Karadeniz Pet

yavrularım ölüyor

Elif Özdemir

Paylaşımcı Üye
Muhabbet Kuşu Üreticisi
Öncelikle herkese merhaba. Durumum çok kötü. O kadar çok ölü yavru gördüm ki üretimi bırakacak hale bile geldim. Nekton-s nekton-e diazeym bunun yazılışılışını hatırlayamadım. Bu vitaminlerden kullanıyorum. Ek vitaminlerde kullanıyorum ama onlarında ismini hatırlayamadım. 2 günde su değişimi yapıyorum. Değiştirdiğim zaman bir saf su diğerinde vitaminli su kullanıyorum. 5 kiloluk 120 tl ye mama aldım. Ona ilave yaparak yumurta maydonoz havuç yumurta kabuğu gibi şeyleri atarak hafta da 2 kez mama takviyesi yapıyorum. Kafesleri yaklaşık haftada 1 yuvalıklarla birlikte arındırıyorum. Yuvalar folluklu. Pireye rastladım onlardan olabilir diye düşündüğümden burdaki yazılardan yola çıkarak baymec diye bir ürün aldım veterinerden. Yanında toz bir ilaçta verdi. O da deniz ürünlerinden oluşup pirelere yapışıp yavaş yavaş öldürüyormuş. Ikisinide kullandım. Onları kullanmadan önce kuşların hepsini sirkeli suyla yıkadım. Ense damlası olarak baymeci kullanıp kalanını suya kafese sıkabilirsin dedi. Kalanınıda kafese yuvalığa her yere sıktım. Ölümler azaldı. Pirelerin ölümleri çoğaldı. Fakat hala daha yavrularımın ölümleri devam ediyor. Eksik yaptığım ne var ?

Son düzenleme:
Ustalar yardım edicektir illaki fakat ölen yavrularin resmini çekip gönderirseniz daha faydalı olur düşüncesindeyim

Kursakları dolu ölüyorlar. Hırpalanma yok her öleni kontrol ediyorum. Malesef fotoğraflarını atamam çünkü direk yuvadan çıkarıyorum annenin psikolojisi için

Yavruyu çıkardıktan sonra başka bir yerde resmini çekebilirsiniz mesela kanaryalarada karabenek hastalığı oluyor öyle bişey mi acaba

Aklıma üretimhanedeki nem oranları ve havalandırma ile sıkıntı olabilrmi düşüncesi geldi yoksa gayet iyi bakıyorsunuz geçmiş olsun inşaallah yardımcı olabilecek biri çıkar

Yok o hastalığıda okudum öyle bir şey olduğunu düşünmüyorum sunay hanım. Yusuf bey bunuda düşündüm havalandırma taktırıcam 1 hafta içinde dün görüşmeye gittim havalandırma için. Eğer hala ölmeye devam ederlerse ölü yavruları çekip buraya koymaktan başka çarem kalmayacak

Öncelikle Sunay bey olucak elif hanım kaç adet kusunuz var acaba ? O kadar yavru ölümü varsa kesin çözüm olarak veterinere danışın derim

Kusura bakmayıb Sunay bey :) 30 çift kuşum var. Veterinerler bu işi sadece para için yapıyorlar. Ve derin hastalıkları bilen bir veteriner bulamadım malesef

Şuana kadar hiç mi yavru alamadiniz veterinerlik fakültesi varsa bulunduğunuz yerde yardımcı oluyorlar genelde kanatlı hayvan veterineri pek fazla yok ne yazkki umarım çözüm bulursunuz

Elif hanım anaçların birkaçının dışkısını paylaşır mısınız ? Bir de birkaç yavrulu yuvalık videosu paylaşın. Anaçlarda herhangi bir hastalık belirtisi yok anladığım kadarıyla. Mamaya haşkanmış yumurta katmayı kesin hemen. Ayrıca vitamin katılmış su günde 2 kez değişmelidir. İki günde bir değil. Yumurtayı ve vitamini kesin. Suluklara her 100 CC'lik suya 15 damla Beyaz sirke katın. 5 gün bu şekilde devam edin. Yumurtayı tamamen kesin. Hazır mama berdikten sonra yumurta şart değil.

Kafesleri daha bugün temizledim yarına hemen atarım. Ama video atamıyorum malesef. Daha önce denedim yavruluk resimlerini atabilirim. Genelde tüyleri tamamlanmaya yakın öldü çoğu. 1 haftalık civarı toplasan 1-2 tanedir. Bugünde aynı şekilde 1 yavrum daha ölmüş onunda tüyleri tamamlanmaya yakındı. Anaçlarda hiç bir problem yok hallerinden gayet memnunlar. Vitaminin açıklamasında 48 saat yazdığı için tutuyorum. Ama çoğunlukla yaz ayında her gün değişim yapıyorum. Bu süre içinde sattığım 15e yakın kuş oldu. Ama ölen 30u geçmiştir. Şuan satmaya yakın 3 kuşum daha var. Geri kalanların hepsi 1 haftalıklar daha küçüklerde var. Ve kafeslerin altı eskiden yere çok yakındı. Bugün yarım santim kaldırdık. Her şeyi deniyoruz nerde yanlış var diye. Yuvalıkları deldik hava alsınlar diye 2 hafta önce. Ve bir ara vitaminide kesip saf su vermiştim. Mama ıslak mama olmadığı için biraz nemlensin diye yumurta koyuyorum. Ve sorun havada mı diye bugün hem banyoluk koydum hemde üstlerine serinlesinler diye su fıslattım. Sanırım yaptığım her şey anaçlara yarıyor. Yavruları üşütmeyim diye sıkamıyorum

Elif Hanım merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Çok üzüldüm. Ne olursa olsun bir canlının ölmesi üzücü. Kuşlarınıza herşeyi vererek hiç birşeyi ihtiyaçlarını eksik yapmamaya çalışıyorsunuz ama bazı şeyleri dönemsel vermeli ve bazı şeyleri de hiç vermemelisiniz. Örneğin Nekton E sadece üreme dönemi öncesinde verilmeli, anne kuş yumurtladıktan sonra kesilmelidir. Aksi takdirde kuşlar tekrar kızışır ve tekrar yumurtlayabilmek yavrular tam büyümeden yuvadan atmaya çalısırlar, en iyi ihtimalle yavruların tüylerini yolarlar. Mama karışımınıza maydonoz katmanızı tavsiye etmem. Bunun yerine brokoli, kabak ya da ıspanak gibi sebzeleri kullanabilirsiniz. Bu yazdıklarım yavru ölümlerinizle ilgili değil. Sadece bilgilendirme yapmak istedim. Kursağı doku olan yavru ölümlerinin nedeni yeteri kadar ısınamama veya zehirlenme olabilir. Yavruları sirkeli suyla yıkıyorsanız, üşütüyor olabilirsiniz. Bu bir ölüm nedeni olabilir. Ancak ölümlerin asıl nedeninin baymec kullanımızdan kaynaklandığını düşünüyorum. Baymec ivermectin etken maddeli bir parazit öldürücüdür. Vilmectin, ivermectin gibi değişik firmaların ürettiği parazit öldürücüler de vardır. Ense ve kanat altı damlası olarak birkaç damlada kuşların içme sularına, üretimden en az 45 gün önce eklenerek kullanılır. Bu ilaç kuşun kanına karışır. Bit gibi kan emerek beslenen parazitler kuşun kanını emerler ve düşük dozda zehir içeren bu ilaç nedeni ile zehirlenerek ölürler. Kuşun kanına sirayet eden bu ilaç 45 günde etkisini yitirir ve kuşlar bu dönemden sonra eşlenir. Daha evvel eşlenirlerse yumurta doluluk oranları azalır, yumurta içi ölümler olur. ilacın 45 gün etkili olması da bit gibi parazitlerin üreme ve çoğalmasını engellemek içindir. Bit gibi parazitlerin üreme döngüsü 45 günde bir tekrarlanır. Yani ilaç kullanıldıktan sonra yeni nesil bit kolonosinin üremesi imkansızlaşır.
Özetle, acil olarak Baymec kullanımına son verin. Düzenli olarak mama vermeye ve Nekton S vermeye devam edin. 1 ay sonra mamaya Nekton E ilave etmeye başlayabilirsiniz. Taze su ve havalandırma da en az kuşların yem ve mama ihtiyaci kadar önemlidir.
Tekrar geçmiş olsun.

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Serinletmeyle olacak iş değil malesef. 3 haftalık civarlarında ölüyorlar anladığım kadarıyla. Peki gelişim bozukluğu oluyor mu kuşlarda ? geç tüylenme geç yeme düşme vs. ? Ve tüy bozuklukları dökülmeler falan var mı yavrularda ? Gelişim bozukluğu yoksa eğer iki hastalık olabilir cocsidiosis veya E coli. Varsa başka hastalık. Ki Cocsidiosis en yüksek ihtimal.

Merhaba öncelikle bu bahsettiğim durum baymec kullanmadan önce başlayıp baymec kullandıktan sonra azaldı. Daha önceleri vitaminleri sizin anlattığınız gibi kullanıyordum yavrusu olanlara ayrı yumurtası olanlara ayrı kullanıyordum. Bir kaç kez karıştırıp vermişliğim vardır ona dikkat ediyorum genellikle. Sorun şu ki hepsinin altında yavru yumurta olduğu için 45 gün bekletemem şu anda. Ve altları hiç boş kalmıyor dinlendirmeye bile atamıyorum. Dinlendirmeye attabildiğim 1 çiftim başkalarıyla eş tutup eşleşiyorlar. Ve dediğim gibi ölümleri görünce sirkeli suyla yıkadım sadece 1 kez. Bundan da üşüyeceklerini pek düşünmüyorum. Ama yetersiz annenin üzerinde yatması olabilir. çünkü tüylenen yavruların yanlarına sadece besleme için giriyorlar. Şu şekilde olana rastladım 2 defa 1ide büyüdü şuan benim evimde duruyor. Ayakları çarpık. Annesinin yanında bir kaç şey taktım annesi çıkarttı. Şimdi tekrar taktığımda kendisi çıkarıyor. Bir de üretimde büyümekte olan bir yavruda çarpıklık var. Kardeşleri gayet sağlıklı şuan. Şimdiye kadar sadece 1çiftimin yavrusu yeme geç düştü ve zor tüylendi. Onun dışında hepsi sağlıklı zamanında büyüdü büyüyenlerin. Dediğiniz hastalıkları araştırayım. Eğer uyan varsa burada bildireyim

Şimdi baktım e coli olma ihtimali kuruma hastalığı okuduğum kadarıyla. Ölen kuşlar zayıf bir şekilde ölmüyordu. Halsiz bir şekilde ölüyordu. Ne kadar doğru okudum bilmiyorum ama. Genelde çoğunun kursaği dolu ama can çekişenlerin kursağını doldurmuyordu anne baba. Diğer yavruların dolu olduğunu görüyordum. Sanırım yemediğinden ötürü. Ve ben temizliğe çok dikkat ederim. Sürekli elimi yıkarım sanırım bu hastalık insanlardan bulaşıyormuş. Cocsidiosiste bana pek mantıklı gelmedi. Çünkü bulaşıcı diyor. Öyleyse direk en yakınındaki kardeşlerine bulaşırdı diye düşündüm. Aynı folluktan 3 kuş öldü 2 si yaşadı. Ama diğerlerinde hep 1 yavru öldü. Olasılığınında olma ihtimalini düşünüyorum ilk orta follukta başladı. Orta follukta pire olduğunu gördüm daha sonra alt follukta başladı. Daha sonra alakasız yerde başladı. Bi de şunu belirtmek istiyorum. Bir ara geldiğimde yuvanın dışı hep kandı. O gün 1 kuş kaçmış kafesten belki bi yerlerini sürtmüş kaçmış olabilir kan yoktu üstünde. Daha sonra yavrulara baktım onlarda da kan yoktu. Ertesi gün bir yavrunun gözünün altında pıhtı kan gördüm yuvalağı arındırdım yavru tüylü olduğu için folluktan çıkartım kardeşleri aşağıda yem kırmaya çalışıyordu onların yanına koydum. 2 gün demeden ölmüş. Annenin saldırdığını düşündüm fakat annenin saldırdığı yavrularıda görünce imkansız olduğunu düşündüm. Sanki hayvana bir şey akın etmiş bütün canını çekmiş gibiydi. 2 kardeşinden en büyüğunü salmaya attım daha sonra diğer ikisini. Sağlıklı bir şekilde sattım. Ölen tek yavruydu. Ve kanlı ishal tarzında bir şeye follukta ya da dışında hiç rast gelmedim

[/url[url=https://hizliresim.com/4MPnE7][/url[url=https://hizliresim.com/y3EDBn][/url[url=https://hizliresim.com/8dMrpn][/url[url=https://hizliresim.com/VM07qv][/url[url=https://hizliresim.com/y3EDgj][/url[url=https://hizliresim.com/DdPAav][/url[url=https://hizliresim.com/Lny6Lo][/url[url=https://hizliresim.com/OL0ljZ][/url[url=https://hizliresim.com/3q7V4A] şunu belirtmek istiyorum daha önce denedim ve gazeteyi yiyenlerin altına gazete koymuyorum. Bu 3. Deneyişim. Dünden bu yana koyduklarım gene kemirmemiş. Ben yinede yarın gazetenin üstüne tel yapıcam. Malzemeleri ayarladık. Ve daha önce talaşı 1 defa kullandım attıkları için bir daha kullanmadım. Talaşlı olan ise bahsettiğim ayağı çarpık yavru kakalarının üstüne yatıp kirleniyordu o yüzden emsin diye koydum. O yavruda bugün malesef ki ölmüş. Hepsini çekemedim kusura bakmayın. Gördüğünüz gibi yavru çok fazla olamıyor. Bugün 16 yumurta attım. 2 si yumurta içinde ölmüş malesef. Bu arada folluksuz olanlar pvc kafes. Yorumları bekliyorum[/url][/url][/url][/url][/url][/url][/url][/url][/url]

Geri