Karadeniz Pet

Tuy mu degistiriyor acaba?

kernell

Yeni Üye
Arkadaslar merhaba

Ilk defa bir muhabbet kusu besliyorum. Sorumu lutfen mazur gorun. Muhabbet kusumu aldigimda daha yeni yeme dusmustu gagasi siyahti. Ocak ayinda almistim. Son 1 haftadir acayip tuy dokuyor. Biraz arastirdim ama tuy degisim donemleri oluyormus. Resimlerde ki gibi bu kadar tuy dokmesi normal midir? Bir de kanadinin yanindan bir tuy 1 gundur resimdeki gibi bazen disari dogru duruyor. Elime aldim kontrol ettim herhangi bir kan yok tuylerinde, sadece o tuyun yaninda yeni bir tuy cikiyor cicek filizlenmesi gibi bir ucdan tuy cikiyor. Herhangi bir sorun var mi acaba? Nesesi gayet yerinde biraz arsiz kafamiza konuyor, bilgisyara konuyor ama acayip bir tuy dokmesi var. 1 haftadir 2 kez b vitamini koydum suyuna. Cok az yumurta sarisi koyuyorum yemligine ama malesef yemiyor. Yemedigini anlayinca hemen kaldiriyorum 3-4 saate.

Yardimlarinizi rica ederim. Saygilar.

Evet kusunuz tüye gırmıs o kadar tuy büfe herşey normal ev cok sıcak ıse arada banyo verınız,mama verınız ve yulaf verınız

Evet kusunuz tüye gırmıs o kadar tuy büfe herşey normal ev cok sıcak ıse arada banyo verınız,mama verınız ve yulaf verınız

Ev hep 24-26 derece arasi. gecen haftalarda 2 kere suluktan yikanmaya calisti hemen kafesin altina banyoluk koydum ama yem yeme haricinde asagiya inip hic girmiyor. Bugun kafesi temizlerken banyoluga oyuncak kus astim belki onun sayesinde girer diye. bakalim insallah girer. ama Persembe gunu aksami dayanamadim kucucuk yerde yikanmaya calismasina cesmenin altinda yagmurlama yontemi ile avucumda yikadim. Insallah yanlis yapmamisimdir.

Burdaki arkadaslarin onerisi uzerine Versele Laga Orlux Frutti Patee Meyveli Ballı Nemli Kuş Maması aldim bir turlu yediremedim. Bugun ise yemliginde ki tum yemleri cikartip mamadan koydum hala bekliyorum inmesini daha inmedi asagiya.

Bildigim kadariyla yulaf cesitleri var, hangi cesit yulaf almam gerekiyor acaba?

Son düzenleme:
Kuşunuzun tüy değiştirme döneminde olduğunu tüylerinin arasında diken şeklinde tüyler çıkmasından anlayabilirsiniz.Bu dönemler biraz hassastır ve halsiz gibi görünebilir.Eğer vitamin takviyesi yaparsanız gelecek tüyler çok daha sağlıklı ve gür olacaktır.Ancak zaten muhabbet kuşları normalde de tüy döken hayvanlardır fakat bunu tüy dökme döneminde sıklaştırırlar.

Kuşunuzun tüy değiştirme döneminde olduğunu tüylerinin arasında diken şeklinde tüyler çıkmasından anlayabilirsiniz.Bu dönemler biraz hassastır ve halsiz gibi görünebilir.Eğer vitamin takviyesi yaparsanız gelecek tüyler çok daha sağlıklı ve gür olacaktır.Ancak zaten muhabbet kuşları normalde de tüy döken hayvanlardır fakat bunu tüy dökme döneminde sıklaştırırlar.

tesekkur ederim. aldigimdan beri heftada 2 gun vitamin takviyesi yapiyorum. Birgun a vitamini 2-3 gun sonra b vitamini takviyesi yapiyorum. Birde bana bunu onerdiler. ne dersiniz acaba?
https://www.mybestpetshop.com/röhnfried-avipharm-güç-arttrıcı-50-ml-p-13532.html

Aşırı yüklenmeye gerek yok fakat kullanmanızda da herhangi bir sakınca yok.Size kalmış ancak dediğim gibi fazla da vitamin takviyesi yapmayın.Bilirsiniz ki herşeyin fazlası zarar.

Maşallah çok tatlı bir kuşunuz var tüy degisiminde sıkıntı yok

Mama yemiyorsa soyle bisey deneyebilirsiniz. Ben kendi kusuma oyle alistirmistim, hemen yemisti. Ben kahvalti yaparken onun mamasinida tepsiye dokup masaya koydum. Normalde zaten ben yemek yerken o da yem yiyodu hemen. Oyle oldu o zmanda mamasini yedi. Yemlikten cok boyle yemek daha hosuna gitmisti benimkinin.

yulaf önemli tüy değişiminde hem kuşu rahatlatıyor hem tüy değişimini kolay atlatmasını sağlıyor muhakkak koy yulafı

Geri