Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu hakkında

• Konbuyu başlatan Semih demir
  • Başlangıç tarihi
S

Semih demir

Guest
Merhaba, Muhabbet kuşum yaklaşık 3 veya 4 sene önce balkondan girdi. Bize geldiğinde konuşuyordu şu anda da MaşAllah herşeyi diyor. Bu gün kafesine gaga taşı, murekkep balığı kemiği, mineral bloğu ve kuş kumu koydum. Şu anlık gaga taşı ve mürekkep balığı kemiği olan tarafa gitmiyor umarım alışacaktır.

Kafeste plastik tüneklerden kullanıyorum her hangi bir sorun yaratır mı ?,
Kuşum normal insan gibi öksürüyor, beni mi taklit ediyor yoksa gerçekten hasta mı ?,
Kuşum kafasını sırtına koyuyor ve bazen kendini kaşıyor. ( Bazen de bana kaşıttırıyor ). Parazit felan mı var ?.
Mineral bloğu, kemik felan kuşum için sorun yaratır mı ?,
Kuşum tahminimce 6-7 yaşında ve artık elimize bile kur yapıyor. Sizce kaç yaşındadır bu kuş ?,
Kafese başka birşey koymalımıyım ve vitamin vermelimiyim ? ( ne kadar süre aralıkla vereceğim ? )

Soruları cevaplarsanız çok sevinirim.

Fotoğraf koyarsanız bilgili kişiler daha çabuk ve iyi yardımcı olacaktır

Kuşların plastik tüneklerde tutunmaları daha zor olur derler hep tahta tünekler daha yararlı olacağını düşünüyorum ve kullanmanızı öneririm.
Normal bir insan gibi öksürmesiyle sizi taklit ediyor olabilir.Bu konuda daha bilgili arkadaşlar detaylı yardımcı olabilirler ama benim görüşüm taklit.
Bazı kuşlar kafalarını sırtlarına koyarak uyurlar.Bazenleride hasta olduklarında bu şekilde dururlar.Kuşunuzda herhangi bir kabarık durma durumu dışkısında ishal vs. varsa tedaviye başlayabilirsiniz.
Mineral blok,Kuş kumu,gaga taşı,mürekkep balığı kemiği koymanız kuşunuz açısından çok iyi olmuş kuşunuza zararın aksine fazlasıyla yararı olur ve daha dirençli olur.
Kuşun yaşı için resim olmadan birşey söylemek çok zordur ama sizinde dediğiniz gibi 6-7 yaşındadır :)
Bence kafese başka birşey koymanıza gerek yok yeterlidir koyduklarınız vitamin konusunda ise her petshopta bulabileceğiniz avisol vitamini önerebilirim kuşunuzun suyuna 2-3 damla damlatabilirsiniz ve 2 günde bir değiştirirseniz suyunu kuşunuz hastalıklara karşı daha dirençli olur.

Not : Resimleri img taglı koymadım, yavaş açılıyor diye. Linklere basarak bakabilirsiniz.

Biraz geç oldu lakin artık kusma sorununu geçtik, halkalarla çok oynuyor tek ayağını koyup gene çiftleşiyor halkalarla. Resmen gözü dönüyor, kudurmuş namussuz :D. Çok hareketli lakin gene de önerilerinizi alayım. Sürekli ıslık çalar şekilde aşırı sesle bağırıyor durmadan. Sadece ben yanına gidince susuyor. Alışkanlık mı oldu sizce onda ?. Resimler aşağıda, kafesi iyi mi ?

http://i.hizliresim.com/gjaA8Z.jpg
http://i.hizliresim.com/1j5kVG.jpg
http://i.hizliresim.com/1j5kgb.jpg

Bu kafesi :

http://i.hizliresim.com/GbVkDy.jpg

Bu resimde de görebileceğiniz üzere tek ayağı halkada :D

http://i.hizliresim.com/5pJkNq.jpg

http://i.hizliresim.com/zQXVLY.jpg

Ona ne uzatırsak çiftleşmeye çalışıyor kuduruyor resmen :D. Bunun için dışardan çekmeye çalıştım, duvarlara tırmandı. Sizce kaç yaşındadır ?, şu aralar tehtit eden nesnelere hırlamaya başladı, halkaları aşırı koruyor ( bana karşı değil, başkalarına karşı ). Aşırı sevecen, hareketli, kuduruk bir kuş ne yapmamı önerirsiniz ?, bir sorunu var mıdır ?. ( Konuşmayı biliyor ).

Moderatör tarafında düzenlendi:
Tahta tunek her zaman daha ıyıdır. Avı vıt alıp haftada bir kere verin.

konuşmayı biliyor diyorsun ozaman çare açık karşına alıp konuşacaksın bak bu yaptığın ayıp diye anlatacaksın:D

eş alman gerek yapacak başka bişey yok bence

konuşmayı biliyor diyorsun ozaman çare açık karşına alıp konuşacaksın bak bu yaptığın ayıp diye anlatacaksın:D

Can kulağıyla dinliyorda, takıyor mu onu bilmem :D. Arkadaşlar bazen hıçkırık tutmuş gibi hik hik hik diye ses çıkarıyor sebebi nedir ?

Alse senin avatarindaki baykustan bizim karsi apartmanin catisinda var soba deligine yuva yapmis yavrularida var senin kusunmu o avatrdaki

Can kulağıyla dinliyorda, takıyor mu onu bilmem :D. Arkadaşlar bazen hıçkırık tutmuş gibi hik hik hik diye ses çıkarıyor sebebi nedir ?
eşi yok diye içleniyordur ondandır :D

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:28 -->-> Daha önceki mesaj 22:27 --

Alse senin avatarindaki baykustan bizim karsi apartmanin catisinda var soba deligine yuva yapmis yavrularida var senin kusunmu o avatrdaki
kuş benim bende onu arıyordum :D o apartmana bir uğursuzluk getirmesin :)

vitamin olarak ben yine pahalı ürünler tavsiye edeceğim arkadaşlar kızacak bana :) sera vitamin plus ve mineral plus bulundurmalısın bence. Avi-vit i hayvanlar pek içmiyor. Birde hızlı bir şekilde tahta tünek edin bence.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:35 -->-> Daha önceki mesaj 22:34 --

birde bu gelin istiyor artık :)

vitamin olarak ben yine pahalı ürünler tavsiye edeceğim arkadaşlar kızacak bana :) sera vitamin plus ve mineral plus bulundurmalısın bence. Avi-vit i hayvanlar pek içmiyor. Birde hızlı bir şekilde tahta tünek edin bence.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:35 -->-> Daha önceki mesaj 22:34 --

birde bu gelin istiyor artık :)

Almaya mecbur muyum ? :D, Peki nasıl seçeceğim bu şanslı gelini :D

sen kuşçuya git beğendiğin kuşları seç kendi kuşunu o kuşların arasına bırak senin kuşun sevdiği kuşuyla ilgilenmeye başlar zaten ilgilendiği kuşu alırsn

Çok soru sordum kusura bakmayın. Peki ben bu kuşu veterinere götürsem, vitamin alsam kaça patlar ?. İstanbul içerisinde veterinerler kaç tl alıyor ?

Çok soru sordum kusura bakmayın. Peki ben bu kuşu veterinere götürsem, vitamin alsam kaça patlar ?. İstanbul içerisinde veterinerler kaç tl alıyor ?

bende bilmiyorum araştırmıştım ama muayene için 5 10 tl alılar diyolar hastalık için en fazla 40 50 tl diyolar birde ben Denizlideyim İstanbul u bilemiyorum bilen arkadaşlar cevaplıcaktır

ben rv veterinere götürmüştum feridun bey ve batuhan bey var anadolu yakasinda sahrayicedid de benim kusun sindirim sorunu vardi hallettiler igneler direnclerle

Maltepede benim götürdüğüm veteriner muayene için 30-tl alıyor..vitamin i 10 liradan vermişti bize..ama pek kuş tan anladıgını da sanmıyorum..

Geri