Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum yumurtaları kırdı YARDIM

Musa YEŞİLBAĞ

Yeni Üye
Hayırlı akşamlar çiftim 7 mayısta ilk yumurtasını yaptı 6 tane yumurtası vardı taki bugüne kadar bugün baktığımda 3 yumurtayı kırmış maması kalamar kemiği sıkıntısı yok yavruların çıkmasına günler kala neden böyle oldu anlam veremedim.

Gecmis olsun oncelikle, maalesef boyle durumlar olabiliyor. Ciftiniz tecrubesiz olabilir, disi birseyden rahatsiz olup strese girmis olabilir, erkek disi ile yuvalik icinde ciftlesmek istemis olabilir, yuva giris deliginin yeri uygun olmadigindan iceri atlarken yumurtalari ezmis olabilir, yumurtalarin altinda yeteri kadar talas olmamasindan dolayi olabilir vs.

Son düzenleme:
Teşekkür ederim öncelikle fakat dediğim gibi yumurtlamasından sonra kaç gün geçti bu zamana kadar olmadı birde sessiz kullanılmayan bi odadalar Yuvalıkta talaş mevcut ezilme gibi değilde daha çok kırılmış gibiydi yumurtalar birde yumurtaların içi sarı bi sıvı vardı yani dolu mu boşmu onuda anlayamadım.

Teşekkür ederim öncelikle fakat dediğim gibi yumurtlamasından sonra kaç gün geçti bu zamana kadar olmadı birde sessiz kullanılmayan bi odadalar Yuvalıkta talaş mevcut ezilme gibi değilde daha çok kırılmış gibiydi yumurtalar birde yumurtaların içi sarı bi sıvı vardı yani dolu mu boşmu onuda anlayamadım.

Yumurta doluluk testini, yumurtladiktan 5 gun sonra ufak bir fener veya cep telefonu isigi ile yapabilirsiniz, dolu ise damarlanmalari gorursunuz.
Ben yumurta kiran bir ciftimde, plastik yumurta kullanmistim, iki adet plastik yumurtayi araya kattim, ise yaramisti. Bir dahaki kuluckaya deneyebilirsiniz.

Yumurtalar boş olduğu için kırmıştır.

Peki kırılan yumurtaların boş olduğunu Nası anlarız içinde sarı koyu kıvamda bi sıvı vardı.

Yumurtalar dolu olsaydi zaten kırmazdi çünkü sartlar iyimis kırmasına hicbir sebep yok yani ayrica dolu olsa zaten o zamana kadar icinde yavru oluşurdu icinde o koyu sarılık kalmazdi anlican yumurtalar bosmus

Yumurtalar bosmus yavru olurdu cunki baya zaman olmus ilk kuluckasimi ve diger yumurtalara ne oldu

Yuvaya sadece akşam ve sabah bakıyorum uyuz olduysada umrumda değil sabah baktığımda 2 yumurta kalmış bi tane daha kırmış evet ilk kuluçkası :-(

Uzmeyin kendinizi nasip kismey birazda dolu olan varsa kalicaktir hic kalmasa bile hemen ciftlesip ikinci kulucka olur insallah yumurtalar dolu olucaktir

Hiç biri kalmadım nasip kısmet gelecek yumurtaları bekleyecez artık hayırlısı olsun :-:)-(

Dişi yumurtaların boş olduğunu anlayıp kırmış olabilir hayırlısı olsun

Muhtemelen 6 yumurtada boştu ilk kuluçkaları çiftimin hayırlısı olsun bundan sonra sizce neler yapmalıyım.

Bundan sonra rahatsız etmeyin kısa zamanda yeni kuluçkaya başlarlar

İkinci kuluckaya baslarlar buyuk ihtimalle insallah ciftlemeyi tam gerceklestiriyorlardir

Geri