petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

uretim anketi

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve KORDON tarafından 25 Aralık 2014 başlatılmıştır.

?

uretim nasil yapilmali?

Anketin kapanma tarihi 29 Aralık 2014.
  1. plastik folluklu yuvayla

60,7%
  2. oyuklu yuvayla

39,3%
  1. KORDON

KORDON Active Member

Beğenileri:
    2
    Nasil uretim yapilmali?

2. Cihan UYĞUR

Cihan UYĞUR Active Member

Beğenileri:
    16
    Güzel bir anket bakalım çoğunluk ne yönde olacak.

3. Muhammed Hamza Acar

Altın Üye

Beğenileri:
    0
    Hani doğada kuşlar ağaçlara oyuk açıp yuva yapıyorlar ya bence oyukluya alışmaları daha kolay olur :) ama tüm üretimhabelerse folluklu var nerdeyse , demekki ustaların bildiği bişey var :D

#3 Muhammed Hamza Acar, 25 Aralık 2014
    Son düzenleme: 25 Aralık 2014
  4. Bozo-27

Bozo-27 Member

Beğenileri:
    1
    Daha temiz olsun diye , ustalar plastik kullanıyor fakat plastik bana göre biraz sağlıksız , çünkü ısı olaylarında yetersiz kalıyor . En doğalı tahta içerisine oyuk açılmış halidir . Tahta ısı yalıtımında da çok iyidir , Küçük bir örnek verecek olursak , :) tahtadan mı ev yapardınız , plastikten mi. :D

5. bjk70

bjk70 Member

Beğenileri:
    0
    Tabiki ahşap fakat bizim Mersin çok sıcak kışı bile yok denecek kadar az bit vs.vs. çabuk uredigi için plastik daha hicyenik ve pratik oluyor özellikle çok kuş uretenler için

6. Levent ACAR

Levent ACAR Well-Known Member

Beğenileri:
    75
    [MENTION=13255]Bozo-27[/MENTION] plastik folluğun içine talaş kullanılıyor, hem dışkıyı toplayıp kurutuyor, hem sıcak tutuyor.

7. Bozo-27

Bozo-27 Member

Beğenileri:
    1
    [MENTION=6387]Levent ACAR[/MENTION] tahta yuvalığın içine de talaş konuluyor. :) fakat nasıl plastik tünek kullananlara tahta tüneklere geçmesini öneriyorsak plastik folluk kullananlara da aynı şekilde tahta yuvalık kullanmaları gerektiğini önermek gerek. Herkesin sizin gibi imkanı yok , sizde plastik folluk bolluğu var.:D her hafta değiştiriyorsunuz ama tahta yuvalıkta bunu yapmanıza gerek yok , 1 kuluçkadan sonra temizlersiniz tekrar takarsınız , doğal olanı da böyledir zaten.

8. Fevzi ÖZYAYLA

Fevzi ÖZYAYLA New Member

Beğenileri:
    0
    Tabiki en sağlıklısı ahsap.

Tum kafeslerımde ahsap oyuklu taban yuvalık var ve cok memnunum yıllardır kullanıyorum.

9. Orhan ERGİN

Beğenileri:
    0
    +1 katılıyorum...

10. Levent ACAR

Beğenileri:
    75
    Ben yavrularımın pislik içinde büyümesini istemiyorum PVC kullanıyorum, dileyen dilediğini tercih edebilir. En hijyenik olanı PVC folluktur. Tanesi 2TL satılıyor en kalitelisi..

11. bjk70

bjk70 Member

Beğenileri:
    0
    Ahşap çok iyi güzelde sıcak iklimlimli illerde ahşap cobuk boceklenme yapıyor ondan dolayı pvc hijyen yönünde ve temizleme yönünden çok iyi olur

12. alperkuyumcu

Beğenileri:
    0
    levent beye bende katılıyorum tahta oyuklu yuvada temizlik sorunları yasanıyor bit gibi plastik folukta o problem olmuyor haftada bir folukları değiştiriyorum mis gibi tertemiz ve plastik foluk kullanmaya başladım başlıyalı maşallah hiç yavru ölümüm olmadı

13. Fevzi ÖZYAYLA

Fevzi ÖZYAYLA New Member

Beğenileri:
    0
    Yani bu durumda bizim yavrularımız pislik içinde buyuyor oylemı levent bey ?

14. g0rky06

g0rky06 Active Member

Beğenileri:
    19
    Genelde üreticiler plastik folluk kullanır . Bende öyle daha temiz sıcak kaynar suyla yıka geri koy

15. Bozo-27

Bozo-27 Member

Beğenileri:
    1
    Bence bu olay tamamen göreceli bir kavramdır , ben de kendi çapımda üretim yapıyorum ama tahta yuva kullanıyorum , bu beni plastik kullananlardan daha pis yapmıyor. :) Ben hiçbir yavrumu kaybetmedim tahta kullanıyorum diye. :)

16. Levent ACAR

Beğenileri:
    75
    Sizin yavruları bilemiyorum. Sabit folluklu yuvalık kullananların yavruları genelde pislik içinde büyüyor. Çünkü temizlemek kolay değil.

17. Fevzi ÖZYAYLA

Fevzi ÖZYAYLA New Member

Beğenileri:
    0
    Fikrinizi belirtmiş olabilirisiniz fakat bunu yaparken ahşap yuvalık kullanan herkesin kuslarının pislik içinde büyüdüğünü idda etmeniz çok yanlış bence.

Benim yuvalıklarım ahşap ve seyyar folluk temızlıgıde cok kolay.

Ayrıca kuslarınız bit oluyorsa bunun faturasını ahşap yuvalığa kesmek bence işin en basiti.

İşinizi kuralına göre yaparsanız bitte olmaz pirede.

Ben kısaca yazdıgınız yazıdan duydugum uzuntuyu paylastım lutfen yanlıs anlamayın nıyetım bır tartısmaya gırmek degıl.

iyi günler.

18. BENLİOGLU

BENLİOGLU Member

Beğenileri:
    0
    Tabiki en iyisi ahsap folluklar ama sizde takdir eseriniz ki yavru kuslar diskilarini yuvaliklara yapıyorlar ahsap sivi diskiyi icine çekecek ve bir sure sonra koku ve rutubet yapacaktir ben yuvalik icindeki delikli ahsap malzemeyi cikarttin ve forex bir malzeme yaptim bakalim ne olacak

19. Levent ACAR

Beğenileri:
    75
    Yusuf kardeşim fotoğraf paylaşır mısın bu follukla ilgili ?

20. Kubilay ÇALIKOĞLU

Beğenileri:
    0
    Bende hem ahşap folluk hemde plastik olan var plastik olanı temizlemek yumurta kontrol vs herşey çok kolay çünkü çıkarınca annede babada huzursuz olmuyor ama ahşap öyle değil yer yerinden oynuyor.Geçende sitelerde gezinirken plastik gibi çek çıkar kızaklı bir ahşap folluk görmüştüm sanırım ondan olursa daha iyi olabilir ama denemek lazım bulmakta ayrı bir dert.Ama yinede daha iyisini bulana kadar bence plastik folluk daha kolay temizlik kontrol vs açısından

Sayfayı Paylaş