Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşum Hapşuruyor/Tıksırıyor

berk sürek

Yeni Üye
Merhabalar. Ben geçtiğimiz pazar (26 Mart 2017) İzmir Hayvan Fuarından bir muhabbet kuşum aldım. Eski muhabbet kuşum öldüğü için. Ama kafesine,mamasına falan kıyamadım atamadım öldüğü zaman. Yeni muhabbet kuşumsa çok küçük, 4 aylıktan küçük tahminimce 2 falandır. Henüz kanatlarını çırpıyor kafesin tabanında. Sorum şu, ben elime alışsın diye 3 saat aç bıraktım, sonra elimden yedirdim. Önce nazlandı ama geldi afiyetle yedi. Yerken birden hapşurdu sanki. Yada tıksırdı mı desem ? tısss diye bi geldi kafası da sağa sola titredi gibi. Önemsizdir dedim ama ardından 1-2 defa daha yaptı. Aradan biraz zaman geçti pek dikkatimi çekmedi ama sormadan edemedim. Arada bir kabarık silkeleniyor, kaşınıyor. Etrafta tüyler buluyorum. Sizce bu hapşurmayı dikkate almalı mıyım ? Ve ceresi pembe renk, dişi mi erkek mi ? Ha bu arada kafesi atmaya kıyamadım diye belirtme sebebim, yeni kuşumu ölen kuşumun kafesine koymuş olmam. Hastalanıp ölmüştü hastalığı geçmez herhalde. Kafes 2 defa dezenfekte edildi, yıkandı kurulandı.

Kafes dezenfekte edildiyse sorun olmaz bence.sürekli mi hapsiriyor yoksa sadece bi kaç kere mi yaptı?

Kafes dezenfekte edildiyse sorun olmaz bence.sürekli mi hapsiriyor yoksa sadece bi kaç kere mi yaptı?

1 kere avucumun içinde yaptı sonra 1-2, maksimum 3 defa kafeste kendi haline bıraktım o zaman yaptı şimdi salıncağında uyuyo sanırım gözleri kapalı. Şuanda çektiğim bi fotoğrafını atayım
Düzenleme : Resim tam olmadıysa bir daha çekerim

Ekli dosyalar

• 17670679_10206559286780286_131987700_o.jpg
    17670679_10206559286780286_131987700_o.jpg
    177.9 KB · Görüntüleme: 57
Kuyrugunu düzenli şekilde aşağı yukarı salliyormu.birde nefesinde hırıltı varmı?

Tüylerini kabartması yok gibi geldi bana.resimde iyi gözüküyor.

Evet kuyruğunu aşağı yukarı sallıyor. Ne anlama geliyo ki ?
Bir de şey yazmıştım, düzensiz aralıklarla, bazen sık sık bazen uzun süre bekleyip, kendini kabartıyor ve silkeleniyor, kuyruğunu titretiyor hızla. Bu normal mi ?

Kuyruğunu aşağı yukarı sallaması ve diğer belirtilerden dolayı bence kusunuz usutmus. hemen müdahale etmezsen iz ilerleyip daha kotu olabilir.önce vitamin takviyesi yapın.eğer iyilesmesse 5 gün boyunca ağızdan 0.05 ml baytril %2.5 verin.
Bide kusunuz yavrumu eğer çok küçükse baytrili kullanmadan önce veterinere sorun.

Hayır şuan uyuyor uzun süredir hapşırmadı. Kuşum yavru tahminen 2 aylık. Vitamin takviyesi nasıl yapıcam nerden bulucam vitamini. Vitamin yem diye yuvarlak değişik yemler getirmiş annem, onlar olur mu ? Kalamar kemiği var bide. Eğer kuşum hasta değilse vitamin takviyesi zararlı gelir mi ? Bakın kuyruğunu videoya çektim atıyorum şimdi.

Vitaminin hicbir zararı olmaz tam tersine hasta olmasa da vitamin vermen lazim zaten düzenli olarak.vitamini bir petshoptan temin edebilirsin.kusun hasta olmayada bilir çünkü salincagin üstünde duruyor salıncakta dengesini sağlamak için arada kuyruğunu ole yapıyor gibi geldi bana.ayrıca bi kaç kere hapsirdiysa bu anormal bir durum değil benimki de arada sırada ole hapsiriyor ama hasta değil.hasta olup olmadını anlamak için bir kaç gün takip et normal tunekte dururken kuyruğunu salliyormu ve hapsiriyormu diye.

Kuyruğunu sallayıp hapşırmıyosa da vitamin takviyesine başlıyım mı

Başla sadece yemle olmaz zaten yemde ihtiyacı olan tüm besinler yok.petshoptan al nasıl kullanacağını sorarsin.

Tamam bide son bir sorum olucak gece yatarken kafesini örtmeli miyim ? Örtmezsem üşür mü ?

Oda sicaksa ortmene gerek yok.Ama oda sıcak değilse de üstüne birşey örtme sıcak bir odaya al çünkü üstüne birşey ortersen strese girebilir.

Tamam çok teşekkürler yardımların için. Yarın vitamin alıcam oğluşuma

hocam sarımsak suyunu sularına koy internette çıkar zaten kuşuna antibiyotik etkisi yapar nezle varsa bile daha baslangıc henüz birseyi yok gibi direk atlatırsın 1 2 kere hapsuran kusa nezle teshiside konmaz takip et kusunu dediğimi yaparsan kuş kendıne gelir.

Öyle sürekli vitamin vermeyin, vitaminin fazlası kuşa çok ciddi zarar veriyor. Gerektiği zaman kullanmanızı tavsiye ediyorum, onun dışında da illa vereceksiniz öyle nasılsa zarar vermez mantığı ile rahat davranmayın. Aldığınız yem ve suyuna dikkat ederseniz sizin için daha rahat olup kuşunuz içinde güzel olacaktır. Vitamin rahat kullanacağınız bir şey değildir, zengin hastalığına sebep olur ve tırnak dökülmelerine kadar yol açıp eğer iyileşmez ise ölümle sonuçlanabilir. Lütfen dikkatli kullanınız

Doğal vitamin verin yani suyuna limon sıkın. C vitamini almaları için ve probiyotik takviyesi yapın. Kuru maya ekleyebilirsiniz sularına. Öyle sürekli kimyasal içeren hazır vitaminler size zarar verir, vitamin bu ne olacak diyemeyiz

Bana kalırsa da vitamin kullanma. Ben suluğuna 15 20 damla portakal suyu damlatıyorum mis gibi doğal c vitamini :) ayrıca kuşunu daha yeni aldığın için durgunluk vs. elbet olacak. Ama gözlemle tabi burun akıntısı falan da varsa. Kekik çayı ve elma sirkesi koyarsın suluğuna. Ben burun akıntısı hapşırığı olunca öyle yapıyorum hemen iyileşiyor.
20170322_162716.jpg
bir banyo sonrası :)

Geri