Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu Yağlanma Sorunu

seran

Yeni Üye
Merhabalar öncelikle arkadaşlar 2 yaşında dişi bir kuşum var çok eğlenceli oynak bir kuştu fakat 9 aylıkken kızgınlık yumurtası yaptı ve yumurta tıkanması yaşadı durum böyle olunca çok yıprandı. Fakat toparladı 3 ay felan geçtikten sonra eşi olmadan 4 tane yumurta yaptı bunların üzerine yattı sorun olmadan kuluçkayı atlattı(yavru yok tabi boş yumurtanın üstüne yattı). Yine 3/4 ay aradan sonra 4 yumurta daha yaptı bunlara da yattı kalkalı 1/2 hafta oldu ben de 1 aydır ilgilenemiyordum bugün saldım fakat karnında şişlik olduğunu gördüm ki bu büyük ihtimalle yağlanma . Bunu nasıl tedavi edebilirim kuş uçamıyor bu yağlanma sorunundan dolayı zor hareket ediyor şimdiden teşekkürler .

fotoğrafını çekebilirmisiniz

benzer bir sorunu daha iki gün önce açtı bir arkadaşımız. yazılanları okuyun isterseniz https://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/muhabbet-kuşunun-popo-şişliği.73261/
Tamam teşekkür ediyorum fakat benim kuşumda uçamama ve hareketsizlik gibi belirtlier de var bu yağlanma ise ne yapabilirim bir öneriniz var mı ? Adanada yaşıyorum kuşumu 2 kez veterinere götürmüştüm yumurta tıkanması yaşandığında fakat veterinerler kuşlardan neredeyse çok az anlıyor durum böyle olunca gitmeye değmiyor evde kendim ne yapabilirim

Tamam teşekkür ediyorum fakat benim kuşumda uçamama ve hareketsizlik gibi belirtlier de var bu yağlanma ise ne yapabilirim bir öneriniz var mı ? Adanada yaşıyorum kuşumu 2 kez veterinere götürmüştüm yumurta tıkanması yaşandığında fakat veterinerler kuşlardan neredeyse çok az anlıyor durum böyle olunca gitmeye değmiyor evde kendim ne yapabilirim

öncelikle yumurta tıkanması mı yani yumurtadan kaynaklı mı yoksa ur mu ? bunu teşhis etmek lazım. veterinerler bile çoğu zaman elle inceleme yapsalarda röntgen olmadan kesin konuşmak istemiyorlar. muhabbetinden yavru alan arkadaşlarda bir baksın konuya (ben hiç yavru almadım)

Yağlanma değil de yumurta var gibi. Yağlanmada genel bir kilolu olma hali gözlemleniyor. Kuşun karnına masaj yapmayı deneyin. Belirli aralıklarla hafif dokunuşlarla masaj yapın. Yumurta sıkışması olabilir. Ur mu değil mi diye dendiği gibi röntgen hususu bu konuyu netleştirecektir.

Yağlanma değil de yumurta var gibi. Yağlanmada genel bir kilolu olma hali gözlemleniyor. Kuşun karnına masaj yapmayı deneyin. Belirli aralıklarla hafif dokunuşlarla masaj yapın. Yumurta sıkışması olabilir. Ur mu değil mi diye dendiği gibi röntgen hususu bu konuyu netleştirecektir.
Anladım çok teşekkür ederim saolun

Tekrar rahatsız ediyorum bir sorum olucak kuşun yağlanma sorunu olması ölümüne yol açarmı ve nasıl geçebilir salıyorum kuşu ama uçamıyor çok az hareket ediyor elime alıp kosturmaya felan calısıyorum bir öneriniz var mı

Tekrar rahatsız ediyorum bir sorum olucak kuşun yağlanma sorunu olması ölümüne yol açarmı ve nasıl geçebilir salıyorum kuşu ama uçamıyor çok az hareket ediyor elime alıp kosturmaya felan calısıyorum bir öneriniz var mı
Kuşunuzda yağlanma olduğunu düşünmüyorum. Hem yumurta tıkanıklığı hem de yağlanma sağlıklı olmayan durumlardır ve tedavileri yapılmalıdır. Yağlanma için bol hareket lazım.

her ihtimale karşı kuştan anlayan bir veteriner görsün. nasıl olsa yağlanma uçunca fazlalığını yakar diye düşünmeyin. sonuç olarak burada teşhis konmadı ! hatta yumurtada olmayabilir. eğer istanbuldaysanız üniversite fakültesine falan gidin özellikle röntgen çekip bakıyorlar. bir anda kaybedersiniz yoksa..

Son düzenleme:
her ihtimale karşı kuştan anlayan bir veteriner görsün. nasıl olsa yağlanma uçunca fazlalığını yakar diye düşünmeyin. sonuç olarak burada teşhis konmadı ! hatta yumurtada olmayabilir. eğer istanbuldaysanız üniversite fakültesine falan gidin özellikle röntgen çekip bakıyorlar. bir anda kaybedersiniz yoksa..
Haklısınız fakat adanada kuşlardan anlayan veteriner yok daha önce götürdüm bağırsak genişlemesi var dediler fakat yumurta tıkanması çıktı kendim tedavi etmek zorunda kaldım bunun gibi bir iki kez daha oldu yani güvenemiyorum veterinerlere kuşlardan anlamıyorlar

Geri