Karadeniz Pet

Yavru muhabbetimi ayirimmi anne babasindan

Yusufcahit

Yeni Üye
Herkeze iyi günler dilerim.
Benim kuşum ilk yumurtasini verdi 4 tane vermisti 3 tanesi boş 1 tanesi dolu cikmisti şimdibise o bir yavru baya büyüdü artik yuvadan kafasini filan cikariyor yüvanin kapisinda duruyor artik ayirmalimiyim yemede düşmüsmüdür.
Şimdiden teşekkürler

Bildigim kadariyla o zaman degil kafes dibine inmeye basladiginda yem kirdigini gozunle gordukten sonra ayirmalisin hatta dovmedikleri surece olabildigince anne babasiyla kalsin derim. Saglikli omru olsun :)

Sağolun çok teşekkürler acaba annesi veya babasinin zarar vermesinden korkuyorum
Peki diyorumki cift hane kafes alsam bi tarafina yavruyu diger tarafa anne ile babayi koysam sorun olurmu

Yuvadan kendisinin atlamasi ve bir sure de yerde babasindan yem kirmasini ogrenmesi lazim erkenci davranmayin. Sonra geri koymak isteseniz bile anne veya baba reddedebilir tekrar ciftlesmek icin vs. O yuzden siz de yem kirdigina emin olunca alin. Bir yerde de kanat altinda tuy varsa buyumus demek oluyor gibi bisey okumustum. Kusunuzun var mi kanat alti tuyleri

Zaten dovselerde oldurucu boyutta olucagini sanmiyorum. Ama tahminim bir 10 gun daha yasar yanlarinda :)

Yalniz bugün yuvaya baktimda anne kuş gine yumurtlamiş şimdi nasil yapmaliyim kafam çok karişti

Yavruyu alıp yem dolu bir kaba koyunuz biraz gözlemleyin yem kırabiliyor mu. Ayrıca dal darı ve aspur verin yem kırmayı daha kolay öğrenir

Yalniz bugün yuvaya baktimda anne kuş gine yumurtlamiş şimdi nasil yapmaliyim kafam çok karişti
Anne yumurtalara zarar verir endişesi ile çoğu zaman yavruya zarar verir. O yüzden baba ve yavruyu başka kafese alın. Çift hane kafes de olur. Genelde sabah erken saatlerde çiftleşirler. Akşamdan dişinin yanına bırakın sabah 8 9 gibi yavrunun yanına bırakın

Benim 3 farklı yumurta döneminde aynı sorun oldu sağolsun hep baba besledi en geç 10 günde öğrendi yavrular yem kırmayı

Veya yavruyu yuvaliğa değilde kafese biraksam tabana yem koydum zaten baba yem kirmayi ögretmezmi yoksa sizin dediginiz gibi başka kafesemi alim ya birde baba beslemez ise ve anneninde altinda yumurta var babanin annenin yaninda olup yem kusmasi gerekmezmi anneye annede zaten yavruyu besliyor

Bilgisi olan kişiler lütfen yazabilirlermi şuan ne yapmaliyim kafam çok karişik

Yavru kafeste kalırsa annenin her türlü zarar verme ihtimali var. Baba yavruya öğretir besler de ama ayrı olmazsa anne kıskanacağı için rahatsız olup zarar verir. Anne kuş baba olmasa da kendisi beslenir ama yavrunun tek başına beslenme şansı yok. Bazı anne kuşlar yumurta varken bile yavruya bakıyor. Karakterine bağlı. Maalesef çoğu zaman baktıkları yavruya birden zarar verebiliyor. Ayrıca YLDZ17 nin dediği gibi dal darı ve aspur verin daha çabuk yem kırmayı öğrenir.

Anne veya baba (babalar genellikle zarar vermez) yavruya zarar vermiyorsa kalsın. Yem kırmayı başkasından öğrenmez, içgüdüsel olarak kendisi öğrenir.