Karadeniz Pet

Yavrular çıkmadan çiftleşme olur mu?

Muhabbet32

Paylaşımcı Üye
Henüz yuvalıkta 7-6-5 ve 3 günlük yavru ile 2 gün sonra çıkacak bir yumurta var. Yavrular 17. günü tamamlar tamamlamaz yani 18 günden saatler alınca çıktılar. Dişi 2 günden beri dışarı çok sık çıkmaya ve yumurta yapacağı zamanki gibi kalamar kemiği tüketmeye başladı. Erkeğe de kur filan yapıyor. Bana çiftleşecekler gibi geldi. Dişi her kuluçkasında son yavruyu atmadan yumurta yapmıştı. Bu kadar erken çiftleşme olur mu? Çiftleşme olacak olursa ne yapmalıyım? Tecrübesini ve bilgisini paylaşan herkese teşekkürler.

Son düzenleme:
Yavru veya yumurta varkende çiftleşme olup yeni bir kuluçka başlayabilir. 1-2 kuluçkadan sonra çiftleri dinlendirmek için ayırmak veya yeni kuluçkanın olan yumurtaları alarak dinlenmelerini sağlamak faydalı olur.

Yavru veya yumurta varkende çiftleşme olup yeni bir kuluçka başlayabilir. 1-2 kuluçkadan sonra çiftleri dinlendirmek için ayırmak veya yeni kuluçkanın olan yumurtaları alarak dinlenmelerini sağlamak faydalı olur.

Dinlendirmeyi denemiştim ve yuvalığı çıkarmıştım. Lakin dişi kuş yere göğe sığmadı. Hem evin içindeki o aşırı sese hem de dişinin annelik içgüdüsüne dayanamadım ve tekrar taktım yuvalığı. Zaten yıl içinde 5. kuluçkası bu. Eğer yumurta gelirse ki inşallah gelmez tavsiyene uyup dinlendirmeyi tekrar deneyeceğim. Teşekkürler.

Dinlendirmeyi denemiştim ve yuvalığı çıkarmıştım. Lakin dişi kuş yere göğe sığmadı. Hem evin içindeki o aşırı sese hem de dişinin annelik içgüdüsüne dayanamadım ve tekrar taktım yuvalığı. Zaten yıl içinde 5. kuluçkası bu. Eğer yumurta gelirse ki inşallah gelmez tavsiyene uyup dinlendirmeyi tekrar deneyeceğim. Teşekkürler.
Yil icinde 5. Kuluckasi demek nereden baksan 10 ay yapar. Zaten geriye de birsey kalmamis. Yumurta da yapsa, bagirsa da kusu ayirip dinlendirmelisin. Bundan sonraki kuluckaya kesinlikle izin verme derim. Kusun kondisyonu cok bozulmustur ve buyuk ihtimalle strese girmistir. Bu arada yavrusu olan kuslar yavrularini yeme dusurmeden de ciftlesip yeni kuluckaya baslayabilirler.

Genelde yavrular 15-25 günlük olduklarında çiftleşip yeni kuluçka hazırlığı yaparlar. Kalamar kemiği bebekler içindir diye düşünüyorum. Takip edeceksin artık. Yumurta gelirse alıp serin bir ortamda kum veya yem içinde bekletirsin. 1 hafta kadar dayanıyor.

Yumurta sürecinde yavru sürecinde de çiftleşmeler olur hatta bana göre bu iyi bir şey erkek dişiye ve yavrulara zarar vermez kızgınlığını attığı için. Her çiftleşmede yumurta gelecek diye bir kaide yok onlar ayarlarlar

Geri