Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşumun Ayağı Kapıya Sıkıştı Yardım !

Emre Kaba

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar bugün sabah muhabbet kuşumun ayağı kapıya sıkışmış kapının üstündeydi kafesin bir yerinden çıkmış tülün içindeymiş kapı kapatılıncada ayağı kapıya sıkışmış.Baktık kırmızıyla gösterdiğim alan kıpkırmızı morla karışık bir renkteydi kırık mı tam bilemiyorum.
5oG0kj.jpg

Bizde daha sonra zeytinyağlı limon karışımını oraya sürdük ovduk biraz.Şuan tekrar baktığımızda morluk ayaklarına kadar gelmiş baldır kısmı hala kırmızı ne yapmak gerekir kırık mıdır nesi var yardımcı olursanız çok teşekkür ederim.

Bence bizim yapabileceğim anlıyabiliceğimiz birşey yok en iyisi veterinere götür kardeşim.. Çok geçmiş olsunn

Veterineri aradık aspirin verin dedi.Verdik başka bir şey yapamam ben dedi zaten küçük bir şehirdeyim 1 tane veteriner anca vardır zaten muhabbet kuşundan anlamıyorlar pek.

Buyuk ihtimal ayagi kirik kusdan anlayan veteriner bulup tedavi yapilmasi gerekiyor

Malesef yaşadığım yerde öyle bir veteriner yok ne yapılacaksa kendim yapmam gerekiyor sanırım.Yardımcı olursanız tabiki.

kuş bacağını / ayağını kullanabiliyormu peki üstüne basabiliyormu en önemlisi siz bacağını ovarken falan can hissettiniz mi yani demek istediğim kuşun bacağında his varmıydı kıpırdatabiliyormu inşallah kırık yoktur eğer varsa veterinerden başka çare yok gibi.
çok uzun zaman önce bir akrabamızın kuşunun bacağı kırılmıştı tam net hatırlayamıyorum ama kuşun bacağını kibrit çöpü gibi bir şeyle sarmışlardı yeniden kaynamasını beklemişlerdi bu baya oldu ben çocuktum net hatırlayamıyorum sadece hatırladığım kuş bacağında kibrit çöpüne benzer birşeyle yürüyordu sonra iyileşti diye biliyorum tabi yine en sağlıklısı kuştan anlayan bir veterinere göstermek geçmiş olsun

Üstüne basamıyor fakat ovarken his vardı.Bende kibrit çöpüyle sarıyım diyorum ama yanlış kaynatırsam bacağı diye korkuyorum.

kuş bacağını / ayağını kullanabiliyormu peki üstüne basabiliyormu en önemlisi siz bacağını ovarken falan can hissettiniz mi yani demek istediğim kuşun bacağında his varmıydı kıpırdatabiliyormu inşallah kırık yoktur eğer varsa veterinerden başka çare yok gibi.
çok uzun zaman önce bir akrabamızın kuşunun bacağı kırılmıştı tam net hatırlayamıyorum ama kuşun bacağını kibrit çöpü gibi bir şeyle sarmışlardı yeniden kaynamasını beklemişlerdi bu baya oldu ben çocuktum net hatırlayamıyorum sadece hatırladığım kuş bacağında kibrit çöpüne benzer birşeyle yürüyordu sonra iyileşti diye biliyorum tabi yine en sağlıklısı kuştan anlayan bir veterinere göstermek geçmiş olsun

Aynen doğru.Bizim ilk kuşumuz ayağını takmış bir yere ve eklemden kırılmıştı.Serumların yuvarlak lastikten bağlantı yeri oluyor.Kuşun bacak kalınlığına göre yapılmış sankiOnu ortadan ikiye ayırıp,kırık yerinden bacağa geçip,bantla da sabitleyince,10-15 günde düzelmişti ayağıÇok geçmiş olsun,umarım tez zamanda iyileşir kuşunuz...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Son düzenleme:
merhaba buraya yeni üye oldum aynı benzer olay benimde başıma geldi muhabbet kuşumun ayağı incildi ve 3 gündür üstüne basamıyor.neşesi keyfi yerinde fakat ayağını kullanamıyor veterinerle konuştum kırık yok dedi.fakat ne zaman düzelir ve düzelmesi için benim kendim yapabileceğim bişey varmı ilaç vs. yardımcı olursanız çok sevinirim sürekli tek ayağının üstünde duruyor ve yemek yerken çok zorlanıyor,düzelme ihtimali varmıdır tecrübenize dayanarak yardımlarınızı bekliyorum

Aynen doğru.Bizim ilk kuşumuz ayağını takmış bir yere ve eklemden kırılmıştı.Serumların yuvarlak lastikten bağlantı yeri oluyor.Kuşun bacak kalınlığına göre yapılmış sankiOnu ortadan ikiye ayırıp,kırık yerinden bacağa geçip,bantla da sabitleyince,10-15 günde düzelmişti ayağıÇok geçmiş olsun,umarım tez zamanda iyileşir kuşunuz...

Çok teşekkür ederim bu dediğinizi uygulayabilirim bakalım yarına kadar morluk geçer inşallah daha sonra kibrit veya dediğiniz şekilde yapmayı düşünüyorum teşekkürler.

Merhaba arkadaşlar bugün sabah muhabbet kuşumun ayağı kapıya sıkışmış kapının üstündeydi kafesin bir yerinden çıkmış tülün içindeymiş kapı kapatılıncada ayağı kapıya sıkışmış.Baktık kırmızıyla gösterdiğim alan kıpkırmızı morla karışık bir renkteydi kırık mı tam bilemiyorum.
5oG0kj.jpg

Bizde daha sonra zeytinyağlı limon karışımını oraya sürdük ovduk biraz.Şuan tekrar baktığımızda morluk ayaklarına kadar gelmiş baldır kısmı hala kırmızı ne yapmak gerekir kırık mıdır nesi var yardımcı olursanız çok teşekkür ederim.

hoca modern hekimlikte bile hayvanların kalça kırıklarında çok aşırı durumlar olmadığında nasıl müdahale edilmiyor kendi haline bırakılıyorsa..
sende o bacağı sargıya alacaksın , ben kibrit çöpünden ziyade kulak pamuğunun plastiği + pamuk + yara bandı öneririm..
Ama bunu yapmadan önce lasonil bulup sürün onun üzerine bandaja alın.
2-3 haftaya normale dönecektir.(bu arada hareketi engelleyecek kadar pamuk koymayın)
geçmiş olsun...

Çok teşekkür ederim bu dediğinizi uygulayabilirim bakalım yarına kadar morluk geçer inşallah daha sonra kibrit veya dediğiniz şekilde yapmayı düşünüyorum teşekkürler.

Rica ederim.Umarım iyileşir.Bu arada ben kuşun ayağına fast jel sürmüştüm o da iyi geliyor incinmelere.Çok ince bir tabaka.Yalnız dikkat edin ağzına değmesin ilaç.Kırık yerin tespitini iyi yapmak gerekiyor sağlıklı tedavi için.Tekrar geçmiş olsun☺️

hoca modern hekimlikte bile hayvanların kalça kırıklarında çok aşırı durumlar olmadığında nasıl müdahale edilmiyor kendi haline bırakılıyorsa..
sende o bacağı sargıya alacaksın , ben kibrit çöpünden ziyade kulak pamuğunun plastiği + pamuk + yara bandı öneririm..
2-3 haftaya normale dönecektir.(bu arada hareketi engelleyecek kadar pamuk koymayın)
geçmiş olsun...

Hocam bunuda yapabilirim fakat evde lasonil yok.Fakat farklı bir cilt temizleme losyonu buldum Babusol yazıyor üstünde o olur mu acaba.Bir de kuş çok hareketli ısırıyor fazla oynamıyoruz bir de yem yemiyor şuanlık ne yapmak lazım ?

Son düzenleme:
Her losyon kuşa sürlmezki. Nöbetçi eczane bulabilirsiniz. Batikon da sürmelisiniz dezenfekte için

geçmiş olsun...

Gerçekten lasonil ya da fast jel iyi geliyor.Serum lastiğini de buradaki veteriner takmıştı benim kuşuma.Ordan biliyorum.Çok iyi geldi.Amaç zaten kan dolaşımını engellemeden,kırılan yerin kaynamasını,eskisi gibi olmasını sağlamak

merhaba buraya yeni üye oldum aynı benzer olay benimde başıma geldi muhabbet kuşumun ayağı incildi ve 3 gündür üstüne basamıyor.neşesi keyfi yerinde fakat ayağını kullanamıyor veterinerle konuştum kırık yok dedi fazlada anlamadı zaten.fakat ne zaman düzelir ve düzelmesi için benim kendim yapabileceğim bişey varmı ilaç vs. yardımcı olursanız çok sevinirim sürekli tek ayağının üstünde duruyor ve yemek yerken çok zorlanıyor,düzelme ihtimali varmıdır tecrübenize dayanarak yardımlarınızı bekliyorum

O zaman ya fast jel yada lasonil bulucam artık kadirgoy hocamına dediği gibi yapıcam galiba çünkü elimde şuan o malzemeler bulunuyor çok teşekkürler.

merhaba buraya yeni üye oldum aynı benzer olay benimde başıma geldi muhabbet kuşumun ayağı incildi ve 3 gündür üstüne basamıyor.neşesi keyfi yerinde fakat ayağını kullanamıyor veterinerle konuştum kırık yok dedi fazlada anlamadı zaten.fakat ne zaman düzelir ve düzelmesi için benim kendim yapabileceğim bişey varmı ilaç vs. yardımcı olursanız çok sevinirim sürekli tek ayağının üstünde duruyor ve yemek yerken çok zorlanıyor,düzelme ihtimali varmıdır tecrübenize dayanarak yardımlarınızı bekliyorum

Kuşun aksıyan ayağının resmini paylaşabilir misiniz?

Her losyon kuşa sürlmezki. Nöbetçi eczane bulabilirsiniz. Batikon da sürmelisiniz dezenfekte için

Hocam bunuda yapabilirim fakat evde lasonil yok.Fakat farklı bir cilt temizleme losyonu buldum Babusol yazıyor üstünde o olur mu acaba.Bir de kuş çok hareketli ısırıyor fazla oynamıyoruz bir de yem yemiyor şuanlık ne yapmak lazım ?

Baticon sürmene gerek yok açık kırık tedavisi yapmıyoruz sonuçta Babusol iş görmez amacımız ordaki morluk oluşturan hematomun kronikleşmesini önlemek çünkü kronikleşirse krepitasyon olur oda bacağın hareketliliğini azaltır.
Lasonil bulabiliyorsan bul yoksa hirudoid olabilir.. yani bu tarz pomadlardan sürmeniz fayda sağlayacaktır hiçbişey olmazsa bi yemek kaşığı miktarda un helvası yapınız. onunda zaten çok az bi kısmını ılıyınca kuşun bacağına koyacaksınız pamukla sargı brziyle en sonda sıkı olsun diye yara bandı 2 tane..
helva işi çok ampirik lasonil bulmak daha kolay olurdu bence ama yinede bulamazsanız deneyin.her ne kadar lasonili tutmasada..

nerden yükleneceğini bulamadım siteye yeni üye oldum yardım edebilirmisiniz teşekkürler

Geri