Karadeniz Pet

Yavrular çıkıyor... folluk temizliği

Musa bakır

Meraklı Üye
Hayırlı akşamlar üstadlar ilk yavrularım dünyaya gelmeye başladı ve bunun sevinci içindeyim. Sevinçliyim ancak bi okadardar yavrularımın sağlığından tedirginim. Resimde görüldüğü gibi folluk pis durumda ve temizliğini yapmaktan korkuyorum. Sebebi ise ana kuşum ilk yurtladığında kontrol amaçlı yuvalığın kapısını açtığımda önce çıkan 2 yumurtayı atmasıydı, şuan çıkan yavruları kontrol etmeye bile korkuyorum. Sizce folluk temizliği yapsam kalan yumurtalara yatmayı ve çıkan 2 yavruya bakmayı bırakırmı. Tecrübesizim ilk yavrularım olcak. Resimdeki folluğa ne yapmamı önerirsiniz? Yardımlarınıza ihtiyacım var, şimdiden teşekkür ederim
20170926_181829.jpg

Musa bey hayırlı olsun öncelikle.
Yavruluğa az miktarda hamster talası koyabilirsiniz.
Yavruluğu temiz tutacaktır

Teşekkür ederim öyle yapıyım, umarım ana kuş yadırgamaz

Bence yumurtalar çıkana kadar müdahale etmeyin. Sonra talaş serersiniz.

Biraz attım hocam şimdilik sıkıntı yok 4ü çıktı 2 kaldı

Kuluçkada yuvaya elimi bile sürmedim ilk 2 yumurtayı attığı için. Baba bakıyordu anaya zaten bazende arada çıkıp kendi yiyordu ve tekrar yatmaya devam ediyordu

Yumurtalar kırılmaya başladığında ana fazla yadırgamadı kuluçkadaki gibi. Bu sayede yuvaya hergün azar azar talaş atmaya başladım. Anayı yuvadan çıkarmak içinde rendelenmiş havuç kullandım. Şuan 6 yumurtamın 5 i çıktı ve ilk yavrumunda gözleri açılmaya başladı

Yumurtalar kırılmaya başladığında ana fazla yadırgamadı kuluçkadaki gibi. Bu sayede yuvaya hergün azar azar talaş atmaya başladım. Anayı yuvadan çıkarmak içinde rendelenmiş havuç kullandım. Şuan 6 yumurtamın 5 i çıktı ve ilk yavrumunda gözleri açılmaya başladı

masallah benımde suanda 4. yumurta oldu sürekli üstünde yatıyor arada cok az cıkıyor besleniyormu bilmiyorum.Belki erkek besliyordur yuvalığa yem veya darı koymam gerekirmi?Nemli mama aldım birde normal yem var suan sadece ikisini veriyorum

birde yavrular cıktıktan sonra erkeği ayırdınızmı?

Bence yumurtalar çatlayana kadar yuvalığa ellemeyin kuluçkada çok yadırgıyo, benim kuş böyle sizinkide öyle diyemem tabi. Yemek konusunda hiçbirşeyi merak etmeyin kafes içinde olduğu sürece o hertürlü halleder yemek işini. Gerek baba bakar gerek kendi yer.Sadece 1 kere yumurta dolumu boşmu bakın, çatlaya kadarda fazla rahatsız etmeyin. Yuvalık kontrolü gerektiği anlarda anayı yemekle meşgul edin yuvalık dışında. Baba ana bebeler hala bir aradalar şimdi ayırmanın zamanı değil bence çünkü bebeleri ve anayı arada besleyerek yardımcı oluyo

Bence yumurtalar çatlayana kadar yuvalığa ellemeyin kuluçkada çok yadırgıyo, benim kuş böyle sizinkide öyle diyemem tabi. Yemek konusunda hiçbirşeyi merak etmeyin kafes içinde olduğu sürece o hertürlü halleder yemek işini. Gerek baba bakar gerek kendi yer.Sadece 1 kere yumurta dolumu boşmu bakın, çatlaya kadarda fazla rahatsız etmeyin. Yuvalık kontrolü gerektiği anlarda anayı yemekle meşgul edin yuvalık dışında. Baba ana bebeler hala bir aradalar şimdi ayırmanın zamanı değil bence çünkü bebeleri ve anayı arada besleyerek yardımcı oluyo

yavrular cıktıktan sonra ne zaman kızıl darı vermeliyiz ilk basta anne baba besliyor ama sonrası için kızıl darı verilecek diye biliyorum zamanı nedir?Yem kırmaya basladıkları zamanda kızıl darı kesilecek sanırım.

Yumurtaların hepsi çıktımı acaba? Eğerki çıkmayan varsa dolu olup olmadığına bakın. Gün saydıysanız eğer günü dolduysa büyük ihtimal boşdur ama bazen değişebiliyor kontrol etmek gerekli. Yavrular çıkdıkdan sonra folluğu iyice yıkayıp kurutun daha sonra içine petshopdan veya marangozdan alacağınız talaş koyun ama odun talaşı olsun. Eğerki fazladan folluk varsa elinizde fazlalık folluğa talaş koyup yavruları direk yeni folluğa geçirin daha az etkilenmiş olur kuşlar. Dal darıyı ise yavrular yuvadayken tüylenip ara ara yuvalık kapısına veya kfese çıktığı andan sonra verin yem kırmayı zaten birkaç güne öğreniyorlar. Eğerki mama yapmıyor iseniz yumurta maması yapıp verin kuşlara.

Normal kuşlarada ara ara verilebilir dal darı iyi olur.

Kesinlikle katılıyorum. Folluk temizliği yaparken en iyi yol, yedek folluk kullanmak. İçine bir miktar talaş koyarak kısa sürede yuvalıktaki follukta bulunan yavruları temiz folluğa taşımak hem çok kolay hem de hijyeni olacaktır. Ancak bunun için bütün yavruların yumurtadan çıkmış olması daha iyi olur.

Hayırlı olsun ne güzel bir kare :) sağlıklı beslemeler :)

Hocam ilginize teşekkür ederim en son evelki gün çıktı yavrum, sonuncu yumurtam ise bugün çıkması gerekiyo, yani 2, 3 günde bi arayla yumurtalar çatlıyo

Yedek folluğum yok maalesef ama folluğun içini yıkamak yerine talaşla doldursam pislikler kapanana kadar oda sağlıklı çözüm olmuş olurmu, yoksa yıkama işini nasıl yapabilirim? Yıkama yapılırken ana kuş bu duruma ne tepki verir? Ben ana kuş biraz fazla yadırgıyo, bakmayı bırakmasından korkuyorum

Yedek folluğum yok maalesef ama folluğun içini yıkamak yerine talaşla doldursam pislikler kapanana kadar oda sağlıklı çözüm olmuş olurmu, yoksa yıkama işini nasıl yapabilirim? Yıkama yapılırken ana kuş bu duruma ne tepki verir? Ben ana kuş biraz fazla yadırgıyo, bakmayı bırakmasından korkuyorum

Geri