Karadeniz Pet

Yardım edermisiniz lütfen?

Ustali

Yeni Üye
Merhaba arkadaslar kuşumu alalı iki gün oldu. Kuşu eve getirdiğimde kuş bi yerde duruyor ne bi yere gidiyor ne tüneklere cıkıyor. Ama sabaha karsı gündogmaya yakın ötmeye basladı kafeste oynamaya basladı ama ev ahalisi kalkınca kuş yine aynısı gibi durdugu yerde saatlerde duruyor elimi kafese sokmay calısıncada deli şekilde kaçıyor hırcınlasıyor. Kafesin içindeki kumu felan hep söktü. Napmam gerek? Ortamına mı alısmadı beklemem mi gerek biraz daha. Yoksa petshopcu kötü kuş mu verdi :) ilk kuş tecrübem olacak. Bana yardım edermisiniz teşekkürler

Bence minik eve ortama alismaya calisiyor. Biraz zaman:)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Kuş ev ortamına ve halkına alışma aşamasında. Kuşu sen şal odanın içinde bi kaç kez sağa sola çarpar evi odayı öğrenir en azından korkusu geçer biraz

Kolonisinden ayrılmış gelmiş farklı bir ortala. yediği içtiği yaşadığı herşey değişmiş bırakın öncelikle bir ortamı sesleri sizi kabullensin elinizle kuşu stres e sokup ürkütleyin... 3-4 gün neyse kafes içinde ötmeye etrafla ilgilenmeye başlayana kadar elinizle rahatsızlık vermeyin sonrasında eğitimlere başlarsınız zaten ufak ufak

Bütün eğitmek için kuş alan kardeşlerimiz teker teker burda bu konuyu açtı galiba bende dahil olmak üzere :) korkulacak bir şey yok siz elinizi bir süre içeri daldırmayın. 2 gün daha kafeste kalsın. İyi bir şey ki oyuncaklarıyla oynamaya ötmeye başlamış. Ötmeye başladıysa alışmaya başlamış demektir. Benim kuşumda yemleri devirdi ilk geldiği zaman sürekli sonradan geçti çok şükür

Arkadaslar bişey daha sorayım size. Az önce kusumun kafesini temizlerken kafesin altından kaçtı odaya son anda kapattım kapıları ama cok fena şekilde kaçtı bi sağa bir sola. Yakalayıp kafese koyarken acıtacak derecede ısırdı. Sizce normal mi? Endişelendiğimden sormak istedim. Teşekkürler

Korkunca etini koparacak gibi isiriyorlar:(

Sent from my iPhone using Tapatalk

Şu an kuşunuz ortama alışma aşamasında. Eğer ortama alıştıktan sonra da yabani bir şekilde davranmaya devam ederse kuşunuz yavru değil demektir ve kolay eğitilebilecek yaşları geçmiş demektir. Ayrıca kuşunuz dişi galiba. Genelde dişi muhabbet kuşları yavru da olsa korkunca ya da sıkıca avucunuzda tutunca sert ısırabiliyorlar. Erkek yavru muhbabbet kuşlarında bu durum pek gözlenmiyor. Öte yandan eğer kuşunuz erkekse ve sert ısırıyorsa yavru değil yetişkin bir kuştur büyük ihtimalle.

Şu an kuşunuz ortama alışma aşamasında. Eğer ortama alıştıktan sonra da yabani bir şekilde davranmaya devam ederse kuşunuz yavru değil demektir ve kolay eğitilebilecek yaşları geçmiş demektir. Ayrıca kuşunuz dişi galiba. Genelde dişi muhabbet kuşları yavru da olsa korkunca ya da sıkıca avucunuzda tutunca sert ısırabiliyorlar. Erkek yavru muhbabbet kuşlarında bu durum pek gözlenmiyor. Öte yandan eğer kuşunuz erkekse ve sert ısırıyorsa yavru değil yetişkin bir kuştur büyük ihtimalle.
Kuşu erkek diye aldım petshoptan. Ve küçük oldugu bariz belli oluyo. Kustan anlayan bi kaç kişiye gösterdim. Erkek ve yavru oldugundan şüphem yokda. Böyle yapması sasırttı beni. Üçüncü gün bugün daha ötmek bile ötmüyor

Kuşunuz yeni bir ortama geldiğinden ötmemesi ya da az ötmesi gayet normal. Hatta belirli bir süre yem yemeyebiliyorlar. Bu da normal. Eğer kuşunuzun ceresini yakından net olarak gösteren flaşsız olarak çekilmiş bir fotoğrafını ekleyebilirseniz daha isabetli yorumlar yapabiliriz.

Fotoğraf biraz uzaktan çekilmiş ama erkek gibi gözüküyor. Ceresi mavileşmeye başlamış. Kuşunuz yavru halinden yetişkin hale geçmeye başlamış. Kuşunuz yavruysa bile en az 4-5 aylıktır. Daha fazla bile olabilir. Dolayısıyla yeni yeme düşmüş yavru gibi kolay eğitmeniz mümkün değil. Ürkekliği de, ısırması da bu yüzden. Daha önceki mesajımda ısırıyorsa ve erkekse kuş yavru değildir büyük ihtimalle demiştim. Bu fotoğraf şu haliyle söylediğimi doğruluyor.

Fotoğraf biraz uzaktan çekilmiş ama erkek gibi gözüküyor. Ceresi mavileşmeye başlamış. Kuşunuz yavru halinden yetişkin hale geçmeye başlamış. Kuşunuz yavruysa bile en az 4-5 aylıktır. Daha fazla bile olabilir. Dolayısıyla yeni yeme düşmüş yavru gibi kolay eğitmeniz mümkün değil. Ürkekliği de, ısırması da bu yüzden. Daha önceki mesajımda ısırıyorsa ve erkekse kuş yavru değildir büyük ihtimalle demiştim. Bu fotoğraf şu haliyle söylediğimi doğruluyor.

Şimdi sinirlendim işte bana petshopcu 1,5-2 aylık dedi satın aldık. Kuştan da sogudum şimdi. Napmalıyım ben şimdi? O petshopcuyu kuş mu yapim

Evet kuşunuz erkek ve bencede alıştırmak için biraz geç kalınmış gibi. Ama hemen sinirlenmeyin yanına güzel bir dişi alabilirsiniz :) petshoplar genelde böyle oluyor malesef. Bu yüzden kuş alırken ya cok guvendiginiz bir petshop tercih etmelisiniz yada buradaki üretim yapıp satan arkadaşlardan almalisiniz.

Bende yaşadım aynısını buradaki arkadaşlarla paylaştım hem dişi çıktı hem en az 6 aylık dedi arkadaşlar. Gidip kuşu verdim hiç ses çıkaramadılar yavru erkek kuş aldım 1 haftaya o da öldü. Bir daha oraya da uğramadım. Son kez verdiğim kuşu tekrar almaya gittim. Daha sonra çok iyi bir amcayla tanıştım. Allahtan sadece satış yapmıyorda müşteri memnuniyetini önde tutuyor. Yavrusu olmuş kuşu bile yer değiştirince yavrusunu beslemeyebilir sorun olmasın sana yuvadan annesi atsın hepsini al git ondan sonra dedi. Yavru almaya karar verdim tam istediğim şeyleri söyledim aldım burda paylaştım tam istediğim gibi vermiş. Gerçekten sadece satış yapanla değil. İnsan gibi kişilerle alışveriş yapacaksın. Yeri geldiğinde al parasını sonra versende olur diyor o derece bir satıcı. Iyiki böyle biri yaşadığım şehirde

Malesef bir petshop vakası daha. Güvenilir bir üreticinin üretici de kabul ederse yeni yeme düşmüş yavrusuyla takas edebilirsiniz ya da yanına bir dişi alıp yavrularsa yavrusunu kendinize ayırıp eğitebilirsiniz.

Rize gibi küçük bi şehirdeyim pek bulacagımı sanmıyorum

O zaman bu siteden kendinizi bilgilendirip kendi kuşunuzu kendiniz seçebilirsiniz. Fotoğraflı bir çok soru var ben her gün yaklaşık 3 saatimi bu sitede bilgilendirme için kullanıyorum.

Geri