Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşum Isırıyor

Ertop

Yeni Üye
Merhaba
Yaklaşık 1.5 ay önce yeni yeme düşmüş erkek muhabbet kuşu aldım.Kuşumu ilk aldığımda çok uysaldı hemen elime gelirdi üstüme konardı vs.Şimdi elimdende yem yiyor ama kafesinde içinde parmağıma çıkardığım zaman çok ısırıyor.Tepki vermiyorum tepki vermedikçe daha çok ısırıyor.Elimden yem yerkende bazen avucumun içini ısırıyor.Bu durumdan onu nasıl vazgeçirebilirim?
Not:kafesindeki oyuncaklara çok bağımlı.sürekli zillerle oynuyor onlardan vazgeçemiyor.Kafesten dışarı çıksa bile kafes dışından oynamaya çalışıyor.acaba bundan dolayı mı ısırıyor?

Kuşunuz 4-5 aylık olmalı, ergenliğe girmesine az bir zaman kalmış. Belli bir dönemde ısırmayı farkettikleri zaman biz bunu doğru yönetemez isek "A bu iyiymiş ya" diyerek devam ettirirler. Isırdığı zaman tepki vermeyin, kafesinde sadece bir salıncak bulunması yeterlidir. Oyuncakları da olur elbette ama başta vermeseniz daha iyi çünkü öncelikle siz bir ilişki kurmalısınız, verdiğiniz zamanda kafeste bulunmasına gerek yok. Dışarıda beraber oynayın. Kafesin dışında da bir salıncak bulundurabilirsiniz; kafes, salınca ve sizin aranızda koalisyon kurar. Daha iyi alışır. Zorla kafese koymayın, ısırdığı zaman çok acıtsa dahi gidin başka bir yerde tepki verin "ahhh" deyin. Eğitim için bu konuya da bakabilirsiniz:
http://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/mesele-sevgi-sakuram.62746/

yok kuşum yaklaşık 2.5 aylık falan.1.5 ay önce yeme yeni düşmüşken almıştım.daha öncede muhabbet kuşum vardı ama hiç bu kadar ısırmazdı.
kafesinde şu anda 2 tane zilli oyuncak ve zilli salıncak var.sadece salıncak kalsın diyorsunuz doğru mudur? yani öyleyse diğer oyuncakları çıkartıp kafes dışında bir oyun alanı yapayım.oyuncakları olduğu için kafesten çıkmak istemiyor dışarı çıksa bile kafesin üstüne konuyor.

Yok, o şöyle oluyor. Kuşunuzu aldığınız zaman muhtemelen en erken 30 en geç 45-50 günlüktür. Yani buradan 1 ay verelim en az, siz aldığınız zamanda 1,5 ay önceydi etti 2,5 :D Yazarken kendim güldüm, ben yanlış hesaplamışım. Silmeyeyim de beraber gülelim istedim :))) Tamam, anlaştık 2,5 aylık.

Evet, sadece salıncak dursun. Zilli salıncak da olabilir, kafes büyük olsun küçük de olmasın. Kafesin kapısı sürekli açık kalsın. İstediği gibi gezsin, dursun. Evet dışarıda beraber oynayın, siz yokken oyuncaklarla oynamasın başta, dışarıda duvara bir salıncak asabilirsiniz. Linkini paylaştığım konuyu bir inceleyin isterseniz.

yazdığınız konuyu inceledim.güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık :) daha önce sultan papağanıda besliyordum onun kafesine koymuştum zaten.kafesi baya geniş.ufak ufak uçuşlar yapabiliyor.kafeste sadece salıncağı bırakayım o zaman.yarın birgünde kafes dışında vakit geçirebileceği oyun alanı yaparım.
ısırma sorununa gelince bu yaptıklarımdan sonra düzelir mi diyorsunuz?

yazdığınız konuyu inceledim.güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık :) daha önce sultan papağanıda besliyordum onun kafesine koymuştum zaten.kafesi baya geniş.ufak ufak uçuşlar yapabiliyor.kafeste sadece salıncağı bırakayım o zaman.yarın birgünde kafes dışında vakit geçirebileceği oyun alanı yaparım.
ısırma sorununa gelince bu yaptıklarımdan sonra düzelir mi diyorsunuz?
Tamam o zaman konudaki salıncak gibi bir salıncak alın, daha iyi olur.
Düzelir, ancak tepki vermemelisiniz. Elinizi çekmemelisiniz ısırdığı zaman dahi, "Ne ısırıyorsun kerata ah acıdı" deyin ama sakın elinizde titreme dahi olmasın ses çıkarmanızdan bahsetmiyorum bile. Sizden başka birileri de var ise, olur ise de buna dikkat edecekse yaklaşsın kuşunuza. İsterseniz bu videoya bir bakın, bir arkadaş vesilesi ile görmüştüm bende bunu; hobimi tek kafese indirgediğim zaman bu şekilde bir ortam hazırlayacağım bende:

NOT:
Beraber oynayın.

videonun başında kendi kuşumu gördüm resmen oda böyle ısırıyor :)
ilginiz için teşekkür ederim.dediklerinizi uygulayacağım

videonun başında kendi kuşumu gördüm resmen oda böyle ısırıyor :)
ilginiz için teşekkür ederim.dediklerinizi uygulayacağım
Eğer videodaki gibi ise, ısırmak değil aslında oynamaktır o. Kemirme derim ben buna, siz tepki verirseniz ısırır çünkü kemirebildiğini farkettiği dönemlerde şu an kuşunuz. Ben buna öpücük de derim bazen, çünkü eğittiğim kuşlarımda öp dediğimde gözümüzü, yanağımızı kemirirlerdi. Sizde bunu ottturabilirsiniz, yeterki tepki vermeyin.

kemirme gibi değilde ısırıyor baya.parmakların ortasındaki kırışık bölgeler olur ya ordan bir deri parçası tutuyor sıkıp duruyor orayı.artık oyun mu oynuyor yoksa ısırıyor mu bilmiyorum.tepki vermiyorum öyle ısırıp duruyor kerata :)

Oynuyor belli ki, tepki vermeyin.

Öncelikle yapılması gereken tepki vermemektir. Hele ki keşfetme döneminde, ısırarak ve dilini kullanarak bunu yapar. En azından bir ay boyunca herhangi bir tepki vermemelisiniz.
Buna rağmen artarak devam ediyorsa, sesli tepki verilir. Korkutmadan, kızmadım, net bir ses tonu ile şşşşşşşt diyerek uyarır ve yaptığı hareketin yanlış olduğunu anlatmaya çalışırsınız.
Isırma hareketi halen devam ediyorsa, hareketin hemen ardından aynı sesli tepki verilerek kafesine koyulur(tutup, avuçlayıp değil, parmak veya tünek üstünde)
Bir sonraki aşamada ise, kafesinde ki sevdiği oyuncak, istenmeyen hareketin hemen ardından çıkarılır.
Ancak her zaman söylediğim gibi, tek kuş sahibiyle, çift kuş eşiyle ilgilenmeli, oyuncaklarla değil. Oyuncak olarak bir ahşap salıncak, belki bir de yenilebilir meyve parçacıklı oyuncaklardan bir adet konulabilir. Plastik malzemeler ısırma hareketini tetikliyor, bizzat tecrübe ile sabittir. Mümkün mertebe plastik malzeme kullanılmamalı.

dün akşam tünekler vasıtası ile bir oyun parkı yaptım kuşuma.sevdiği bütün oyuncakları bu alana astım.kafesten parmağımla çıkartıp oyuncaklarla oynamasını sağladım.ve aradan birgün geçti ısırması büyük ölçüde azaldı.yeni aldığım oyuncaklarıda ısırıyor.sanırım şu zamanlarda gagasıyla cisimleri tanıyor o yüzdende parmağımı ısırıyor olabilir.sevdiği oyuncaklara parmağıma çıkmadan ulaşamayacağını anladı ve elimi götürüp gel dediğim zaman hemen atlıyor ve oyuncaklara götür beni dercesine kendisibi oraya sarkıtıyor.ilgilenen tüm arkadaşlada teşekkür ederim.bu hızla 1 2 haftaya kadar ısırma sorunu tamamen biter diye düşünüyorum

dün akşam tünekler vasıtası ile bir oyun parkı yaptım kuşuma.sevdiği bütün oyuncakları bu alana astım.kafesten parmağımla çıkartıp oyuncaklarla oynamasını sağladım.ve aradan birgün geçti ısırması büyük ölçüde azaldı.yeni aldığım oyuncaklarıda ısırıyor.sanırım şu zamanlarda gagasıyla cisimleri tanıyor o yüzdende parmağımı ısırıyor olabilir.sevdiği oyuncaklara parmağıma çıkmadan ulaşamayacağını anladı ve elimi götürüp gel dediğim zaman hemen atlıyor ve oyuncaklara götür beni dercesine kendisibi oraya sarkıtıyor.ilgilenen tüm arkadaşlada teşekkür ederim.bu hızla 1 2 haftaya kadar ısırma sorunu tamamen biter diye düşünüyorum
1-2 hafta süreceğini zannetmiyorum bile. Isırsa dahi oyun amaçlı kemiriyor sıpa, ısırma demeyin siz ona. Sevindim gelişmeler güzel olmuş. Bende hobiyi bıraktığım tek kafese indiğim zaman böyle bir oyun alanı kuracağım, sevimli oluyor.

Geri