Karadeniz Pet

Kuşum Tüm Gün Kafes Tellerinde Yatıyor

kaanchievous

Yeni Üye
Herkese merhabalar, aranızda yeniyim.
Kuşum 1-2 haftadır bu şekilde kafes ızgarasına yatıyor özellikle göğüs kısmını tellerin arasına sokuyor gibi görüyorum. Kafesten çıkarsam da 1-2 uçup tekrar kafese girip aynı hareketi alıyor. İlk başlarda yumurta yapma döneminde diye pek takılmadım (genelde yumurta yaptığı zamanlar bu hareketi yapıyordu.) İştahında da azalma görüyorum eskisi kadar yem yemiyor önceden çok daha fazla yemek yiyordu. Elime aldığımda da göğüs kemiği öncesine göre daha fazla elimde hissettim. Forumda da araştırmalarım sounucu kuruluk hastalığı olabilmesinden korkuyorum. Kuşum yaklaşık yavruluktan beri 1 senedir benimle ve bu şekilde görmek korkutuyor nefes alması da garip sanki. Zolax ile tedavi önerir misiniz? Ya da direkt veterinere mi götürmemi önerirsiniz? Buradaki veterinerler pek güven vermediği için götürmek istemiyorum, çoğu kuşlardan yüzeysel bir şekilde anlıyor. İstanbul - Beylikdüzü civarında önerebileceğiniz güvenilir bir kuş veterineri varsa önermenizi rica ediyorum.

3e88lhh.jpg

kct0itp.jpg

ch14nkb.jpg

nongc25.jpg

Eğer 15 günden fazladır böyle ise bir hastalığı olabilir. Yumurta olup olmadığını kontrol edin. Kanatlı uzmanı veterinere götürmenizi öneririm çünkü bahsettiğiniz belirtiler düşündürüyor.
Vetform Klinik tavsiye ederim Gözde hanım var kanatlı uzmanı kendisi.

Eğer 15 günden fazladır böyle ise bir hastalığı olabilir. Yumurta olup olmadığını kontrol edin. Kanatlı uzmanı veterinere götürmenizi öneririm çünkü bahsettiğiniz belirtiler düşündürüyor.
Vetform Klinik tavsiye ederim Gözde hanım var kanatlı uzmanı kendisi.
yumurta 3 tane var şu an 2-3 gündür yapmıyor ama. kağıthane cok uzak maalesef :/

Yumurta olması ihtimal dahilinde. Kontrol edin popoyu,sertlik varsa yumurta olması yüksek ihtimal. Belki yumurta sıkışması yaşıyordur isterseniz uzman birinden destek alın.
Ağzına 1 damla zeytinyağı damlatın,popoya da 1 damla zeytinyağı damlatıp ovalayın nazikçe. Yumurta varsa çıkar belki, kolaylaştırır zeytinyağı. Kafes tabanını yuvalık olarak görüyor olabilir.

Yumurta olması ihtimal dahilinde. Kontrol edin popoyu,sertlik varsa yumurta olması yüksek ihtimal. Belki yumurta sıkışması yaşıyordur isterseniz uzman birinden destek alın.
Ağzına 1 damla zeytinyağı damlatın,popoya da 1 damla zeytinyağı damlatıp ovalayın nazikçe. Yumurta varsa çıkar belki, kolaylaştırır zeytinyağı. Kafes tabanını yuvalık olarak görüyor olabilir.
teşekkür ederim. peki dışkısı normal midir genelde böyle sulu oluyor

teşekkür ederim. peki dışkısı normal midir genelde böyle sulu oluyor

Yumurta olan kuşlarda dışkı büyük olabilir ve sulu. 3 gün art arda Entrobac probiyotik kullanın sindirim sistemi için. Ama yumurta yoksa kafes tabanında yatması hastalık sebebiyle olabilir. Birçok hasta kuş kafes tabanına iner. Kanatlı alanında uzman bir hekimle görüşüp muayene ettirmenizi öneririm.
Bu süreçte yemek yemezse dışardan müdahale gerekir besleme yapılması lazım.

Geri