Karadeniz Pet

Yaklaşık 1 aydır tüyde nasıl çıkarabilirim tüyden ?

Murat KARAGÖZ

Yeni Üye
Merhaba,
Oğlum Ragnar tüye 30 ekim de girmeye başladı ilk kapsülü o zaman farkettim. Kapsüller 10-15 gün sonra patladı fakat yeni kapsüller çıktı kuş hala tüyde bir türlü tüyden çıkmıyor. Yulaf, Apex marka B-vitaxi, sprey ile banyo, deep multisol vitamin ve sirke kullanıyorum. 10 temmuz yumurta çıkışlı ve ilk tüyüne girdi 35 günlükken almıştım. 8 kasım ve bugün ki fotoğrafları aşağıdaki gibi. Nasıl tüyden çıkarabilirim ? Agresifleşmeye başladı ısırmaya çalışıyor yanına dişi attım kızışmış sanırım cere rengi koyulaştı iyice ondan dolayı olabilir mi? Yoksa tüyden dolayı agresifleşmiş olabilir mi ?

8 KASIM
IMG_20181108_000305.jpg

27 KASIM
27.11.2018 tüy.jpg

bazen hiçbir şey yapmamak, her şey yapmaktan daha önemli.

"Yulaf, Apex marka B-vitaxi, sprey ile banyo, deep multisol vitamin ve sirke " gerek yok bu kadar yüklenmeye. bir kuş bu kadar uzun süre tüyde kalmamalı.

normal yem vermeye devam et.

haftada da 3 gün multivitamin yeterli.

akışına bırak

Normalde tüye girdiğinde vitamin ertesi gün normal su daha sonra sirkeli sonra normal diye devam ediyordum. B-vitaxi yi 4-5 gündür kullanıyorum diğerlerinden sonuç alamayınca. Hepsini kesip sadece normal yem ve su ile devam mı etsem bilemedim.

Normalde tüye girdiğinde vitamin ertesi gün normal su daha sonra sirkeli sonra normal diye devam ediyordum. B-vitaxi yi 4-5 gündür kullanıyorum diğerlerinden sonuç alamayınca. Hepsini kesip sadece normal yem ve su ile devam mı etsem bilemedim.
normal yem ve su. bu süreçte probiyotik iyi gelir.

rica ederim.

kuşun tüye girmesi bir bakıma sağlıklı olduğunun da göstergesidir. Fazla vitamin ve takviye tüy'e sokabilir. Mevsimsel değişiklikler aynı şekilde.
Isı ve uykuda önemli stres sebebidir ve stres de tüye sokabilir :)

Bence de bu kadar yüklenmeye gerek yok. Haftada bir multivitamin, bir defa da B Vitamini yeterli olur. Beslenmesini yumurta ile destekleyin, tüy gelişimi için protein ihtiyacı olacak. Ayrıca cilt sağlığı için de E vitamini kullanılabilir. Gün içinde belirli bir süre gün ışığı görmesi, özellikle biber türleri ile beslenmesi de fayda sağlayacaktır.

arkadaşların dediği gibi çok aşırı bi yükleme yapmayın haftada 2 kere B vitamini, haftada 2 kere mama, çok az yulaf ve mineral blok yeterli olacaktır.

Baş tüy kapsülleri patladı bugün itibariyle tüy devam ediyor tabi vücutta. Kabarık hali bu oğlumun. Cere üzeri o boşluktaki tüylerde bir problem var sanırım küçük kalıyor kapsül gibi duruyor ama değil.

IMG_20181204_005930.jpg

tüyde aslan parçası.

zaten aşırı sağlam bir kuş. daha once yazilan gibi fazla takviye olmuş.

normal de tüy döneminde de uyuşuk olur bunlar. ama aslan parçası cin gibi.

tüyden çıkınca yakar ortalığı

Jumbo kırığı onun etkisi vardır hareketli valla tüy felan dinlemiyor. 2 haftadır kafese elimi uzattığımda ısırma eğiliminde ama ısırmıyor. Biraz ağrılı geçiyor tüyü sanırım. 1 ayda 2 kere tüye girmiş gibi oldu. Cerenin ortasındaki boşluktaki tüylerde hiç bi değişim yok onu anlayamadım küçük tüy hiç kapsül felan çıkmadı orada.

Önerileri zaten arkadaşlar vermişler yeteri kadar. Geçmiş olsun.

Jumbo kırığı onun etkisi vardır hareketli valla tüy felan dinlemiyor. 2 haftadır kafese elimi uzattığımda ısırma eğiliminde ama ısırmıyor. Biraz ağrılı geçiyor tüyü sanırım. 1 ayda 2 kere tüye girmiş gibi oldu. Cerenin ortasındaki boşluktaki tüylerde hiç bi değişim yok onu anlayamadım küçük tüy hiç kapsül felan çıkmadı orada.

ağrılı olduğu doğru. zaten normal bir süreç. kadınların pms süreci gibi.

ağrı olur, halsizlik olur. mutsuz olur v.s..

cere ortasıda normal bir süreçte. orada kapsul bekleme (kafa tüyü gibi)

Yem içerisinde çok fazla nijer veya yulaf var mı? Kuşu yemdeki bu orantısızlık sık sık tüye girmesine sebep olabiliyor. Ayrıca arkadaşlarında dediği gibi sürekli katkı vermek (vitamin, protein vs) yine kuşu tüye sokar. Kuşların her ne kadar tüye girmesi sağlıklı olduğunun göstergesi olsa da sürekli tüyde olması yorgunluk ve bitkinlik açısından kuşa iyi gelmeyebilir.

Tüyde diye yulafı fazla veriyordum. Şimdi kestim. Hareketlilik açısından problem yokta biraz agresif ısırma eğilimi gösteriyor sadece.

Geri