Karadeniz Pet

Sindirim Sistemi Sorunu

Taner yurttaş

Meraklı Üye
Merhabalar,
2 gün önce dişi kuşumun yanına erkek kuş aldım. Ancak salma kafesimde ayrı bölmelere koydum. Tabiki yeni olduğundan durgun ve yem yemiyo ama asıl sorun dışkı problemi. Size resim olarakta yollayacağım. Kuşun popo kısmına baktığımda tüyleri sararmıştı temizlemeye çalıştım suyla ve anüs kısmında da dışkı kalmış biraz kurumuş onuda aldım. Ve dışkılama yaparken sağa sola birkaç kez haraket ederek yapıyor. Bugün farkına vardım dışkısı top halinde poposunda kalıyor resimdede göreceksiniz. Dün yaptığımda sulu gibiydi ama zor yapıyo gibide emin olamadım ishal mi kabız mı yada yeni alınan kuşlardaki gibi sindirim sorunumu. Ama bu sabah dışkısına baktımda siyaha benzer görünce sizlere danışmak istedim. Diğer kuşumdan ayrı bi kafese mi koymalıyım ve ne tedavi uygulamalıyım.resimlerden anladığınız kadarıyla ve yapışma oldundan ne tür bi hastalık olabilir bir fikriniz var mı acaba.

sbrg4p.jpg

169gd5d.jpg

25s9yq8.jpg

2daev7r.jpg

24cv49z.jpg

İshal veya kabızdan ziyade dışkı anormal ve bakteriyel bir durum olduğunu düşünüyorum. Veterinere gitmelisiniz.

Anladım, üzücü bir durum
Kuşu güvenilir bir üretici petshoptan almıştım gayette sağlıklı gözüküyordu. Çokda açıkçası güven olduğundan kontrol etmedim. Ne kadarda kuş hoşuma gitsede bakteri şüphesi bile olsa gidip sağlıklı bir kuşla değiştirmem en mantıklısı. Daha kuş kafese bile alışamadan hasta olmuş olması can sıkıcı..

O canla sizin yolunuz kesişmiş. Sağlığına kavuşması için aracı olacaksınız. Değiştirmeyi düşünmeden evvel ona bu iyiliği yapın derim:)

Haklısınız elimden geleni yapmaya çalışacam benimde onu geri vermeyi içim elvermiyor peki tedavi yöntemi önerme şansınız varmı, antibiyotik tedavisi ve vitamin gibi!?daha önce sindirim problemlerinde kanaryalarımda vitaform kullanıyordum. şöyleki Kastamonuda ikamet ediyorum bildiğim kadarıyla burada “pet” olarak ilgilenen yada çok deneyime sahip veteriner yok yada en azından ben bilmiyorum daha çok besi hayvanları vb.. için.. var

Haklısınız elimden geleni yapmaya çalışacam benimde onu geri vermeyi içim elvermiyor peki tedavi yöntemi önerme şansınız varmı, antibiyotik tedavisi ve vitamin gibi!?daha önce sindirim problemlerinde kanaryalarımda vitaform kullanıyordum. şöyleki Kastamonuda ikamet ediyorum bildiğim kadarıyla burada “pet” olarak ilgilenen yada çok deneyime sahip veteriner yok yada en azından ben bilmiyorum daha çok besi hayvanları vb.. için.. var
Maalesef ilaç önerisi yapmıyorum. Biraz araştırın mutlaka bulunduğunuz ilde kuşlara da bakan veteriner çıkar. İnşallah kuşun güzel haberlerini alırız, sağlıklı ve mutlu olur.

Geri