Karadeniz Pet

radyo dinletmenin yararı

• Konbuyu başlatan Aliyilmaz
  • Başlangıç tarihi
A

Aliyilmaz

Guest
Arkadaşlar salma kafesimde 3 çift kuşum var. Kuşlara radyo dinletmenin ne gibi yararı var. Ne kadar süre dinletmeli. Teşekkür ederim.

radyo dinletmenin ne gibi yararı olabilir bende merak ettim konuyu takip edeceğim :) Belki müzik kuşları rahatlatır.

aldığım hobicide yaklaşık 50 çift kuş vardı seviyolar radyo dinlemeyi demişti onun için merak ettim bende ne gibi bi yararı olabilir diye :)

ben müzik dinletiyorum ama genelde fix olarak günlük dinlediğim şarkıları dinletiyorum oda alışıyor oynuyor ama radyo da sürekli farklı müzik yada ses olduğundan dolayı yararı olur mu bilemedim. ses olmasını seviyorlar demekki.

Bakalım bilen uygulayan abilerimiz varsa onlar bizi aydınlatsın :)

Kuşlarin müzigi sevmesi bilinen bir gerçektir
Hatta üreticilerin sabah radyo dinlediklerini duymuştum bi yerde
Kuşun evcilleştirme sürecinde de faydasi var..
Müzik ve futbol maçlarina çok tepki veriyorlar..

Bende bu gece itibariyle denemeye başlıcam bakalım görünür bi faydası olacak mı :)

Radyodan ziyade aynı tonda cd veya kaset dinletmek bence daha iyi çünkü radyodan çok değişken sesler gelir reklam falan.

bence dinletmeyin ben yavruykenden öyle alıştırdım şimdi tvde radyoyu açtığımda konuşuyor kapadığımda susuyor sanki kumanda onu açıp kapatıyor gibi :)

Kuşlar sesli ortamlarda daha aktif olurlar örneğin tv radio açıkken kuşların canlandığını görürüz. tek kuş evde kimse yokken pek hareketli olmaz çift kuş olduğunda birbirleri ile ilgilenirler ve daha aktif olurlar bir çiftten fazla kuş olduğunda diğer kuşların sesleri de etki yapar ve kuşlar çok aktif olmaya başlar. Kuşların seste kalmalarını tercih edenler üretimi kuvvetlendirmek adına bu işi yaparlar. Üreticiler tarafından denenmiş ve olumlu sonuçlar alınmıştır.

Ben mac izleyince cok harektli oluyorlar, maci bile duyamiyorum dogru dürüst :)

Doğal olarak ses'e tepkisi olan canlılar / neredeyse her canlıda olduğu gibi. Karada ve havada diyelim. Radyo'da çalan müziğin kuşların keyfini yerine getirdiğini ve cesaret verdiğini okumuştum. Özellikle konuşturma aşamasında kıvama gelen muhabbet kuşlarının-kuşunun başlarda müziğe eşlik ederek konuşması ve müziğin çalma-oynatma esnasında kuşların ötüştüğünü hepimiz biliyoruz. Hafif rahatsız etmeyecek slow, ruhu dinlendiren tarzda müzikler melodiler dinletmemiz onları da rahatlatacaktır bizleri de. Günlük ne kadar kısmına gelirsek; Ne zaman dinletirseniz dinletin fakat tek kuşlarda bu şekilde yapın. Çiftlerde çok birşey diyemeyeceğim bu yüzden yanıltmayayım. Tek yaşayan muhabbet kuşları müzik-ışık ortamı olsun olmasın uyumak istediklerinde uyurlar.

Benim kuşlar salma kafeste ve hepsi çift şeklinde 1-2 gün deneyip sonuçlarını burdan paylaşırım. İlk güne göre bi hareketlenme oldu sanırım ve ötmelerinde bi artış oldu.

Kuşlar Müzik Dinlemeyi Seviyorlar Benimki de Öyle Ayrıca Müzikteki İnsan Sesini Duyması Onun İçin İyi.

Radyoyu kapatınca susuyolar, açınc ötmeye devam :) alıştılar sanırım :)

Kuş üzerinde bilmiyorum da benim dayım gil büyük baş besiciliği yapıyor hayvanlara neredeyse 7/24 radyo dinletiyorlar süt verimini falan attırdıklarını söylüyorlardı :)

Günlük olarak fix kuş sesi dinletiyorum, kullanmadığım bi telefona muhabbet kuşu sesi yükledim hergün en az 1 saat dinletiyorum, uzun zamandır yaptığım birşey ve kuş sesinde özellikle çift kuşlarımda olumlu yönde gözle görülür bi hareketlenme oluyor

Radyo dinletmenin faydaları olduğu kanısındayım

hobihaneme radyo koyalı 1 ay oldu 4 çift kusum var bunlarda hareketlikik ve canlılık gözlemliyorum sabah 7-8 gibi acıyorum aksam 7-8 gibi kapıyorum faydası var kuslar birbiriyle dahada ilgili oluyolar

çiftleşmelerinde artışda gözlemledim faydası var dielim yani :p

Geri