Karadeniz Pet

sanırım bir sorunu var

mutluş

Paylaşımcı Üye
arkadaşlar kuşumda son 1-2 haftadır tıksırma hali var.kusma yok genelde sadece yem yedikten sonra olduğunu gördüm.bu şekilde ses çıkarıyor fakat dışarıya yem kusmuyor.bugün daldarı yedikten sonra öteki kuşum da aynı şeyi yapınca endişelendim.dışkısı normal bir sorun gözlemlemedim.yinede resim çekerim.bunun dışında kuşlar aynı hareketli,iştahları iyi bir sorunları yok.özellikle uzmanlar yazarsa çok sevinirim.
videosu burada;
https://streamable.com/x7h9o

Son düzenleme:
arkadaşlar kuşumda son 1-2 haftadır tıksırma hali var.kusma yok genelde sadece yem yedikten sonra olduğunu gördüm.bu şekilde ses çıkarıyor fakat dışarıya yem kusmuyor.bugün daldarı yedikten sonra öteki kuşum da aynı şeyi yapınca endişelendim.dışkısı normal bir sorun gözlemlemedim.yinede resim çekerim.bunun dışında kuşlar aynı hareketli,iştahları iyi bir sorunları yok.özellikle uzmanlar yazarsa çok sevinirim.
videosu burada;
dsdsa.MOV - 6.0 MB
Solunum yolu enfeksiyonu eritrom antibiyotik kullan gec kalirsan kroniklesebilir.

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Solunum yolu enfeksiyonu eritrom antibiyotik kullan gec kalirsan kroniklesebilir.

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
soğuk mu almış yani?hemen başlarım yarın.nasıl ve ne kadar süre kullanmalıyım?bende kuruma falan oldu diye düşündüm:(

Video açılmıyor bende. Kuşun ve dışkısının fotoğrafını ekler misiniz? Nefes alıp verirken kuyruk atıyor mu?

kırmızılı olan gri kuşun dışkısı.parke üzerindeki sarı yüzlü olanın dışkısı.öteki kuşumda kabızlık gibi birşey var zeytinyağı içmezse veya yeşillik yemezse dışkı arkasında birikiyor.bu dediklerimi yerse normal yeşil kuşun gibi dışkısı.arkasıda resimdeki gibi oluyor.hasta falanda gözükmüyorlar çözemedim.

Ekli dosyalar

• IMG_2736.jpg
    IMG_2736.jpg
    488.1 KB · Görüntüleme: 76
  • IMG_2737.jpg
    IMG_2737.jpg
    486.1 KB · Görüntüleme: 73
  • IMG_2731.JPG
    IMG_2731.JPG
    564.1 KB · Görüntüleme: 63
  • IMG_2735.jpg
    IMG_2735.jpg
    549.5 KB · Görüntüleme: 62
Son düzenleme:
Aslında dışkılar normal fakat videoya baktığımda da o hareket tuhaf geldi. Veterinere gösterseniz iyi olabilir.

Aslında dışkılar normal fakat videoya baktığımda da o hareket tuhaf geldi. Veterinere gösterseniz iyi olabilir.
veterinere gösterebilirim fakat 1-2 haftaya ancak birde soğukta sıkıntı olur diye düşünüyorum.buradaki veterinere gösterdim ama anlamıyor.soğuk algınlığı değil sanki boğazına takılıyor gibi çünkü yemden sonra oluyor hep.iyi olduğunu düşündüğüm bir veteriner var fakat baya uzak kalıyor.toplu taşımayla gitmem gerektiği için korkuyorum açıkcası.

konu güncel.anlayan biri varsa baksın daha sık bu hareketi yapmaya başladı.veteriner avidiare vermemi söyledi ama ne alakası var anlamadım :confused:

Ağzına herhangi bir şey damlattınız mı?
hayır hiçbir tedavi uygulamadım.kuşun genel olarak yem yedikten sonra yaptığını gözlemledim fakat bugün arada sırada yapıyordu yani daha da arttı.kuyruk kanat titretme,hırıltılı nefes alma,halsizlik,iştahsızlık hiçbiri yok.burun deliklerine baktım akıntı falan yok ama neden böyle yapıyor ve neden hala dışkı arkasına yapışıyor anlamadım.buarada dışkısı resimdeki gibi ishal veya kabız değil.

hayır hiçbir tedavi uygulamadım.kuşun genel olarak yem yedikten sonra yaptığını gözlemledim fakat bugün arada sırada yapıyordu yani daha da arttı.kuyruk kanat titretme,hırıltılı nefes alma,halsizlik,iştahsızlık hiçbiri yok.burun deliklerine baktım akıntı falan yok ama neden böyle yapıyor ve neden hala dışkı arkasına yapışıyor anlamadım.buarada dışkısı resimdeki gibi ishal veya kabız değil.
Uçururken durumu nasıl?

1 hafta daha gözlemleyip kötüye giderse kuşu başka bir oda ve kafese alıp aviastım vermeyi düşünüyorum.
Dal darida genelde olan etkilerdir zaten çünkü tozlu. Darilari dalin uzerinden alip yemine katiyim desen farkedersin tozu çıktığını. Yemlige yem koymadan önce avcuna al ufle tozu varsa gitsin. Yada yemi değiştir. Ben bi sorun göremedim kuşlarda. Yinede takip etmekte fayda var. Burun deliklerini kontrol et sık sık. Dün benim kuşun burun deliginden tüy çıkardım kaşınırken gitmiş sanirim.

Doksisilin etken maddeli antibiyotik kullanılabilir. Sirkeli Suda verilebilir birkaç gün. Hipradoxi S kullanılabilir. Ama tam karar veremedim.
üşütme olayından emin olsam kesin kullanacağım ama bende emin olamadım.sarımsaklı su yapıp 3 gün versem faydalı olur mu?kuşu ayırmıştım 3 gün incelemek için dışkısı yem yemesi normal.videodaki davranışlarıda günde 1-2 defa yaptığını gözlemledim.avi diar verdim 3 gündür veterinerin dediği gibi şuan arkasında dışkı yok 2 gün daha devam edeceğim.görüş belirtiğiniz için teşekkür ederim.

Dal darida genelde olan etkilerdir zaten çünkü tozlu. Darilari dalin uzerinden alip yemine katiyim desen farkedersin tozu çıktığını. Yemlige yem koymadan önce avcuna al ufle tozu varsa gitsin. Yada yemi değiştir. Ben bi sorun göremedim kuşlarda. Yinede takip etmekte fayda var. Burun deliklerini kontrol et sık sık. Dün benim kuşun burun deliginden tüy çıkardım kaşınırken gitmiş sanirim.
zaten bu daldarıyı kapalı alıyorum ama yine tozlu olmasından şüpheleniyorum.kabukları ince olduğu için belki burnuna falan kaçmıştır.daldarı verince bu hareketi ikiside yapıyor.burun delikleri açık çok şükür.zaten sıvı şekilde hapşurma yok.kuşları ayırmıştım 3 gündür ikiside yem yemeyi çok azalttı ondan bugün tekrar birleştirdim.keyifleri yerine geldi.birde tüye girmiş sarı yüzlü olan.avi astım alsam faydası olur mu acaba?sınavım var kafam bunlara takıldı:confused:

arkadaşlar dün akşam 3 gibi kuşum deli gibi yem yiyip su içti sonra birden bu şekilde sesler çıkararak kusmaya başladı.yemlere baktım hepsi kabuksuz kuru yem.sıvı veya kötü bir koku yoktu.birden 4-5 tane de kuru dışkı birbirine yapışmış halde dökülmeye başladı aşırı korktum.sabah kalktım şuan iyi her zamanki gibi neşeli oyuncu fakat ara ara bu videodaki hareketi yapıyor.sürekli kur yapıyor sonra bu hareketi yapıyor bazende kendi halindeyken birden oluyor:confused:bir daha petshopdan kuş almam kesinlikle psikolojim bozuldu.gri kuşta hiçbir sorun yok.mikrobik birşey olsa şimdiye onada bulaşırdı sanırım.ayırma yapmam gerekir mi?kaliteli bir elma sirkesi koydum suluklarına 3 gün kullanmayı düşünüyorum.sabah kuşu inceledim zayıflamış mı falan diye ama öyle bir durum yok.arkasıda temiz dışkı yapışması tıkanması da yoktu.derisi koyu renk fakat o aldığımdan beri öyle gaga ve ayaklarının rengide öteki kuşuma göre koyu.sürekli kur yapması beni düşündürüyor.
https://streamable.com/fvxcw

Son düzenleme:
Geri