Karadeniz Pet

muhabbet kuşları ve soğuk

nihal_goksu

Meraklı Üye
arkadaşlar iki çiftim var demiştim bu soğuklardan yüreğim ağzıma gelip duruyor. soba ile ısınıyorum ve sürekli evde durmam.kuşlarımı battaniyeye sardım.hava almaları için yer bıraktım.neyse koşarak aldım onları mutfaktan mutfakta 12 derece gösteriyordu daha kuytu bir yere koydum.yalnız tüyleri çok tipsizleşti özellikle mavi çiftin sebebi ne olabilir.ortam sıcaklığı kaç olmalıdır?battaniye geçici çözüm mü?kafeslerinin çevresini başka nasıl korunaklı hale getirebilirim.kışın nerelerden uzak tutmalıyım kafeslerini?

ideal sıcaklık 22-24 derece diye biliyorum kuşlar kalabalık oda küçük ise ortam ister istemez ısınır kuş sayısı az oda büyük ise sıcaklık daha düşük olur dikkat etmek gerekir.alt sıcaklık yine bildigim kadarı ile 15 16 derece ama bence 18 20 derecenin altına inmemeye dikkat edin.battaniye geçici çözüm olsa bile ilerleyen zamanlarda sürekli soguga maruz kalmak zarar verebilir.aydınlatma sistemi kurarak ısıyı artırabilirsiniz veya mecbur odalarını ısıtmanın yollarına bakmanız gerekir.(bence)
ısınmaları dilegi ile..
ayrıca üretim yavru vs beklentiniz varsa ne kadar soguk olursa kuluçka yavru bakımı üretim vs vs hepsi daha zor olacaktır bence.

Sürekli 12 derecelere düşecekse ortamın ısısı kesinlikle sorun olacaktır. Dikkat edin kuşlarınıza c vitamini takviyesi yapın lion mandalina portalak suyu damlatın suluklarına

Sürekli 12 derecelere düşecekse ortamın ısısı kesinlikle sorun olacaktır. Dikkat edin kuşlarınıza c vitamini takviyesi yapın lion mandalina portalak suyu damlatın suluklarına
teşekkür ederim.sadece limon portakal yeterli mi yoksa normal vitamin de eklesem olur mu?

arkadaşlar iki çiftim var demiştim bu soğuklardan yüreğim ağzıma gelip duruyor. soba ile ısınıyorum ve sürekli evde durmam.kuşlarımı battaniyeye sardım.hava almaları için yer bıraktım.neyse koşarak aldım onları mutfaktan mutfakta 12 derece gösteriyordu daha kuytu bir yere koydum.yalnız tüyleri çok tipsizleşti özellikle mavi çiftin sebebi ne olabilir.ortam sıcaklığı kaç olmalıdır?battaniye geçici çözüm mü?kafeslerinin çevresini başka nasıl korunaklı hale getirebilirim.kışın nerelerden uzak tutmalıyım kafeslerini?

Arkadaşım zippo marka çakmağın cep sobaları var eğer alabilirim maddi durumum yeter dersen 12 saate kadar ısı veriyo kuşlarının kafesinin yanına koyup yine battaniyeyle örtebilirsiniz evde olmadığınız durumlarda onları ısıtır belki bi çözüm olabilir

Yavaş değişen sıcaklıklarda 12 derece önemli değil. Ancak kuşları örnek 20 derece bir odadan alıp aniden 12 derece bir ortama veya rüzgara maruz bırakırsanız hasta olurlar. Ancak gün içinde ortam sıcaklığı yavaşça 20 ile 12 arasında değişirse ve hava akımı olmazsa sıkıntı olmaz. Yani ölmezler. Vitamin vermenin sıcağa ve soğuğa direnci artıracağı açıktır. Ancak üremeleri için sıcaklık 15 derece üzerinde olursa daha garanti olacaktır.

bugün soba yanan odanın yakınına aldım kafesleri daha kuytu orası.eşim 24 saat çalışsacak.ben annemde kalacağım iyi cana sarmaladım dün zaten yemlerine suyuna baktım.ya korkuyorum hayvanlar bizim bu yaşam tarzımızla nasıl olcak bilmem.

Nasıl olur bilmem sadece fikir ama kafwsin etrafını hava deliği bırakacak sekilde strecle sarsanız belki bide küçük bi lamba devamlı yanan belki ısılarını korurlar boylece belki kafesin akt kısmına da polar kumaştan olabilir sadece bir fikir olur mu olmaz mı daha deneyimliler daha iyi bilirler zarar görmesin mubişler :)

Geri