Karadeniz Pet

Muhabbetlerde kemik erimesi olur mu ?

KARADAĞHASAN

Meraklı Üye
Kuşumu yavru olarak aldım yaklaşık 2 aylıkken şuanda 4-5 aylık oldu ama geldiğinde daha iriydi ve uzundu gittikçe büyümek yerine küçülüp zayıflıyor sanki. Yemesi içmesi çok iyi maşallah gayet hareketli bide daha çok öne eğik duruyor sanki. Kuş erkek bana öyle geldiğini sanmıyorum kanatları falan bile daha uzundu. Yorumlarınız için çok teşekkür ederim [emoji1317]

Sorununuzu okuyunca aklıma kalsiyum ve protein eksikliğinden kaynaklanabileceği geliyor.

Sorununuzu okuyunca aklıma kalsiyum ve protein eksikliğinden kaynaklanabileceği geliyor.

Süleyman bey kalamar kemiğini, vitaminini ,yemini , mamasını eksik etmiyorum. Protein olarak yemine aspur karıştırıyorum fazladan. Bi öneriniz varmıdır yada neden böyle bir durum söz konusu olabilir.

Mama takviyesi yapmak en mantıklısı. Yumurta mamasında bol miktarda protein bulunur, içine pet ürünleri satan bir web mağazasından kalsiyum desteği alıp katabilirsiniz. Bence acele edin, çok çabuk büyüyorlar, geç kalmamak lazım.

Dediklerinizi temin edicem teşekkür ederim. Böyle bi durumun neden kaynaklı olduğunu bilebilecek üstadlardan da yorum bekliyorum. Bu bir hastalıkmıdır ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Özellikle D vitamini eksikliği, güneş görmeme neden olabilir

Çok teşekkürler Süleyman bey

Sorun zayıflaması olabilir. Dışkısını paylaşın umarım öyle değildir ama hastalıktan zayıflıyor olabilir.

kuşlar hastalıklarını son anlara kadar gizleyebiliyolar. o yuzden dikkat edin. kuşun göğüs kemiğini kontrol edin. çok hafif belirgin olması gerek. bazı hastalıklarda kuş yem yer. daha doğrusu öyle görünür. ama aslında yemi kırıp ağzına alıp geri atıyo olabilir, siz fark etmeden kusuyo olabilir. dışkı ve göğüs kemiği kontrolünü yapın bence.

Dışkısı gayet normal, kursağınıda kontrol ediyorum genelde şiş oluyor. Kraker , darı , yem , mama herşeyide yiyiyor maşallah.

O zaman yem yememe değil, yemlerde faydalanamama sorunu var. İç parazitler için bir kür uygulayıp sonrasında probiyotik takviyesi yapmanız gerekli

Şuanda hipradoxi tedavisi uyguluyorum solunum sorunu ve tıkanıklık için uçarken tıkanıyor ve sesli şekilde nefes alıp veriyor , ancak bittikten sonra başlayabilirim. Bugün kalsiyum tozu ve probiyotik aldım. İç parazit için önerdiğiniz kür nedir ?

İki gün akşamdan alınan suluklara Andazol ve Sitraks iç parazit ilaçları, bir litre içme suyuna birer ml olacak şekilde koyularak taze olarak verilir. Peşinden bir hafta boyunca bir gün probiyotik + vitamin bir gün temiz su veya suluklara bir gün vitamin bir gün probiyotik katılarak verilir. Tedavi boyunca dışkı gözlemlenerek dışkıdaki değişim farkedilebilir. Dışkılar normale dönene kadar kafes her gün temizlenmeli. Çünkü parazitler dışkı ile atılacaktır. İki hafta sonra tedavi tekrar edilirse daha iyi olur. Önlem olarak ayda bir veya iki ayda bir bu tedaviyi tekrar edenler de var.

İki gün akşamdan alınan suluklara Andazol ve Sitraks iç parazit ilaçları, bir litre içme suyuna birer ml olacak şekilde koyularak taze olarak verilir. Peşinden bir hafta boyunca bir gün probiyotik + vitamin bir gün temiz su veya suluklara bir gün vitamin bir gün probiyotik katılarak verilir. Tedavi boyunca dışkı gözlemlenerek dışkıdaki değişim farkedilebilir. Dışkılar normale dönene kadar kafes her gün temizlenmeli. Çünkü parazitler dışkı ile atılacaktır. İki hafta sonra tedavi tekrar edilirse daha iyi olur. Önlem olarak ayda bir veya iki ayda bir bu tedaviyi tekrar edenler de var.

Süleyman bey ilk sorum dediğiniz ilaçları nerden temin edebilirim ? İkincisi 1 litre suyu sadece iki gün mü kullanmalıyım ? Üçünsüde kuşun dışkısında bi anormallik yok ama olmasada parazit olabilir mi ?

1. Eczaneden alabilirsiniz
2. Oran olarak yazdım, tabiki bir çift kuşun o kadar su tüketmesi mümkün değil
3. Zayıflaması için, yediklerinden yeterince faydalanamıyor olması aklıma geldi. Bu nedenle iç parazit temizliği yapmakta fayda var.
Protein, probiyotik, B vitamin kompleksi, D vitamini (mümkün olduğu kadar doğrudan güneş ışığı), aminoasitler, farklı tohumlar(sağlık tohumu olarak ticari sunumu var), sebze, meyve. Beslenmesinde bunlara dikkat etmenizi öneririm.

Çok teşekkür ederim cevaplarınız için yanlış bişey yapmamak için soruyorum o zaman yarım suluğu ölçü alırsak ne kadar ilaç eklemem gerek içine ve dediğim gibi şuanda hipradoxi tedavisi uyguluyorum 1 hafta ara verdikten sonramı başlamalıyım ?

Hipradoxi sanırım antibiyotik. Bu tedavinin ardından mutlaka probiyotik takviyesi yapın. Antibiyotik tedavisi ağırdır. Kuşlar kendini toparladıktan sonra uygulayabilirsiniz. İlacı veren kişiye de sorun, iç parazitler üzerinde etkiliyse, bahsettiğim kürü uygulamanıza gerek yok.
Uygulama için ise 100ml'lik suluğa birer damla yeterli olacaktır.

Hipradoxi sanırım antibiyotik. Bu tedavinin ardından mutlaka probiyotik takviyesi yapın. Antibiyotik tedavisi ağırdır. Kuşlar kendini toparladıktan sonra uygulayabilirsiniz. İlacı veren kişiye de sorun, iç parazitler üzerinde etkiliyse, bahsettiğim kürü uygulamanıza gerek yok.
Uygulama için ise 100ml'lik suluğa birer damla yeterli olacaktır.

Çok teşekkürler tekrardan uygulamayı dediğiniz gibi yapacağım.

Benim çift kuşlarımda da aynı sorun vardı neşeliler yiyorlar ama zayıflıyorlar göğüs tüylerinde çizgi oluşmaya başladı zayıflıktan 5 günlük tedavi ile 11 günlük bir tedavi sonucu toparladılar . başka tedaviye başlamadıysanız ilaç ismini öğrenip söyleyebilirim .

Geri