Karadeniz Pet

üreme konusunda yardım lütfen

beyza sen

Yeni Üye
merhaba, kuşum yaklaşık 2.5 yaşında 1.5 yıldır da eşi var. toplam 5 kez yumurtladı, ik kuluçkası boş çıktı onun dışında her kuluçkada 5 yavru yapıp çok da güzel bakıyorlar. sorun şu ki daha yuvadaki yavrular büyümeden tekrar çiftleşip yumurtluyor. 3 kez üst üste oldu diye son kuluçkada yumurtalarını almaya çalıştım ama baktım ben aldıkça yenisini yapıyor, mecbur bıraktım şimdi 1 yavrusu var yuvadan atlamak üzere 1 haftası filan kaldı.ama tekrar yumurtladı bu aralıksız yaptığı 4. kuluçka olacak. hastalanmasından korkuyorum. pet shopa sordum durduramazsın artık dediler :confused: gerçekten durmaz mı? durdurmak için yuvalığı çıkarmak çözüm olur mu? yavru daha yuvadan atlamadan kendim kafesin altına koysam yuvayı çıkarsam yavruya orada bakarlar mı? yardımcı olursanız sevinirim. gerçekten çok seviyorum her yavruda kendi bebeğim gibi heyecanlanıyorum ama artık ilgilenmekte de zorlanmaya başladı. hızlarına yetişmek imkansız;)

yuvalığı çıkarın yavruyu kafes tabanına bırakın yerde bakarlar olmadı hangi kuşunuz yavruya daha iyi bakıyorsa onunla yavruyu aynı kafese koyun yavru büyüdükten sonra yuvalık takmadığnız sürece kolay kolay yumurtlamaz

Son düzenleme:
teşekkür ederim cevap için yalnız şu an 1 yumurta daha yaptı, 2.side poposunda bugün yarın yumurtlar. şimdi yuvayı çıkarsam bu yumurtlamaları da durur mu? yoksa fizyolojisini bozarmıyım

Önce erkeği alın kafesten diğer yumurtayıda yumurtlasın kuluçkayı bozun yuvalığı çıkarın tekrar yumurtlayacağını zannetmiyorum ama siz yinede 1 hafta ayrı tutun kuşlarınızı

önerilerinize uyarak bugün yavru ve babayı baska kefese aldım. annenin de 1 yumurtası vardı onu aldım 1 tane daha yumurtlayacak gibi diye yuvayı daha cıkarmadım ama kafeste tek basına takılıyor şimdilik. yuvaya da girmiyor. yalnız yine bir sorun var :( yavru kafes tabanında durmuyor, tellere asılıyor öyle uyumaya çalışıyor. bütün gün gözllemledim babadan hiç yemek istemedi,baba da onu umursamıyor zaten eşine gitmek için çırpınıyor. kafeste bir de önceki kuluçkadan olma abla kuş var,ama kavga gürültü olmadı hatta baba bi ara ona da ayak atmaya çalışıordu. (erkek kuşum çok fena) yavruyu alıdım elime aspur koydum biraz yedi kabuklarını da ayıkladı azıcık su da içirdim ama yeterli olr mu? gündüz işteyim. daha önce beslenemediği için bikaç yavrum güçsüz düşmüştü, mama ile elle beslemiştim zor biraz biliyorum. özetle sorun şu ki ayrılık bizim kuşlara yaramadı,zaten altından aldığım yumurtada dolu hatta kalp atışını bile gördüm içim bi fena oldu, bir de yavru aç kalır da hastalanırsa vicdan azabından ölürüm. acaba bu doğurgan ve bebek bakmayı seven çifti doğal haline bıraksam kesin zararı olur mu, yani sonuçta kendi içgüdüleri böyle. bazı çiftlerin sık kuluçka yapması normal karşılanabilir mi? özellikle profosyonel üretim yapanların yorumunu merak ediyorum. kuşlara yılda ortalamakaç kuluçka yaptırıyorsunuz? yada travmayaşamadan nasıl ayarlıyorsunuz? çok uzun oldu kusura bakmayın ama kaç gündür bakıyorum canlı canlı yumurtaları alınca da çok canım sıkıldı

Geri