Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum çok kötüleşti!!

Kuşun durumu artık ciddi bir boyuta ulaştıysa gecikmeden bir veterinerin görmesini tavsiye ederim. Bu durumda evde ilaç denemeleri yapmanın ciddi sonuçları olabilir.
teşekkürler, bugün veya yarın götüreceğim sanırım kanatlıdan anlayan bir veterijer bulur bulmaz

Adıyamandayım, Facebookta paylaştığımda birkaç kişi crd hastalığı var diyip doksisiklin içeren bir ilaç önerdi. Veterinerin bakması gerekiyor mu yoksa bu videoyu izletsem yeterli olur mu? Dışarıda çok dolaştırmak istemiyorum kuşu.

Adıyamandayım, Facebookta paylaştığımda birkaç kişi crd hastalığı var diyip doksisiklin içeren bir ilaç önerdi. Veterinerin bakması gerekiyor mu yoksa bu videoyu izletsem yeterli olur mu? Dışarıda çok dolaştırmak istemiyorum kuşu.
Facebook gruplarına güvenip iş yapmanızı önermem. Dediğim gibi tecrübeli bir veteriner tarafından muayene edilmesi iyi olur hastalığı ciddi bir raddede ise.

"geçmiş tecrübelerimle Adana için birkaç veteriner hakkında bilgi sahibi oldum paylaşmak isterim.
ilk götürdüğüm veteriner : Cem Memur şehirdeki tek kanatlı veterineri olarak geçiyor, ama kompleks bir veteriner kliniği falan yok öyle hastane gibi bir yer falan istiyorsanız öyle değil gidince şaşırmayın, hayvana bakıp söylüyor direk hastalığını, muayene ücreti de almıyor telefonla aradığınızda da yardımcı oluyor içimizden biri gibi yani :) söyledikleri benim işime yaradı şahsen ama detaylı bir incelemeden ziyade bir hastalık falan olduğunda danışabileceğiniz bir veteriner.
ikinci götürdüğüm yer : Terapivet. Gerçekten her anlamda çok iyi ilgileniyorlar, uğraşıyorlar, fiyatları uygun, insana güven veren temiz bir yer. Röntgen çekiyorlar, dışkı analizi de yapıyorlar ama mikroskopla yani çok detaylı net bir şey söyleyemedi zaten kendisi de söyledi net bir şey çıkmayacağını önceden ben istediğim için yaptı. çalışanlarda da kuş besleyenler var o yüzden biraz daha en azından bakımı hastalıkları falan hakkında bilgi sahibiler ama çok çok her şeyi çözen bir yer dersem de abartmış olurum kedi köpek konusunda daha uzmanlar kuş biraz imkanlar yetersiz kalıyor. ben röntgen amacıyla götürmüştüm ama onda bile bana %100 net bir şey diyemediler bir daha gelmemi istedi ama sonrasında ben götüremedim şehir değişikliğinden belki gitsem çözülecekti. 24 saat de açıklar.
üçüncü ve son denemem de Ayna veterinerlikte oldu. oraya da uçak için rapor almak ve gitmişken kontrol ettirip kafamdaki sorunları da sormak için götürdüm ama orada da daha çok tecrübe usulü çalışıyor, hatta aralarında en ilgisiz olan onlardı diyebilirim. her zaman arayıp danışabileceğimi falan söyledi evet ama sanki kuşu çok önemsemiyo gibiydi ya da bana öyle aksetti bilemicem. işte çok kurcalama bırak öyle yaşasın falan mantığında yaklaştı bana bu tuhaf geldi doktora gittiğimizde hiç bir doktor bize aman kurcalama yaşa gitsin öyle demez yani tahlilleri falan yapar enazından.
Adana da yaşamaya devam ediyor olsaydım bir dahakine eğer tecrübe gerektiren bir durum ise Cem Bey'e, yok daha komplike bir yer gerekiyor ise Terapivet e götürürdüm.
kendilerinin en büyük laboratuvara falan sahip olduğunu iddaa eden Deva veterinerlik var bir de bildiğim kuşlara bakan ama hiç götürmek nasip olmadı. röntgen çekiyor ama dışkı analizi yapmıyorlar. zaten adam akıllı dışkı analizi yapan bir yer bulamadım koskoca şehirde. bilen varsa gelecekte bilinmesi için arkadaşları aydınlatsın." @Kca

herhangi bie işlem yaomadı, kuşu ekine aldı ve geri koydu, sonra da videoyu izlettim ona dayanarak bu ilaci verdi galiba

Aynı durumdaki kuşumda doksimis kullanmıştım ve işe yaramıştı. Geçmiş olsun.

Fullcox sulfa grubu bir ilaç yani genel olarak koksidiyozun tedavisinde kullanılır. Etki etmeyecektir yüksek ihtimalle. Tetrasiklin grubuna bağlı bir ilaç kullanmanızı öneririm.
Doksisiklin etkenmaddeli bir ilaç kullanabilirsiniz. Doksimis ya da levadoks gibi.

Geri