Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum soğuk algınlığı ishal

Çiçii

Yeni Üye
Bir kaç gün önce kuşum soğukta kaldı pencereyi açık unuttuğumuz için (2-3 saatliğine). Ve yemlerini değiştirmiştik ertesi günü de hangisinden olduğunu tam bilemesem de üşüttüğünü ve soğuk algınlığı problemi olduğunu düşünüyorum. Devamlı kafasını arkasına götürüp uyuyor, halsiz, hafif ishal. Kuyruğunu aşağı yukarı hareket ettiriyor ve tık tık ses çıkıyor sanırım nefesten kaynaklı. Yemek yiyor su içiyor.

Bahsettiğiniz belirtiler solunumla ilgili problemin belirtileri ama siz yine de kuşun videosunu ve dışkılarının fotoğrafını paylaşın,bakalım 👍

@Doğacı durumu bu şekilde kafesine girmek istemiyor o yüzden sürekli videodaki yerde duruyor. Ara ara canlanıyor böyle ama genelde durgun uykulu kabarık

Videoyu izledim,kuşta anormal bir durum göremedim.
Kuş tüy dökümüne girmişse bundan sebep de halsizlik olabilir. Dışkılara gelirsek birçoğu iyi değil.Ve eğer dışkıdaki yemler dışardan üzerine dökülmediyse kuşta sindirim problemi var,3 gün probiyotik takviyesi veriniz.Röhnfried marka tavsiye ediyoruz,Entrobac probiyotik ,Gervit multivitamin ve Bt amin forte almanızı öneririm.20-25 gr entrobac,30 ml gervit ve bt amin forte almanız uzun süre yeterli olur.İlaç değil takviyedir profesyonel.Grpet veya Karadenizpetten temin edebilirsiniz isterseniz whatsap hattından ulaşabilirsiniz.Petsoplarda bulmanız zordur.Ürünleri temin edince nasıl kullanacağını buraya sorabilirsiniz.
3 gün etrobac kullanın dışkılarına bakalım tekrardan.Oda sıcaklığı 20-24 derece olsun ve sabit ısı olmalı.

Bugünlük kekik çayı veriniz.

Ek olarak ballı krakeri çöpe atın öyle şeyleri tavsiye etmiyorum.
Plastik tünek de kullanmayın,ayaklarda yara mantar oluşmasına neden olabilir. Bambu veya iyice zımparalanmış düzgün ahşap tünek kullanabilirsiniz.

Merhabalar tekrardan çok teşekkür ederim cevabınız için. size yazdıktan sonra yanıt gelmeyince veterinere baktırdım vitaform antibiyotik ve bebe asprini vermemi istedi verdim fakat kafasını değişik şekilde oynatmaya başladı. Sizden çok farklı şeyler söyledi dışkısının normal olduğunu söyledi ne yapsam bilemiyorum :(

Merhabalar tekrardan çok teşekkür ederim cevabınız için. size yazdıktan sonra yanıt gelmeyince veterinere baktırdım vitaform antibiyotik ve bebe asprini vermemi istedi verdim fakat kafasını değişik şekilde oynatmaya başladı. Sizden çok farklı şeyler söyledi dışkısının normal olduğunu söyledi ne yapsam bilemiyorum :(
Aspirin vermeseydiniz keşke. Aspirinin dozajı önemlidir kuşa yanlış dozaj verilirse kuş ölebilir bile. O veteriner hekim kanatlı alanında uzman birisi mi ?
Kuş veterineri değilse ona danışmayın.
Kuşun dışkılarında idrar kısmında leke var,berrak olması gerekiyor.
Probiyotik takviyesi yapalım. 3 gün art arda Entrobac probiyotik kullanılsın.

Vitaform ise solunum yolu enfeksiyonu için kullanılan bir ilaç. Doktorunuz solunum yolu enfeksiyonu teşhisi koyduysa ondan bu ilacı vermiş olabilir doktorunuza güveniyor iseniz kullanmak size kalmış. Antibiyotikten önce kuşu hazırlamak gerekir,3 gün art arda probiyotik takviyesi ve sonraki gün 1 gün multivitamin verilmesi ve böylece tedaviye hazırlanması gerekir kuşun sonra ilaca başlanılması gerekir. Antibiyotik kullanımı zararlı bakterilerle beraber yararlı bakterileri de öldürüyor o yüzden antibiyotik sonrasında yani tedavi bitiminden hemen sonra 3 gün art arda probiyotik ve ertesi gün 1 gün multivitamin takviyesi verilmelidir yararlı bakterileri geri kazanmak için kuşa direnç katmak için.

Geri