesajlar:
  3.806
  Beğenileri:
  8
  paylaşım için teşekkürler ,,faydalı bilgiler..
   
 7. Berrin YASMİN
  Çevrimdışı

  Berrin YASMİN Profesyonel

  Katılım:
  28 Ocak 2013
  Mesajlar:
  1.462
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  izmir
  paylaşım için teşekkürler.
   
 8. Ezel ALBAYRAK
  Çevrimdışı

  Teşekkürler tezcan abi.
   
 9. Aytekin DOĞAN
  Çevrimdışı

  Aytekin DOĞAN Profesyonel

  Katılım:
  21 Şubat 2013
  Mesajlar:
  1.125
  Beğenileri:
  2
  Yer:
  Ankara
  Teşekkürler...
   

Sayfayı Paylaş