Karadeniz Pet

Tekrar çiftleşmediler

kanakan

Yeni Üye
Kuşlarım çiftleşti 2 yumurtaları oldu dişinin ilk yumurtasıydı. Biri küçük diğeri normaldi ama 1 hafta sonunda yumurtalardan kalktı. sonrasında suan 3 ay oldu tekrar çiftleşmediler normal mi yapmam gereken birşey varmı?

Kuşlarım çiftleşti 2 yumurtaları oldu dişinin ilk yumurtasıydı. Biri küçük diğeri normaldi ama 1 hafta sonunda yumurtalardan kalktı. sonrasında suan 3 ay oldu tekrar çiftleşmediler normal mi yapmam gereken birşey varmı?

Dişinin ilk kuluçkası olduğundan yumurta sayısı az ve şekli değişik olabilir.Yumurtalara dokunduysanız veya kuşu sürekli rahatsız ettiyseniz yumurtalardan kalkabilir.Şuan çiftleşmemelerinin sebebi dişi kendini hazır hissetmiyor olabilir.Oda sıcaklığını fazla değiştirmeyin.Oda gün içinde daha çok aydınlık dursun (6 saat aydınlıksa 8 saat aydınlık dursun.Ama sakın kafesi doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın) kızıştırıcı yem verin.Sularını sık sık değiştirin ve içine vitamin koyun.Ve en önemlisi kafesi 3-5 günde bir temizleyin.

Dişinin ilk kuluçkası olduğundan yumurta sayısı az ve şekli değişik olabilir.Yumurtalara dokunduysanız veya kuşu sürekli rahatsız ettiyseniz yumurtalardan kalkabilir.Şuan çiftleşmemelerinin sebebi dişi kendini hazır hissetmiyor olabilir.Oda sıcaklığını fazla değiştirmeyin.Oda gün içinde daha çok aydınlık dursun (6 saat aydınlıksa 8 saat aydınlık dursun.Ama sakın kafesi doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın) kızıştırıcı yem verin.Sularını sık sık değiştirin ve içine vitamin koyun.Ve en önemlisi kafesi 3-5 günde bir temizleyin.

Yumurtalara kesinlikle dokunmadım hatta yuvalığa bile dokunmadım. dişim çok yabani kafesi temizlerken bile ne kadar narin davransam da çırpınıyor buda kafes altındaki bütün tüylerin eve dağılmasına sebep oluyor. fazla ürkütmemek adına haftada bir kafesi temizliyorum suları yemleri her zaman dikkatle değiştiriyorum. evim gayet güzel ışık alan bir ev onların kafesini cam kenarında bir yere ayarladım direk güneş almıyor ama akşam 6 7 ye kadar güzel ışık olan bir yer. şuan hiç bir şekilde kurlaşma dahi göremiyorum beklemelimiyim yoksa bir sıkıntımı var yapabileceğim başka birşey varmı teşekkürler ilginize

[MENTION=5881]kanakan[/MENTION] Beklemelisiniz.Dişiye biraz zaman verin dinlensin,kendine gelsin.1-2 hafta sonra kızıştırıcı vermeye başlayın.

Geri