Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum ölmek üzere ne yapmalıyım?

Asley

Yeni Üye
Muhabbet kuşumuz Tahin bir kaç gündür halsiz sarhoş gibiydi konmak istedği yere tam konamıyor gibi dengesizdi ama sevdiği oyuncaklarla oynuyordu. Ne olduysa anlamadık dün eşi onu ısırmış yere atmıştı sabah ciyak sesi duyunca koştuk hemen baktık tahin yerde dehşete düşmüş gibi donmuş bir şekilde boş bakıyordu hemen elime aldım ama kendine gelememişti. Bir gün öncesi de farkettiğimde yemliğe yem yemek için gidiyordu ama yeme bakıp eğilip tekrar yemeden gidiyordu. Dün hiç yemek yemedi durumu çok kötüye gitti ayakları morardı kafasını sağa sola istemsiz sallıyordu. Ama sallanbaş hastalığı gibi değil. Kasılmalar vardı bacaklarında yürümek istiyor ama ayagını kaldıramıyor su da içmiyor zorla suyuna vitamin kattık içirdik şırıngayla, suyuna aurı bi zaman sirke katıp içirdik, başka bir kaç saat sonra divitsollü su denedik. Ama nafile. Ayran yaptık içirdik. Dışkısı ilk baş sapsarı bir sıvıydı sonra koyu yeşil sıvı oldu. Kabuksız yem ezdik denedik, ezik yeme yumurta sarısı koyup mama yaptık denedik. Zorla şırıngayla verdik yedirebildigimizi sanki kursagında yada bagırsaklarında sorun varmış gibi can çekişme sesyle dışkısını yapıyor. Birde Tahin çok kafese, kolumuza, sevdiği oyuncaklara sürtünen bir hayvandı bu hastalık sürecinde ise can çekişiyor hali yok ama hala kıçı hassas oldugu içinmi bilmiyoruz, sürtünme hareketleri yapıyor. Şu an yine aynı durum, sulphamezathine ilacı onerdiler onu kullandık dün 2 kere bugun 1 kere 12 saat arayla. Çok güçlü bir hayvan ayakta kalmak için direniyor ama sanki içinde onu yiyip bitiren birsey varmıs gibi kafası vucudu sallanıyor sonra sürtünmeye başlıyor can çekişme sesleri çıkarıyor bilgisi olan varsa yardımcı olsun lütfen tahini kaybetmek istemiyoruz..

Hocam acil veterinere götürün lütfen. Buradan alabileceğiniz tavsiye ile olacak iş değil. Acil müdahale edilmesi lazım.
Keşke burada adam akıllı veteriner olsa götürebilsek. Geçen hastalandığında bizi kapıda kışın yarım saat beklrtmişti kuşu daha çok hasta etti. İlaç bile vermemişti. Kuş yetiştirici bukup on divitsol vermiştide hemen düzelmişti. Bu sefer geç müdahale ettik sanırım ama yine veterinerin biri o sukphamezatini verdi onu icirin dedi

Keşke burada adam akıllı veteriner olsa götürebilsek. Geçen hastalandığında bizi kapıda kışın yarım saat beklrtmişti kuşu daha çok hasta etti. İlaç bile vermemişti. Kuş yetiştirici bukup on divitsol vermiştide hemen düzelmişti. Bu sefer geç müdahale ettik sanırım ama yine veterinerin biri o sukphamezatini verdi onu icirin dedi
Sulfemezatin, antibiyotik ama özellikle koksidiyoz için kullanılıyor. Dışkıları ne durumda?

Hocam çok geç kalmışsınız ama, keşke bu duruma gelmeden yardım isteseydiniz. Çok tecrübeli arkadaşlar var aramızda.

Sulfemezatin, antibiyotik ama özellikle koksidiyoz için kullanılıyor. Dışkıları ne durumda?

Hocam çok geç kalmışsınız ama, keşke bu duruma gelmeden yardım isteseydiniz. Çok tecrübeli arkadaşlar var aramızda.
Keşke pazar günü tedavi edebilseydik herşey düzelirdi gibi ama pazar günü heryer kapalıydı ilaç alacak yer bulamadık. Dışkısı ilk sapsarı ishaldi şimdi çok koyu yeşil solucan şeklinde yapıskan dışkısı var. Şimdi ise full sıvı cıkıyor sadece zorla su içirdiğimiz için. Dün 4 kere ölmek üzereyken su içirdik bogazına masaj yaptık sakinleşti. Bugun kasılmaları arttı kafasını daha çok sallıyor ayakları daha çok kasıldı. İşkence mi ediyoruz acaba zorla yedirmeye calısmasak mı

Keşke pazar günü tedavi edebilseydik herşey düzelirdi gibi ama pazar günü heryer kapalıydı ilaç alacak yer bulamadık. Dışkısı ilk sapsarı ishaldi şimdi çok koyu yeşil solucan şeklinde yapıskan dışkısı var. Şimdi ise full sıvı cıkıyor sadece zorla su içirdiğimiz için. Dün 4 kere ölmek üzereyken su içirdik bogazına masaj yaptık sakinleşti. Bugun kasılmaları arttı kafasını daha çok sallıyor ayakları daha çok kasıldı. İşkence mi ediyoruz acaba zorla yedirmeye calısmasak mı
Hocam şu an yapabileceğiniz ne var bilmiyorum açıkcası. @Recai SULAMİS @ADRIAN @eyunal

Bence çok geç kalmışsınız. Pazar günüde değil, bunun işaretini çok önceden vermiştir kuş. Tecrübeli arkadaşlarda bir baksın ama fotoğraf olmadan birşey söylemeleri zor. Hem kuşun hem dışkıların.

Hocam şu an yapabileceğiniz ne var bilmiyorum açıkcası. @Recai SULAMİS @ADRIAN @eyunal

Bence çok geç kalmışsınız. Pazar günüde değil, bunun işaretini çok önceden vermiştir kuş. Tecrübeli arkadaşlarda bir baksın ama fotoğraf olmadan birşey söylemeleri zor. Hem kuşun hem dışkıların.
Daha önceden kafasını gelip sevdiriyordu ona şaşırmıştım, çok yakınız sürekli dışkılarınıda takip ediyorduk ama gözümüzden mi kaçtı bilemiyorum yeşil bir şişesi vardı onla oynuyordu hep zaten oynamayınca halsizligini anladık ama keske geç olmasaydı.. 3 senedir o kadar alıştımki napacagım şimdi hiç bilmiyorum.. Videosu buraya atılmıyor mu atamadım. Şuan Hayatta kalmaya çalışıyor. Ayakları iyice tutmaz oldu. Kıçı yere degdikce sürekli sürtünüyor ve başı tamamen yukarı asagı istemsiz sallanıyor. Agzı açıkıp kapanıyor spastik sorunları var gibi de. Keşke elimden bir şey gelebilse bir çözüm yolu olsa. Çok direniyor ölmemek için. Başı hep dik tutuyor :(

Hangi şehirdesiniz? Belki bulunduğunuz şehirden biri kanatlılardan anlayan bir veteriner önerisinde bulunabilir.

Daha önceden kafasını gelip sevdiriyordu ona şaşırmıştım, çok yakınız sürekli dışkılarınıda takip ediyorduk ama gözümüzden mi kaçtı bilemiyorum yeşil bir şişesi vardı onla oynuyordu hep zaten oynamayınca halsizligini anladık ama keske geç olmasaydı.. 3 senedir o kadar alıştımki napacagım şimdi hiç bilmiyorum.. Videosu buraya atılmıyor mu atamadım. Şuan Hayatta kalmaya çalışıyor. Ayakları iyice tutmaz oldu. Kıçı yere degdikce sürekli sürtünüyor ve başı tamamen yukarı asagı istemsiz sallanıyor. Agzı açıkıp kapanıyor spastik sorunları var gibi de. Keşke elimden bir şey gelebilse bir çözüm yolu olsa. Çok direniyor ölmemek için. Başı hep dik tutuyor :(
Çok zor bir durum. Ben daha önce yaşadım. Keşke erken önlem alsaydınız. Dışkıları, çevreye tepkisi, halsizliği, iştahsızlığı... bunlar hep hastalığın işaretleri. Erken yardım isteseydiniz muhtemelen bu durumda olmazdı. Eğer bir daha kuş beslerseniz bu içinde bulunduğunuz durumu ve duyguyu sakın unutmayın. Bir daha yaşamamak için elinizden geleni yaptırır size.

Anladığım kadarıyla bu saatten sonra forumdaki tecrübeli arkadaşlarda yardımcı olamaz muhtemelen. Bende çok üzüldüm şu an.
İştahı nasıldı son 3-4 gündür?
Elinize aldığınızda, kursağı dolu mu? muhtemelen boştur, kursaktan ayağa doğru olan yerde bir kemik var o kemik ne durumda? Bıçak gibi keskin mi yoksa ele o kadar da çok gelmiyor mu? Nefes alış verişi nasıl?

Düzce de hiç mi düzgün veteriner yok. Yoksa eğer yakın başka şehire gidin hiç bir şey onun canından önemli değil. Üstelik geç müdahale etmişsiniz. Acilen bulun bi veteriner ve götürün eğer ölürse bunun vicdan azabıyla yaşarsınız.

Çok zor bir durum. Ben daha önce yaşadım. Keşke erken önlem alsaydınız. Dışkıları, çevreye tepkisi, halsizliği, iştahsızlığı... bunlar hep hastalığın işaretleri. Erken yardım isteseydiniz muhtemelen bu durumda olmazdı. Eğer bir daha kuş beslerseniz bu içinde bulunduğunuz durumu ve duyguyu sakın unutmayın. Bir daha yaşamamak için elinizden geleni yaptırır size.

Anladığım kadarıyla bu saatten sonra forumdaki tecrübeli arkadaşlarda yardımcı olamaz muhtemelen. Bende çok üzüldüm şu an.
İştahı nasıldı son 3-4 gündür?
Elinize aldığınızda, kursağı dolu mu? muhtemelen boştur, kursaktan ayağa doğru olan yerde bir kemik var o kemik ne durumda? Bıçak gibi keskin mi yoksa ele o kadar da çok gelmiyor mu? Nefes alış verişi nasıl?
Kursagı bos her yarım saatte bir biraz biraz divitsol ilacı su ile karıştırıp veriyorum, arada bir ayran ile ezdiğim yemi karıstırıo veriyorum. Tuvaletini yapamıyor, sürekli kıçını bıkmadan usanmadan sürtüyor, çiftleşme gibi. Daha once saglıklıykende sürekli yapıyordu alışkanlık haline getirmişti. Eşi de var ama daha küçük ve ayakları yamuk o yüzden ciftlesemiyorlardı ama Tahin sürekli heryere sürtünüyordu. Hastalık sürecinde 2 gündürEşinin yanına yaklaştırmadık ama bugun o da hafif kusma yaptı ama onun iştahı yerinde dışarıdaki öten başka kuşlara ötüp duruyor. Tahin kimin umrunda.. Tahin'e ayranın iyi geldiğini farkettim onu içirdiğimde 10 dakika sonra falan zorlana zorlana sürtünerek dışkısını yapıyor ama dışkısını yaparken sesi fışkırma sesi olarak geliyor şimdi yeni yaptığı dışkısının rengi bu, daha onceleri ise koyu yeşil ve şeffaf iltihsplı gibiydi. Yanakları içtiği ilacı tükürdüğünden dolayı biraz ıslak ve pembe. Halsiz halsiz direniyor arada bir kafa sallıyor, bacakları hala kasılı. Bana bakıyor masum masum..

Düzce de hiç mi düzgün veteriner yok. Yoksa eğer yakın başka şehire gidin hiç bir şey onun canından önemli değil. Üstelik geç müdahale etmişsiniz. Acilen bulun bi veteriner ve götürün eğer ölürse bunun vicdan azabıyla yaşarsınız.
Var. Bir kaçına videosunu gösterdik hava soguk daha beter olmasın diye götürmedik. Aracımız yok otobus köşelerinde perişan olmasa zaten başka bir şehire taşınacaktık ama o bu durumda olunca hiç bir yere gidemedik

Yüklemeye çalıştığım dosya büyük diyor şimdi küçültüp yükleyeceğim

Halsiz halsiz direniyor hastalıga..

Ekli dosyalar

• DSC_0204-min.JPG
    DSC_0204-min.JPG
    933 KB · Görüntüleme: 189
En son dışkısı 2.resimdeki sadece beyaz olan.

Ekli dosyalar

• DSC_0175-min-min (1).JPG
    DSC_0175-min-min (1).JPG
    364.3 KB · Görüntüleme: 187
  • DSC_0198-min-min (1).JPG
    DSC_0198-min-min (1).JPG
    517.5 KB · Görüntüleme: 121
Dünki hali.

Ekli dosyalar

• DSC_0157-min.JPG
    DSC_0157-min.JPG
    651.8 KB · Görüntüleme: 192
Kafesin tabanına inmesi kötü.

Hocam Düzce'de başak veteriner yok mu Allah aşkına. Googlemaps'den bakın çevrenizde var mı diye, yorumlara filan bakın.

İşin ehli bir veterinere götürmeniz lazım. Kursağına elle besleme yapılması gerek. Swap testi alınıp, sonuca göre antibiyotik başlanması gerek ama ilk önce besleme yapılması lazım.

Dün gece tünekteydi her ihtimale karsı düşer diye tünegi en alta asmıştık. Bugün sabahta gayet güzel tünekteydi ama ne oluyorsa o içinde onu yiyip bitiren ne varsa bacagı daha da kötü oldu. Bu sabaha kadar bacaklarını az da olsa kullanıyordu parmaklarınıda kullanıyordu. Artık yemek yiyememekten mi bilmiyorum şuan ayaklarını kullanamıyor iyice ayrıklaştı.. Şimdi yine zorla ayran verdim şırıngayla. Beyefendinin yürüyecek hali yok ama yemek yememek için direnirken beni öyle bir kuvvetli ittiriyorki.. Bir umut var diyorum her yemek yediginde kafa sallaması azalıyor gibi. Ama sonra tuvaletini yaparken ciyaklıyor canı yanıyormuş gibi ayaklarıda daha da tutmayınca neden diyorum ya neden bir umut yok.. Daha önce bir çok muhabbet kuşum oldu veteriner olaylarını yaşadım. Sizde haklısınız ama suan bir ilaç önerisi olsa iyileşecek dense hemen gidip alırım fizanda da olsa.

İlk olarak elle besleme yapılması gerek. Bilinçsiz yapılırsa öldürebilir. Bilen biri yapmalı.

Günde 2 kere, sabah-akşam olmak üzere kendini toplayana kadar elle besleme yapıldıktan sonra, swap testi yapılıp, sonuca göre antibiyotiğe başlamanız lazım. Her türlü iyi bir veterinere gitmeniz şart. İzmir'de olsanız, gerekirse ben alıp götürürdüm, çok üzüldüm. Sizin durumunuz acil ama.

Geri