Karadeniz Pet

Tüm hastalıklar var kuşumda bi yardım edin

Z1te

Paylaşımcı Üye
Merhaba dışı kuşumun sağ kanati çökük
uçamıyor ve şuan 7-8 aylık civarı tüy dökümünü ve kuş çok zayıf,arada bir kusuyor kusarkende hapsiriyor yem yemesinde sorun yok ama kafesin içinde geziyor gördüğü herseyi yemeye çalışıyor yardım edin

Mümkün oldukça herkese yardımcı olmaya çalışıyorum bildiğim kadarıyla bence takviye besinler varsa kes avisol multivitamin desteğine başla çok yem yemesi problem değil bence kanada yapacak birşey yok gibi

Anlattıklarınıza göre Kuşta kursak mantarı var. Eczaneden Mikostatin alın ve İlk iki gün Sabah akşam ikişer damla ağzına damlatın. Daha sonraki günler tek damlaya düşürün 5 gün boyunca tedaviye devam. Ve Çeyrek suluğa 3 damla Mikostatin damlatarak suyu her gün yenileyin.

İlk olarak acilen bir veterinere gidin.
Zayıflığı için Veterinerimin bana yazdığı yoğun bakım mamasını sizinle paylaşayım. Aktardan ve çerezciden alacaksınız.

Kavrulmuş susam, polen, keçiboynuzu tozu, soyulmuş ay çekirdeği, keten tohumu, siirt fıstığı, kabuğu soyulmuş yer fıstığı, badem, yulaf mısır, bezelye, pirinç arpa, darı, versele laga elle besleme maması.Bunları ezip karıştırın. Kuşunuza yedirin. Gerçekten toparlamasına yardımcı olacak.

Arkadaşlar bir defa şunun bilinmesi gerek. Herhangi bir hastalığı olmayan ve aç bırakılmayan kuş asla aşırı zayıflamaz. Eğer bir kuş yemlikte normal zamanlardan fazla zaman geçiriyorsa ve yem kabuğunu soyduğu halde yiyemiyorsa veya yediği halde zayıflamaya devam ediyorsa o kuşta bir hastalık olduğu kesindir diyebiliriz. Hastalığın teşhisi çok önemlidir. Çoğu hastalık , Bakteri , Virüs , Parazit veya Mantar tabanlı bir hastalık olabilir kuşun zayıflamasına , hatta ileri aşamalarda Kuruma diye Tabir edilen ''bir deri bir kemik kalma'' durumuna neden olmaktadır. Örneğin , Cocsidioz , E coli , Tricomonas , Paratifo , Kursak iltihabı , kursak mantarı , iç Parazitler vb Hastalıklar Kuşun yediği yemden faydalanmasını engelleyerek ilk aşamalarda zayıflamasına ileriki aşamalarında ise kuşta bırakın yağları kasların bile tükenmesine neden olur ve kuş ölür.

Doğru ve erken Teşhis çok önemlidir. Yoksa kuşun gündüz kafasını kanatlarının arasına alıp kafes tabanında bir köşede yatıyor hale gelecek kadar gücü tükenmişse o kuşu kurtarmak baya zorlaşır hatta çok hızlı ve doğru müdahale olmadığı sürece kuş ölür. Ki Bakteri , Mantar veya Parazitsel bir sorun olup olmadığını bilmeden tedaviye başlamak doğru teşhis için şansımızı %15-20 lere düşürür. Doğru teşhis ( daha doğrusu tahmin ) yapsak bile kuşun kurtulma ihtimali yine düşüktür. Dolayısıyla yukarıda bahsedilen durumların görülmesi veya başka halsizlik ve anormal durumlar gözlemlendiği durumlarda vakit kaybetmeden kanatlı uzmanı bir Veteriner hekime başvurulması Kuşun kaybedilmemesi adına önemlidir. Bu şansı olmayanlar Muhabbet kuşlarında İlk önce kuşta mantardan şüphelenmeli dışkısının kıvamını ve rengini takip etmeli , Ağzını koklamalı ekşi bir koku var mı yok mu diye. Başka bir belirti varsa onu gözlemleyip Forumda paylaşmalı ki yardımcı olunabilinsin.

Ayrıca Rica ediyorum kuş hastalıkları konusunda deneyimi olmayan veya az olan kişiler. Elma sirkesi veya kum önerip geri çekilmesinler. Sağlıklı bir kuş için kum da şart değildir Elma sirkesi de. Sağlıklı kuşa haftada iki defa bir suluğa 3-4 damla ( Asla fazla vermeyin isale yol açar ) Elma sirkesi vermek hastalıklardan korunma açısından önemlidir. Ancak Kuş ağır bir enfeksiyon geçiriyorsa elma sirkesi tedavi edemez. Elma sirkesi tavsiye edildiğinde Hobiciler elma sirkesiyle düzelmesini bekleyerek vakit kaybedecekler ve hastalık ilerleyecektir.

Son düzenleme:
Hastalığı başladığı zaman günün her vaktini uyuyarak geçiriyordu yemle oynuyor fakat yiyemiyordu şimdi çoğu zaman aktif yemle oynamıyor artık yiyor ama hastalığı tam geçmedi nasıl gecirebilirim

Hastalığı başladığı zaman günün her vaktini uyuyarak geçiriyordu yemle oynuyor fakat yiyemiyordu şimdi çoğu zaman aktif yemle oynamıyor artık yiyor ama hastalığı tam geçmedi nasıl gecirebilirim
Kuşun dışkı kıvamı ve rengi nedir ? Ve ağızda koku var mı ?

Dışkısının kıvamı normal ama rengi biraz mat.Bana ağız kokusu gelmiyor.

Anlattıklarınıza göre Kuşta kursak mantarı var. Eczaneden Mikostatin alın ve İlk iki gün Sabah akşam ikişer damla ağzına damlatın. Daha sonraki günler tek damlaya düşürün 5 gün boyunca tedaviye devam. Ve Çeyrek suluğa 3 damla Mikostatin damlatarak suyu her gün yenileyin.
herşeye kursak mantarı kursak mantarı iyiki bir öğrendiniz ağızda kötü koku yoksa kursak mantarı değildir

Arkadaşım amacını anlamakta zorluk çekiyorum.
yanlış teşhislere yöneltip insanları yanlış tedavi uygulamaya teşvik ediyorsunuz kursak mantarının en büyük belirtisi ağızda kokudur hemen kursak mantarı olmuş tedvisi bu yok öyle şey zamanında benim kuşa da kursak mantarı dediler neredeyse hiç bir belirtisi yokken e.coli çıktı şuan veterinerin veridği tedaviyi uyguluyorum ve kuruma olmasına rağmen dipçik gibi oldu kuş çok üşür sizin dediğinizi gibi yapsaydım kuşumu kaybedicektim

sonuç olarak bir kursak mantarı öğrenmişsiniz kursak mantarı olabilir de demiyorsunuz direk kursak mantarı teşhisini yapıştırıyorsunuz bilmiyorsanız yorum yapmayınız rica ediyorum

yanlış teşhislere yöneltip insanları yanlış tedavi uygulamaya teşvik ediyorsunuz kursak mantarının en büyük belirtisi ağızda kokudur hemen kursak mantarı olmuş tedvisi bu yok öyle şey zamanında benim kuşa da kursak mantarı dediler neredeyse hiç bir belirtisi yokken e.coli çıktı şuan veterinerin veridği tedaviyi uyguluyorum ve kuruma olmasına rağmen dipçik gibi oldu kuş çok üşür sizin dediğinizi gibi yapsaydım kuşumu kaybedicektim

sonuç olarak bir kursak mantarı öğrenmişsiniz kursak mantarı olabilir de demiyorsunuz direk kursak mantarı teşhisini yapıştırıyorsunuz bilmiyorsanız yorum yapmayınız rica ediyorum
Peki neden veterinere götürmek yerine burdan sordunuz onu öğrenebilir miyim ? Burdan sorulan sorulara tahmine dayalı cevaplar gelir çünkü kuşu ve belirtilerini görmüyoruz ve dikkat edersen ağızda koku var mı diye sormuşum yukarıda biliyorsan sen tavsiyede bulun. Biz de öğrenelim

Peki neden veterinere götürmek yerine burdan sordunuz onu öğrenebilir miyim ? Burdan sorulan sorulara tahmine dayalı cevaplar gelir çünkü kuşu ve belirtilerini görmüyoruz ve dikkat edersen ağızda koku var mı diye sormuşum yukarıda biliyorsan sen tavsiyede bulun. Biz de öğrenelim
çok basit veterinerlere her zaman güven olmuyor yanlış tedavi sonucu 80 tane yavrusu telef olan insan biliyorum fikir sahibi olabilmek için buradaki insanlarada sordum ayrıca olayı saptırıyorsunuz sizin yaptığını tahmine dayalı birşeyde değil ağızda koku var mı diye sormadan kursak mantarı teşhisini yapıştırmanız yanlış bir kere en büyük belirtiyi göz ardı edip sonra bir çok hastalıkta olabilecek belirtilere bakarak bir uzman edasıyla kursak mantarı diyorsunuz ben yaptığınız yanlışı söylüyorum bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamak gerekir

Beni Tanıyor musunuz ? Yok deneyim düzeyimi biliyor musunuz ? yok bilgi düzeyimi biliyor musunuz ? yok. biri sizi yanlış yönlendirmişse bunu neden genele yayıyorsunuz ? Burada sizin gibi fikir almak için soru soranlara fikrimizi söylüyoruz. Çünkü sizin gibi burdan soranlar bir cevap gelmesi için soruyor. Cevap gelmediğinde kızıyor kıvranıyor. Biz kimseye gelin buraya soru sorun hastalık teşhis ettirmeye çalışın demiyoruz. eğer soruyorsa herhangi bir nedenle veterinere gitmeyecek veya gidemeyecek demektir. Kuşu ölüme terketmek mi daha iyi yoksa yanlış da olsa tedaviye tahmin usulü başlamak mı ? Neyse Sizinle polemiğe girmek niyetinde değilim ama bu tavrınıza hala anlam veremedim. Sizin kuşta herhangi bir rahatsızlık olursa veterinere götürürsünüz ve her hobidaşım bu yolu seçebilir. Ama eğer buraya yazmışsa elimizden geldiği kadar yardımcı oluruz. Gün olur siz de sorarsanız size de cevap yazarım gocunmadan. Veterinerlere güven olmuyor diyerek kendinizle çelişmişsiniz o da dip not.
Eleştirinizde kısmen haklı da olabilirsiniz eleştiriye de açığım ama eleştrinin yapıcı olması gerekir. sizin uslübunuzla olursa bir gıdım yol katedemeyiz.

Beni Tanıyor musunuz ? Yok deneyim düzeyimi biliyor musunuz ? yok bilgi düzeyimi biliyor musunuz ? yok. biri sizi yanlış yönlendirmişse bunu neden genele yayıyorsunuz ? Burada sizin gibi fikir almak için soru soranlara fikrimizi söylüyoruz. Çünkü sizin gibi burdan soranlar bir cevap gelmesi için soruyor. Cevap gelmediğinde kızıyor kıvranıyor. Biz kimseye gelin buraya soru sorun hastalık teşhis ettirmeye çalışın demiyoruz. eğer soruyorsa herhangi bir nedenle veterinere gitmeyecek veya gidemeyecek demektir. Kuşu ölüme terketmek mi daha iyi yoksa yanlış da olsa tedaviye tahmin usulü başlamak mı ? Neyse Sizinle polemiğe girmek niyetinde değilim ama bu tavrınıza hala anlam veremedim. Sizin kuşta herhangi bir rahatsızlık olursa veterinere götürürsünüz ve her hobidaşım bu yolu seçebilir. Ama eğer buraya yazmışsa elimizden geldiği kadar yardımcı oluruz. Gün olur siz de sorarsanız size de cevap yazarım gocunmadan. Veterinerlere güven olmuyor diyerek kendinizle çelişmişsiniz o da dip not.
Eleştirinizde kısmen haklı da olabilirsiniz eleştiriye de açığım ama eleştrinin yapıcı olması gerekir. sizin uslübunuzla olursa bir gıdım yol katedemeyiz.
Öncelikle bundan sonra konu dışı bir mesaj yazmaya niyetim yok ve konu sahibinden de ikimizinde özür dilemesi gerekiyor.

Sonra bir çok veteriner kuştan anlamıyor malesef ve bu durumda fikir almak için buraya yazıyoruz genelde benim dediğim noktaysa direk bu hastalık demek yerine öncelikle emin olmak gerekir ve yanlış tedavi çoğu zaman tedavi edilmemesinden kötüdür belki vitamin ve bakımla atlatabileceği bir durumda yanlış tedavi çok ağır sonuçlar doğurabilir.

Sanırım yanlış anlaşıldım benim eleştirdiğim nokta bu şekilde direk bir teşhis koymaktansa (dediğim gibi teşhisinizde bence hatalısınız) insanları bu hastalıkları araştırmaya yönlendirmek daha uygundur. Kimse kuşunu sahibinden daha iyi gözlemleyemez, eğer bir hastalıktan şüphelendiyseniz belirtileriyle beraber tedavisini yazarsanız bilinçsiz bir tedavinin önüne geçip bilgi vermiş olursunuz.

edit: benim konuma da mesaj yazan sizmişsiniz ama en azından orada kötü koku varsa diye belirtmişsiniz

Her duyup gördüğünüze bir teşhis koymaya çalışmayın bilmiyorsanız . adamın yapacağı yanlış tedavi kuşun ölüm sebebi olacak .Kardeşim tüy dökümü var demişsin o yüzden kuşun sana zayıf gelebilir. Kuşunda hapşurma varsa ceyranda kalmıştır hapsurduğu için bazen nefes almak zorlaşır ve kusarlar .Kanada gelirsek incitmiştir kuşu salma eline de alma eğer dediğim gibi ise hapsurma kusma kuşum ceyeranda kaldığı için başıma gelmişti sarımsaklı suyu 5 gün verdim kendine geldi çok şükür tavsiye ederim .

Öncelikle bundan sonra konu dışı bir mesaj yazmaya niyetim yok ve konu sahibinden de ikimizinde özür dilemesi gerekiyor.

Sonra bir çok veteriner kuştan anlamıyor malesef ve bu durumda fikir almak için buraya yazıyoruz genelde benim dediğim noktaysa direk bu hastalık demek yerine öncelikle emin olmak gerekir ve yanlış tedavi çoğu zaman tedavi edilmemesinden kötüdür belki vitamin ve bakımla atlatabileceği bir durumda yanlış tedavi çok ağır sonuçlar doğurabilir.

Sanırım yanlış anlaşıldım benim eleştirdiğim nokta bu şekilde direk bir teşhis koymaktansa (dediğim gibi teşhisinizde bence hatalısınız) insanları bu hastalıkları araştırmaya yönlendirmek daha uygundur. Kimse kuşunu sahibinden daha iyi gözlemleyemez, eğer bir hastalıktan şüphelendiyseniz belirtileriyle beraber tedavisini yazarsanız bilinçsiz bir tedavinin önüne geçip bilgi vermiş olursunuz.
Bakın bu üslup eleştiri için doğru bir üslup. Ve haklısınız da. Şu var ki sizin de dediğiniz gibi veterinerlerin önemli kısmı kanatlılardan anlamıyor. Ben ilk beslediğim yıllarda götürdüm veterinere bana sal gitsin dedi. Muhabbet kuşlarında hastalık vakkalarının yüzde sekseni Mantar temelli hastalıklar. Dolayısıyla kusma ve çok yemeye rağmen zayıflama varsa akla ilk kursak mantarı gelmelidir. Ondan kursak mantarı diye tahminde bulundum. Sonrasında belirtileri sordum ilk yapmam gereken oydu aslında. Neyse konuyu uzatmaya gerek yok. Ben de hatalıyım ve sonrasında hatamı telefi ettim sizin üslup da çok yanlıştı ama sonra siz de telafi ettiniz. İyi geceler diliyorum.

Geri