Neden ölüyorlar?

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve Gözde İpek tarafından 2 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Gözde İpek
  Çevrimdışı

  Merhabalar;

  Yaklaşık 4 yaşındaki muhabbet kuşuma 2 yıl kadar önce bir eş almıştım. Ve yaklaşık bir yıl arayla iki doğumdan altı yavrum oldu.
  Her şey sorunsuz giderken birden baba öldü. Balkonda soğuktan ölmüştür diye düşündüm (Diğer kuşlarımda aynı yerdeydi, onlarda hiç bir sıkıntı yoktu.)
  En küçük yavrunun kanatlarında kanamalar vardı, iyileşene kadar ayrı bir kafeste tuttum. İyileşmişti, kanaması durmuştu ama yinede halsiz görünüyordu. Ve bir sabah onu da ölü buldum.
  Yaklaşık bir saat önce kafeslerden ses geldiği için kuşlarımın yanına gittim. İlk yavrulardan biri (erkek) kafesin dibine düşmüş, ters yatıyor hareket etmiyor ama nefes alıyordu. Kuşa dokunduğumda irkildi, düzeldi, uçmaya başladı. Sonra kafeste yarasa gibi asılı durup deli gibi kanatlarını çırpmaya başladı, tekrar düzeldi. Çubuklarda durabiliyordu ama biraz sallanmaya devam ediyordu. En sonunda da tamamen düştü.

  Kuş bakımından çok anlayan biri değilim, ek gıda takviyesi yapmaya vakit ayıramıyorum. Ama her zaman yemleri suları tam olan (ki farklı yem kullanımını da yapıyordum, zayıf halsiz yada iştahsız kuşlar değiller) kuşlarım ölmeye başladılar. Üç ayrı kafesten birer tane kuşum öldü ve hiç birinin ölüm sebebini tam olarak anlayamadım.
  Annedeki mantar rahatsızlığından başka bir sorunu olmayan kuşlarım 6 ay içinde
  üç kayıp verdiler. Bilemediğim bulaşıcı bir rahatsızlıkları olmasından korkuyorum. Diğer kuşlarımın da ne olduğunu anlamadığım bir sebepten ölmesini istemiyorum. Lütfen yardım edin.
   
 2. Emre TURAN
  Çevrimdışı

  Cevabı kendiniz vermişsiniz aslında. "Ek gıda takviyesi" Kuşlarınızdan yavru alıyorsunuz ve bu dönemde kuşların gerçekten ciddi ölçülerde kalsiyum, vitamin ve besin değeri yüksek gıdalara ihtiyaçları var. Yalnızca yem vermek aslında onları biraz da bilerek hastalığa itmek anlamına gelir. Ani ölümlerin sebebi genelde organ yetmezlikleri ile ilgilidir. Ayrıca kuşlarınızın bulunduğu ortamın sıcaklığı ile ilgili bir problem de var anladığım kadarıyla. Bütün bunlar bakım koşullarından kaynaklanıyor olabilir. Eğer bulaşıcı bir hastalık olsaydı hepsi birden telef olurdu. Bakım koşullarını tekrar gözden geçirirseniz durumu düzeltebilirsiniz.
   
 3. Cem Temiz
  Çevrimdışı

  Cem Temiz Guest

  ek taviye gida dan ziyede kuş zaten artik yaşlanmiş 4 yaşinda bir kuş için normal dostum ölmesi en fazla 9 yaşina kadar yaşar oda cok iyi bakmanız şarti ile...
   
 4. Elif AKDOĞANOĞLU
  Çevrimdışı

  bildiğimden şüphe ettim şimdi, muhabbet kuşlarının ortalama ömrü 8-10 yıl değil mi ? ben yanlış biliyorsam düzeltin lütfen.
   
 5. Cem Temiz
  Çevrimdışı

  Cem Temiz Guest

  evet 8 10 yıl ama bu sizin bakımınıza bağli her kuş 8 9 yaşina kadar yaşar diye bir kural yok benım bundan önceki kuşum 6 yaşinda öldü arkadaşimin kuşuda 9 yaşinda öldü abisin tayını cıkınca abisine alişkin oldugu için ve onun yokluğunu histediği için öldü.
   
 6. Elif AKDOĞANOĞLU
  Çevrimdışı

  cevabınız için çok teşekkür ederim. benim de kuşlarım çok çeşitli yaşlarda öldü, en uzun 11 yıl yaşatabildim. beslenmesine çok dikkat edip ilgilenildiği zaman uzun yaşıyorlar diye biliyorum.
   
 7. Cem Temiz
  Çevrimdışı

  Cem Temiz Guest

  evet yabancı belgesel kanallari izlerseniz orda muhabbet kuşlari ile ilgi cok bilgiler veriyolar... bizim kanaladarda sadece cita aslan gibi hayvanlarin belgeseni veriyolar genel de :)
   
 8. Emre TURAN
  Çevrimdışı

  Arkadaş 2 tane yavrunun ani ölümünden bahsetmiş. Bu da beslenme yetersizliğiyle ya da kötü bakım koşullarıyla ilgilidir. Yaş ile alakalı bir sıkıntı yok burada.
   
 9. Gözde İpek
  Çevrimdışı

  Evet sadece anne kuş 4 yaşında ve mantardan başka bir problemi yok neyseki. Vitaminli gıdalar veriyorum. Sıcaklıkla bulundukları yerle alakalı bir sıkıntıları da yok. Bulaşıcı bir şey olmaması beni sevindirdi yine de bu kadar sağlıklı kuşların neden öldüğünü anlamış değilim. Teşekkür ederim herkese yorumlarınız için :)
   

Sayfayı Paylaş