Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşunuzla Arkadaş olmak için..

• Konbuyu başlatan Kazım66
  • Başlangıç tarihi
K

Kazım66

Guest
Muhabbet kuşları sizinle sıkı bir arkadaşlık yapacak bir türdür. Hatta kanatlılardan insanlara en yakın olan tür olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bu kuşların sizi arkadaş olarak seçmesi için onun güvenini kazanmanız gerekebilir. Muhabbet kuşlarının size alışması, sizinle konuşması, söylediklerinizi yapması çok da zor eğitimler gerektiren bir şey değildir. Fakat bunları yapmasını istiyorsanız almanız gereken muhabbet kuşu mutlaka yavru bir kuş olmalıdır. Yavrudan kasıt 1 aylık yada en fazla 1,5 aylık olması gerekir. Başka deyişle yem yemeyi yeni öğrenmiş kuş olması gerekir. İnsanların yaptığı en büyük hatalardan biride petshop mağazalarına gidip 5 aylık yada daha yukarısı bir yaşa sahip bir kuşu eve getirip ele alışması ve onunla arkadaş olmasını beklemesidir. Tamamen yanlış bir seçimdir. Yavru olmayan bir muhabbet kuşunu ele alıştırmak uzun zamanlar ve sabır isteyen bir şeydir. Ve hiç bir zaman yavruyken ele alıştırılan muhabbet kuşu gibi olmayacaktır. Muhabbet kuşlarında da insanlar gibi davranış değişiklikleri olabilir. Mesela benim daha önce beslediğim muhabbet kuşum muzu çok severken şu anki beslediğim muhabbet kuşum elma hayranı :) Daha önceki kuşum banyo yapmayı sevmezken şu anki kuşum banyo yapmaya bayılıyor. Kuşunuzun neleri sevip sevmediğini zamanla bulacaksınızdır ve ona sevdiği yiyecekleri elinizle vermeniz onun size olan güvencini dahada katlayacaktır.

Fakat dikkat edilmesi gereken diğer bir konuda yavruyken alıp beslediğiniz muhabbet kuşunuzu 1 yaşını doldurmadan ona bir eş almanız tavsiye edilir. Eş aldığınızda size olan ilgili bitecek ve tüm ilgisini yeni gelen arkadaşına verecektir. Bu durum sizin açınızdan can sıkıcı olabilir ama onun için en mutlu anıdır. Belki ilerde yavrularını alır aldığınız yavrulardan aynı hevesi ve mutluluğu yaşarsınız...

paylaşım için teşekkürler

Öncelikle ailemize hoşgeldiniz sefalar getirdiniz Kazım Bey :)

Bu güzel paylaşım için teşekkür ederiz.

Paylaşım için teşekkürler :)

Paylaşım için teşekkürler. Fakat bir şey sormalıyım. Ben kuşumu aldığında 2.5 aylıktı ama yem yemeyi pek iyi beceremediği için ona elimle verdim alıştı (Gerçi şimdi kendi yiyor.). Fakat yemliği hep deviriyor.Nasıl yapıyor bilmiyorum. Acaba nedenini söyler misiniz ve benimle kanka olması için ne yapmalıyım?

paylaşım için teşekkürler..

Paylaşım için teşekkürler. İsim Soyisim kuralına riayet etmenizi rica ederiz.

Geri