Karadeniz Pet

ÜRETİM İÇİN KAFES YERİ VE DÜZENİ

yuvalıgına dogru giden tünek olsa daha iyi olur

Çok güzel. Bereketli olsun.

Teşekkürler. Artık yuvalığa girip çıkmaya başladılar. Ama ben onların yuvalığa girip çıktıklarını fazla görmüyorum , ama gördüğüm zamanlar da oluyor. Bu durum utandıklarından kaynaklı mı ? yoksa rahatsız mı oluyorlar ?

Bir de size şunu soracaktım. Yuvalığı takmadan önce içeriye mısır koçanı koydum , dişi kuş sanırım mısır koçanının bir kısmını dışarı atmış ve ardından koçanları folluğun yumartaladığı yere doldurmuş. Bu durum ne ile ilgili acaba ?

yuvalıgına dogru giden tünek olsa daha iyi olur

O zaman tek tünek olmsı gerekiyor ve elimde ki en uzun tünek fotoğrafta üzerinde durdukları tünek. Civarlarda daha uzununu bulamıyorum. Uzun tüneği dediğiniz gibi koyunca üstünde durduklarında çok eğri oluyor. Bir sorun olmaz mı ?

arkadaşa katılıyorum kuşların yuvalığa gririp çıkması kolaylaşacaktır normalde yuvalıkların kendi tüneği olur fotoğraflarda onu da göremedim

Onu yuvalığı aldıktan 5 gün sonra olmadığını farkettim. Allah kısmet ederse ilk üretimimim olacak biraz acemiyim. Yoğunluktan kaynaklı petshopa gidemedim. Elimde bir tane salıncaktan kalma küçük tahta dünek var , yaklaşık 2-3 cm uzunluğunda ama biraz kalın. Tüneğin giriş bölümünü biraz inceltsem ve taksam sorun olur mu ?

Teşekkürler. Artık yuvalığa girip çıkmaya başladılar. Ama ben onların yuvalığa girip çıktıklarını fazla görmüyorum , ama gördüğüm zamanlar da oluyor. Bu durum utandıklarından kaynaklı mı ? yoksa rahatsız mı oluyorlar ?

Bir de size şunu soracaktım. Yuvalığı takmadan önce içeriye mısır koçanı koydum , dişi kuş sanırım mısır koçanının bir kısmını dışarı atmış ve ardından koçanları folluğun yumartaladığı yere doldurmuş. Bu durum ne ile ilgili acaba ?

Kendi hallerine bırakırsan faydasını görürsün. Yuva hazırlığında olan dişi yuvalık içindeki malzemeyi taşır, oynar.

Onu yuvalığı aldıktan 5 gün sonra olmadığını farkettim. Allah kısmet ederse ilk üretimimim olacak biraz acemiyim. Yoğunluktan kaynaklı petshopa gidemedim. Elimde bir tane salıncaktan kalma küçük tahta dünek var , yaklaşık 2-3 cm uzunluğunda ama biraz kalın. Tüneğin giriş bölümünü biraz inceltsem ve taksam sorun olur mu ?
güzel olur benyuvalığı kuş kumu ve talaşla doldurmuştum %90 ını geri dışarı attı tamamen kuşun huyuyla alakalı bir problem yok hayırlı üretimler

Maşaallah kafes düzeni güzel dişi yuvayı kendince şekillendiriyordur

Kendi hallerine bırakırsan faydasını görürsün. Yuva hazırlığında olan dişi yuvalık içindeki malzemeyi taşır, oynar.

Anladım. Bir kaç sorum daha olacak , şimdiden teşekkürler.

1) Kuşlarım akşam vakti odamın ışığını kapattığım da bazen birbirlerine vuruyorlar ve ikisinden biri telde uyuyor. Ben parmağıma veya sık olmasa da avcuma alıp tüneğe koyuyorum. Strese girerler mi ? ya da yaptığım bu hareket onlara zarar verir mi ?

2) Akşam kuşlarım rahatsız olmasın diye odamın ışığını açmadan laptop ile ilgileniyorum. Laptopun ışığı ve ışık vurduğu zaman benim gölgemin onları rahatsız eder mi ? veya korkutur mu ?

İlginiz için çok teşekkürler. Daha çok deneyime ihtiyacım var :)

Maşaallah kafes düzeni güzel dişi yuvayı kendince şekillendiriyordur

Teşekkür ediyorum. Hocam kuşlarımın yerlerini değiştirdim. Aslında tam değişme sayılmaz. Şuan ki gibi kütüphane üzerinde duruyorlardı fakat karşı duvardalardı. Ben de alan açılsın diye şimdi durdukları yere taşıdım. Taşıdıktan sonra yuvalığa girdiklerini hiç görmedim , strese girme ya da uzun süre yer değişikliğinden dolayı yuvalığa girmeme gibi bir durum olur mu ?

Teşekkür ediyorum. Hocam kuşlarımın yerlerini değiştirdim. Aslında tam değişme sayılmaz. Şuan ki gibi kütüphane üzerinde duruyorlardı fakat karşı duvardalardı. Ben de alan açılsın diye şimdi durdukları yere taşıdım. Taşıdıktan sonra yuvalığa girdiklerini hiç görmedim , strese girme ya da uzun süre yer değişikliğinden dolayı yuvalığa girmeme gibi bir durum olur mu ?
Kuşların huyu farklıdır kimi stres yapar yerini yadırgar kimi sadece yuvalığı bile olsa yadırgamaz kafes değişikliğinde bile. Sanırım sizinkiler biraz nazlı yeni yerlerine alışması zaman alacak