Karadeniz Pet

Muhabbet kuşunda ishal ve halsizlik

Ertop

Yeni Üye
merhaba arkadaşlar,
forumda bu konu hakkında benzer konular buldum ama benim kuşumun hastalığını tam olarak çözemedim.bundan 2-3 hafta önce erkek muhabbet kuşumu petshopa götürüp eş seçtirdim.Fakat dişi kuş geldiği günden beri çok halsiz.sürekli uyuyor.kafesten saldığım doğru düzgün uçamıyor yatay bir şekilde 1 metre anca yükselebiliyor.ara sıra sulu dışkı yapıyor.poposun etrafı tüysüz ve dışkılar yapışıyor oraya.2 gün önce ishal ilacı aldım suluklarına koydum fakat hiçbir gelişme olmadı.kuşumun hastalığı nedir acaba? nasıl bir tedavi uygulayabilirim?
Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Not:Kabarık bir şekilde durduğunu görmedim.ama dediğim gibi çok halsiz hiç bir şeye tepki vermiyor.

Ayrıca yem yedikten sonra kafa sallayıp kusuyor ara sıra.kafesin etrafı hem yem kusmuklarıyla doluyor.

Kuşun ve dışkısının fotoğrafını atar mısınız? Kusmuk kokulu mu?

Kuşları ayırın, önümüz bayram acele etmelisiniz. Veterinerden varsa sulphamezatin alip çeyrek suluğa iki damla, yoksa tetramezatin alıp çeyrek suluğa mercimek tanesi kadar koyarak, suyu 12 saatte bir tazeleyerek kullanın. Eczaneden mikostatin şurup alıp 12 saatte bir ağzına bir damla olmak üzere kullanın. Tedavi 5 gün. Her gün taban temizliği, tedavinin ortasında ve sonunda detaylı temizlik yapın. Tedavi bitiminde probiyotik ve kaliteli bir multivitamin ile takviye yapın.

Arkadaşlar sabah dişi kuşumu ölü buldum.Keşke daha önce sorup soruştursaydım.Vitamin ve ishal ilaçlarıyla kurtulur sanmıştım.

Erkek kuşumun keyfi yerinde gözüküyor.Sağlığıda gayet yerinde.Acaba erkek kuşum strese girer mi? dediğim gibi 2-3 hafta önce eşe atmıştım zaten.Erkek kuşumun strese girmemesi için ne yapmalıyım?

Kafes ve diğer bütün malzemeleri çok iyi dezenfekte edin. Kuşa sirkeli su ile banyo yaptırın. Mümkünse Virkon S marka dezenfektan temin edin ve temizliği bununla yapın. Dişideki belirtileri erkek kuşta da görürseniz hemen yukarıda yazdığım tedaviyi uygulayın.

tamamdır teşekkür ederim.Erkek kuşum strese girer mi? En sevdiği oyuncağını kafese taktım sürekli onunla oynuyor

Geri