Karadeniz Pet

Soğuk algınlığı ve ishal

• Konbuyu başlatan doberman
  • Başlangıç tarihi
D

doberman

Guest
Arkadaşlar iyi akşamlar. Muhabbet kuşumun soluğu bir kaç gün önce çatlamış ve biz fark etmeyince kafesini ıslatmış ve yavrucum bütün gece soğuk kafeste uyumuş. Bir kaç gündür kabarık duruyordu, Aviastım diye bir ilaç verdi kuşçumuz. Buralarda kuştan anlayan veteriner yok zira. İki gündür ondan veriyoruz ama kuşumuz aynı zamanda ishal ve bu ilacın pek etkisi olmadı. Şimdi Divitsol diye bir ilaç aldık ishale falan iyi geliyormuş. Ama diğerinden bir kaç saat sonra bunu vermek ne kadar doğru karar veremedim ve fikir alabileceğim kimse yok. Bu ilaçlar iyi midir? İlaç haricinde başka ne vermeliyim kuşuma? Nasıl tedbirler almalıyım? Bu arada soğuk algınlığı olduğu için kalorifer yanaştırdım kafesini. Lütfen yardım edin.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhabalar kuşunuzun fotolarını yüklerseniz,ustalar yorum yapabilir.

VgVBvr.jpg

31DgL2.jpg

YjBVbl.jpg

3. resimde dışkısı görünüyor. Çok fazla sıvı var. Kabarmaları pek yok şu an ama ishali çok fazla.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 18:14 -->-> Daha önceki mesaj 18:00 --

Resimler büyük olmuş kusura bakmayın. Telaştan dolayı.

Estafurullah kardeş kuşu ne zaman aldın?şimdi öneri veterinerdir,ama bir kaç gün yöntemler
1.Aspur
2.kaynamış patetes pire şeklinde pirinç lapası,bunları verip kuş da bir düzelme yok ise antibiyotik tedavisi gerektirir.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 18:28 -->-> Daha önceki mesaj 18:28 --

Ve vitamin takviyesi kuş tüyde gibi sanki.

Son düzenleme:
4 yıldan fazladır bizde. Divitsolden damlattık suyuna, bağırsak florasını düzenliyormuş. Şimdi patates haşlıyorum. Vitamin olarak da yerine katılan bir şey var, suyuna katılandan yok. Markası falan da yok bu arada, şeffaf kilitli poşete duruyor. Küçük yerde yaşamanın sıkıntıları işte.

Ishal eğer mikrobik ise antibiyotik ve vitamin takviyesi Şart,Aspur da veriniz.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:41 -->-> Daha önceki mesaj 19:40 --

Uygun olmayan veya bozulma ihtimali olan bir yiyecek verdiniz mi?gıda zehirlenmesi de olabilir.

Sadece yemini veriyoruz. Onu alalı da çok olmadı zaten. Paketli yem, bir şey olacağını sanmıyorum.

Biraz yeşil renk sanki gıda zehirlenmesi gibi geldi,neyse siz Aspur patetes başlayın,Dediğiniz antibiyotik onu bilmiyorum,vitamin olarak polivit eczaneden bebek multivitamin öneririm,kafes steril olsun,her gün suyunu değiştirin,ben antibiyotik olarak Baytril vermiştim

Son düzenleme:
Siz daha iyi biliyorsunuzdur tabi hocam. Yarın yeni yem alayım en iyisi. Şimdi patatesini yiyor. Yarın söylediğiniz malzemeleri temin etmeye çalışacağım. Teşekkür ederim. Kazasız belasız atlatırız inşallah.

bence çatlayan sulukdan dökülen sudan üşütmemiş çünkü kafes izgaralı yerde dursa bile ayaklarına su deymez ki yerde durmaz tünekde durur tüneğede çatlamış sulukdan su gelmez çünkü arada mesafe var hemde soğuk algınlığı olsa kabarır soğuk algınlığı değil gibi başka bişey diye düşünüyorum

arkadaşın dediği gibi gıda zehirlenmesi olabilir çünkü dışkı yeşil gibi duruyor tabiki bunlar tahmin en doğru sonucu kanatlılardan anlayan bir veteriner bilir

Son düzenleme:
İki gündür kabarık duruyordu zaten. Soğuk algınlığı için ilk mesajda yazdığım ilaçtan verdik, sıcak yere koyunca kabarmayı bıraktı. Arada bir öyle duruyor. En son yemini değiştirdik, soyulmuş verdik öyle halsiz olunca. Eski yerinden koyayım bakalım. Zehirlenme olması ihtimaline karşı alabileceğim bir önlem var mı?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:30 -->-> Daha önceki mesaj 21:28 --

Bir de hani yolları falan sulayınca ortam soğur ya, öyle bir etkiyle kafes soğumuş olabilir gibi.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Patetes yemesi iyi aspurda verin 1 gün bakınız,olmazsa veteriner en doğrusu

Hepinize çok teşekkür ederim, ishali geçti. Arada yine kabarık duruyor gibi ama keyfi yerinde. Bir süre daha gözlemleyeyim bakalım. Tekrardan teşekkürler.

Geri