Karadeniz Pet

Nefes Alıp Verirken Ses

• Konbuyu başlatan ufukkursat
  • Başlangıç tarihi
U

ufukkursat

Guest
Arkadaşlar selamlar.

Yıllar önce ilk muhabbet kuşum ölünce bıraktığım bu hobiye arkadaşımdan aldığım bir muhabbet kuşu ile yeniden başlıyorum. Arkadaşım artık bakamayacağını söyleyip bana verdi muhabbet kuşunu.

Kuşta bir takım problemler görüyorum. Halsiz duruyor. Kafesin kapısını açıyorum, kesinlikle çıkmıyor. Nefes alıp verirken cızırtı sesi geliyor. Kuş kabarık durumda. Ayrıca bir şey fark ettim ki, tünekte sürekli olarak sol ayağını kaldırıyor. Sanki basamıyor gibi ama basabiliyor, yürüyebiliyor. Tünerken bunu yapıyor. Biraz da ishal var gibi. Kuşu bugün aldığım için uzunca süre gözlemleyemedim ama bugünlük gözlemlerim bunlar.

Bir de kısa video ekliyorum, nefes alıp verişini göresiniz diye:

Ornek1 - YouTube

Kuşun ne gibi bir sıkıntısı olabilir sizce? Yakınlarda veteriner olsa götüreceğim ama bulamadım açıkçası yeni taşındığım için. İnternetten araştırmaya devam ediyorum.

Ek: Şu anda biraz dışarı çıkardım, hareketsiz değil, dolanıyor. Ama kafes içinde çok durgun yani. Bir derdi var o kesin ama umarım çok ciddi değildir. Nefes alıp verirken ses çıkarması biraz korkutuyor beni.

Moderatör tarafında düzenlendi:
merhaba morelinizi bozmak istemem istemem ama aynı sorunu geçen sene bende yaşadım kuşunuz astım hastalığına yakalanmış ne yazıkki bu duruma veteriner bir şey yapamıyor diye bir şey demiyorum sadece hep böyle yapıyolar

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:18 -->-> Daha önceki mesaj 19:14 --

pardon yanlış yazdım veterinerler bunlara birşey yapamıyor ölücek diye bir şey demiyorum hep böyle acı çekiyolar

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:23 -->-> Daha önceki mesaj 19:18 --

bu hastalığa yakalanis nedeni ise ilgisizlikten bakımsızlıktan veya sigara dumanıda olabilir ama büyük ihtimal ilgisizlik

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:26 -->-> Daha önceki mesaj 19:23 --

insanlara olduğu gibi muhabet kuslarınada astım oluyo internetten araştırın daha ayrıntılı bulursunuz

Öncelikle cevabınız için teşekkürler.

Kuşu biraz sıcakta tuttum ve o nefes alıp verirken gelen ses azaldı. İnternetten de Astım ilacı, ishal için ilaç ve vitamin takviyesi aldım. Yarın elime ulaşacaktır.

Kuş hâlâ çok halsiz. Dışarı çıkarıyorum, hemen hiç uçmuyor. Tünekten benim elime gelmesini istiyorum, geliyor, öle sıngın bir vaziyette duruyor. Bugün de çok enteresan bir hareketine şahit oldum. Kafasını yukarı aşağı hızlıca sallayıp, bir titreme hareketi yapıyor ve yem saçıyor etrafa. Hiç sindirilmemiş yemler, kuru vaziyette.

Bir önceki muhabbet kuşumda hiç karşılaşmamıştım bu hareketlerle. Düzeleceği yönündeki inancım pek olmasa da sonuna kadar mücadele edeceğiz.

Geri