Karadeniz Pet

Sürekli kabarma, kanat titremesi, sarı(bazen beyazımsı) ve sert dışkı

Fındık - Fıstık

Meraklı Üye
Merhaba,
Benim 3 yaşındaki dişi kuşum uzun süredir kabarıyor ve halsiz. Önceleri, soğuk algınlığından olduğunu düşündüm. Ne var ki, çok iyi bakmama ve gerekli takviyeleri yapmama rağmen geçmedi. Sarı dışkı yapıyor, dışkısı bazen sert ve plastik gibi çıkıyor. Soğuk algınlığı belirtileri göstermekle birlikte mide, karaciğer ya da pankreasta da bir sorun olabilir diye düşünüyüyorum. Aşırı yem yiyor ve çok su içiyor. Buna rağmen pek kilo alamıyor ve halsiz. Sanırım besinleri yeterince sindiremiyor. Şu an için tek tesellim, kusma ya da ishal olmaması ve iştahının yerinde olması.Yarın antibiyotik almayı düşünüyorum. Baytril 2.5 olabilir mi yoksa Terramycine gibi daha hafif ilaçları mı tercih etmek gerekir?

38515
38515

Ekli dosyalar

• 79f5ce0a-c57e-4d6f-ab03-ed968eea79a0.jpg
    79f5ce0a-c57e-4d6f-ab03-ed968eea79a0.jpg
    90.8 KB · Görüntüleme: 91
  • cd17b9b7-a6f5-448e-b2af-1525b8f27782.jpg
    cd17b9b7-a6f5-448e-b2af-1525b8f27782.jpg
    108.2 KB · Görüntüleme: 127
  • 72a89692-ab44-4a71-b809-4bd5ea177b63.jpg
    72a89692-ab44-4a71-b809-4bd5ea177b63.jpg
    96 KB · Görüntüleme: 128
  • 52002799-f87e-4664-bc93-fc75446119d4.jpg
    52002799-f87e-4664-bc93-fc75446119d4.jpg
    111.6 KB · Görüntüleme: 126
İshal veya kusma yok. Ara sıra hapşırma ve burunda hafif akıntı da olabiliyor. Üşütme sonucu, böbreklerini üşütmüş ve bu yüzden dışkısının rengi bu şekilde olabilir mi? Bugün de Aminosol vitamin aldım, suyuna 3 damla koydum.

Daha önceki kuşum 12 yaşında öldü ve yaşadığı süre boyunca hiç sarı ya da beyaz dışkı yapmadı. Bu daha 3 yaşında, bu şekilde dışkı görünce endişelendim.

Dışkı kıvamı normal. Dışkılar sert değil di mi? Hangi yemden kullanıyorsunuz?

Dışkı şekli normal görünse de görüntü yanıltıcı bence çünkü dışkı, plastik gibi çıkıyor çoğu zaman. Hatta kuş, dışkıyı çıkardıktan sonra dışkı yere düşünce kafes tabanında sekiyor. Ayrıca dışkı kuruyunca da dokununca balık yemi gibi plastik bir yapıya bürünüyor. Dışkıda bence sorun var. Yem olarak da eski kuşumdan beri karışık , açık yem kullanıyorum. Daha taze olacağını düşündüğüm için bunu alıyorum. Kuş da yıllardır buna alıştığı için kapalı yem almaya çekiniyorum açıkçası. Üşütmeyen kaynaklı bir durum olamaz mı, ne yapacağımı çok şaşırdım gerçekten.

Ek olarak dışkı kupkuru ve neredeyse sert(plastik gibi) çıkıyor. Yani normalde yumuşak ve bir miktar su içermesi gereken dışkı, çok kuru çıkıyor. Kuşa da su içmeye özensin diye bazen suluğu önüne bile tutuyorum yani gayet çok su içiyor ama buna rağmen bir sorun var ki kuru dışkı yapıyor. Hatta bugün biraz salatalık yedirdim. Buna rağmen dışkıda çok ama çok az nemlilik dışında bir sululuk göremedim. İç organlardan kaynaklı bir sorun var gibi. Kabız olmamasına rağmen dışkısının bu derece kuru olmasına anlam veremedim.

Dışkı şekli normal görünse de görüntü yanıltıcı bence çünkü dışkı, plastik gibi çıkıyor çoğu zaman. Hatta kuş, dışkıyı çıkardıktan sonra dışkı yere düşünce kafes tabanında sekiyor. Ayrıca dışkı kuruyunca da dokununca balık yemi gibi plastik bir yapıya bürünüyor. Dışkıda bence sorun var. Yem olarak da eski kuşumdan beri karışık , açık yem kullanıyorum. Daha taze olacağını düşündüğüm için bunu alıyorum. Kuş da yıllardır buna alıştığı için kapalı yem almaya çekiniyorum açıkçası. Üşütmeyen kaynaklı bir durum olamaz mı, ne yapacağımı çok şaşırdım gerçekten.
O zaman dışkı sert yapıya sahip. Sorumun cevabını aldım. Böbreklerde sorun olabilir. Aşırı su tüketiyormuş, bunun işareti olabilir. Veterinere gidin derim. Solunumsal sıkıntıdan çok böbrek sorunu olabilir gibi geldi bana.

Açık yemi acil bırakın kaliteli bir kapalı yeme geçin.tek tip beslenme varsa çeşitlendirin.probiyotik verin.

Açık yemi acil bırakın kaliteli bir kapalı yeme geçin.tek tip beslenme varsa çeşitlendirin.probiyotik verin.
Yıllardır açık yem yiyor diye değiştirmek istemedim. Yoksa kapalı yem alırım, sorun değil. Fakat sorunun yem kaynaklı olması, kolay bir açıklama olur gibi. Ciddi bir böbrek problemi gibi duruyor. Bir de hastayken yem değişimi, daha olumsuz tepmez mi?

Yıllardır açık yem yiyor diye değiştirmek istemedim. Yoksa kapalı yem alırım, sorun değil. Fakat sorunun yem kaynaklı olması, kolay bir açıklama olur gibi. Ciddi bir böbrek problemi gibi duruyor. Bir de hastayken yem değişimi, daha olumsuz tepmez mi?

Siz değiştirmediniz ama ya kuşcu değiştirdiyse :) farklı 1 markanın çuval yemini aldıysa ya bayat yemse tarihi geçmişse.

Tabiki sorunun yem kaynaklı olması, bu dışkıya göre kolay 1 açıklama olur. Fakat bazen basit gibi görünen sebeplerden hasta oluyor kuşlar, siz yinede güzel 1 kapalı yem alın herhangi 1 olumsuz etkisi olmaz aksine faydası olur ;)

Yem olarakta Garden Mix güzel 1 yemdir, yinede siz bilirsiniz. Geçmiş olsun.

Yıllardır yediği belki birikti ve bir hastalık ortaya çıktı.aslında kuşlarda çoğu hastalık beslenme ve temizlikle alakalı.örneğin onları yem ağırlıklı besleyerek kuşlarımızın ömrünün kısalmasına sebep oluyoruz onları aslında pelet yem kullanmamız gerekiyor ama ülkemizde pek yaygın olmadığı için meyve,sebze,probiyotik vs gibi katkılarla açığı kapatmamız lazım mümkün olduğunca beslenmesinde çeşitlilik olmalı.siz bilirsiniz ama benim tavsiyem kapalı yeme geçerek başlayın tedaviye.benim kuşlarım açıkta satılan daldarıdan mikrop kaptı anında attım onu.açıkta satılan hiçbirşeyin garantisi yok.

Büyük ihtimal pankreas iltihabı açıkçası tedavisini bilmiyorum ama bildiğim tek şey ne yazıkkı kuşunuz için tehlikeli bir durum olduğu veterinere gitmelisiniz. Biraz interneti yoklayacağım bakalım ne çıkacak eğer kuşlardan anlayan bir veterinere götürme şansınız var ise hiç vakit kaybetmeyin.

Son düzenleme:
Ne yazık ki emin olmadan ilaç öneremem belirsiz bir konu umarım bu konuda çabucak çözüm bulursunuz iyi günler

Büyük ihtimal pankreas iltihabı açıkçası tedavisini bilmiyorum ama bildiğim tek şey ne yazıkkı kuşunuz için tehlikeli bir durum olduğu veterinere gitmelisiniz. Biraz interneti yoklayacağım bakalım ne çıkacak eğer kuşlardan anlayan bir veterinere götürme şansınız var ise hiç vakit kaybetmeyin.

Mesajınızı görünce biraz araştırdım internetten, haklısınız galiba çünkü belirtileri sarı ve beyaz dışkı.

Mesajınızı görünce biraz araştırdım internetten, haklısınız galiba çünkü belirtileri sarı ve beyaz dışkı.
Bu açtığım konuda da varmış

Mama icine silme 1 cay kasigi bira mayasi koyarak verin .

Yem olarak da ben bunu kullaniyorum

Geri