Mikrobiyoloji Laboratuvarı Nedir? Muhabbet Kuşlarında Dışkı Analizi/Dışkı Tahlili Nasıl Yapılır?

Konuyu faydalı buldunuz mu?


  • Kullanılan toplam oy
    4

umitFB

Bilgili Üye
Katılım
13 Ocak 2019
Mesajlar
2,200
Yaş
32
Evcil Hayvanı
M. Kuşu
Kuş sayısı
1 tane

Mikrobiyoloji; mikroorganizma adı verilen, birçoğu ancak mikroskopta görülebilen küçük canlıları inceleyen bir bilim dalıdır. Bu mikroorganizmaların pek çoğu, muhabbet kuşlarında hastalıklara neden olmaktadır. Bunların başında; bakteriler, virüsler, mantarlar ve parazitler gelmektedir. Mikrobiyoloji Laboratuvarı’nda bu mikroorganizmalar incelenerek kuşlarda oluşan hastalıkların ne olduğu saptanabilmektedir.

Çıplak gözle göremediğimiz bu minik canlıların neden olduğu hastalıklara genel olarak Enfeksiyon Hastalığı adı verilmektedir. Bir çok farklı mikroorganizma hastalık etkeni olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu birimde infeksiyon etkeni mikroorganizmalar ile ilgili direkt ve indirekt testler yapılmaktadır. Laboratuvarda hasta kuşların kan ve her türlü vücut sıvıları, doku örnekleri, idrar ve dışkı gibi çıkartıları ve çeşitli diğer örneklerinde bulaşıcı hastalıkların tanısı, tedavisi ve takibinde yol gösterici testler yapılmaktadır. Alt birimler olarak bakteriyoloji, viroloji, mikoloji, parazitoloji ve seroloji bölümleri yer almaktadır.

Bakteriyoloji : Enfeksiyon yapan bakterilerin elde edilip, tanımlanması ve antibiyotik duyarlılıklarının belirlenmesidir.

Viroloji : Hastalık yapan virüslerin tanı testlerinin yapılması.

Mikoloji : Hastalık oluşumuna sebep olan mantarların elde edilmesi, tanımlanması ve antifungallere (mantar ilaçları) duyarlılıklarının test edilmesi.

Parazitoloji : Dışkı, idrar ve bazı diğer vücut sıvılarında parazit ve parazit yumurta araştırması.

Seroloji : Enfeksiyon hastalıklarında antikora dayalı tanı yöntemi.

Mikrobiyoloji laboratuvarında çalışılan testlerin başlıcaları şunlardır: Kültür testleri, bakteri tanımlama testleri, antibiyotik ve antifungal duyarlılık testleri, antibiyotik direnç araştırmaları, direkt mikroskobik incelemeler, boyalı preparat incelemeleri, dışkıda parazit yumurtası araması, antijen tarama testleri, antikor testleri (serolojik testler), PCR (Polimerize Zincir Reaksiyonu) testi olmak üzere moleküler tanı testleri.

Mikrobiyoloji laboratuvarı denilince bu testler arasında ilk akla gelen, kültür, bakteri tanımlama ve antibiyotik duyarlılık testleridir.
 

Kca

Süper Üye
Katılım
11 Kas 2017
Mesajlar
794
Evcil Hayvanı
M. Kuşu
Kuş sayısı
1 tane
Keşke bir de her yerde yaptirabilsek. Kafamıza göre ilaç vermek zorunda kalmazdık. Anadolu yakasında nerede yapıyorlar bilen varsa aydınlatsın.
 

Çınar S.

Yeni Üye
Katılım
12 Eki 2019
Mesajlar
13
Yaş
32
Evcil Hayvanı
M. Kuşu
Kuş sayısı
2 ile 5 tane
Kartal ist marina arkasında Protekt Laboratuvarı var Anadolu yakasında ki arkadaşlara duyurulur.
 
Üst