Karadeniz Pet

Yavrularımın tüylerinde bir sorun var

Baharelif

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba. Muhabbet kusum yavruladi yavrular buyumeye bslarken yavrularin tam olarak tüylenmediklerini ve en kucuk yavrumunda gelismedgini farkettim anne kus ilk iki yavrusunu dovdügu icin ayirdim bakimlarini babalari yapiyor ilk iki resimdeki yavrum 19 günlük 3 ve 4. Resimdeki yavrum 21 günlük 5ve 6. Yavrum ise 23 günlük gelisimlerinde bi sorun var tüylenmelerinde de sorun ne olabilir sizce bi fikri olan varmi. Birde 19 gunluk yavrumun gözleri göruldügu uzere kirmizi yavrm albino kuş cinsinden de degil nedir sebebi 3. seri kulucka ilk deda bu sorunlarla karsilastm yardim edebilcek onerisi olan biri varmidir acaba ?

Ekli dosyalar

• 20171204_204614.jpg
    20171204_204614.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 30
  • 20171204_204640.jpg
    20171204_204640.jpg
    581.3 KB · Görüntüleme: 23
  • 20171204_204741.jpg
    20171204_204741.jpg
    989.2 KB · Görüntüleme: 24
  • 20171204_204832.jpg
    20171204_204832.jpg
    693.7 KB · Görüntüleme: 23
  • 20171204_204902.jpg
    20171204_204902.jpg
    723 KB · Görüntüleme: 24
  • 20171204_204904.jpg
    20171204_204904.jpg
    890.6 KB · Görüntüleme: 25
Yavrularda bir sorun yok neye endişe ettiğinizi pek anlamadım :) 30 günde tam olarak gelişimlerini tamamlarlar. Yani10 günlük sürede bile o kadar çabuk gelişiyorlar ki. Belki gözünüze küçük geliyordur ama hemen gelişme gösterirler merak etmeyin. Ve kırmızı gözlü olan ya albino ya lutino olacak. Annesi babası olmasa bile genlerinden gelen bir kan var demek ki. Olursa kirmizi gozlu de bir sorun olabilir. Çünkü tüylerinin en azından dürtmesi gerekiyordu. Belki çiftlerinizi dinlendirmediyseniz ondan anne dövmüş olabilir. Yoruldukları için az beslenme yapmış olabilirler. Yeterli besin alamayan kuşlarda genelde böyle sorunlar oluyor. Baba tek başına yetersiz kalıyor olabilir. Bu kuluçkadan sonra çiftlerinizi dinlenmeye almanızı öneririm. Yoksa anne baba acısından ölüm ile sonuçlanabilir. Yemek yiyorlarsa illa ki yaşama şansları var tabiki. Onun dışında babasından ayırmadan bir besleme aparatı ve maması alarak sizde besini destekleyebilirsiniz kırmızı göz için. Diğerlerinin tüylerinin normal gelişimi zaten 5 günde bütün tüyler hemen hemen tamamlanmış olur.

Son düzenleme:
Yavrularda bir sorun yok neye endişe ettiğinizi pek anlamadım :) 30 günde tam olarak gelişimlerini tamamlarlar. Yani10 günlük sürede bile o kadar çabuk gelişiyorlar ki. Belki gözünüze küçük geliyordur ama hemen gelişme gösterirler merak etmeyin. Ve kırmızı gözlü olan ya albino ya lutino olacak. Annesi babası olmasa bile genlerinden gelen bir kan var demek ki. Olursa kirmizi gozlu de bir sorun olabilir. Çünkü tüylerinin en azından dürtmesi gerekiyordu. Belki çiftlerinizi dinlendirmediyseniz ondan anne dövmüş olabilir. Yoruldukları için az beslenme yapmış olabilirler. Yeterli besin alamayan kuşlarda genelde böyle sorunlar oluyor. Baba tek başına yetersiz kalıyor olabilir. Bu kuluçkadan sonra çiftlerinizi dinlenmeye almanızı öneririm. Yoksa anne baba acısından ölüm ile sonuçlanabilir. Yemek yiyorlarsa illa ki yaşama şansları var tabiki. Onun dışında babasından ayırmadan bir besleme aparatı ve maması alarak sizde besini destekleyebilirsiniz kırmızı göz için. Diğerlerinin tüylerinin normal gelişimi zaten 5 günde bütün tüyler hemen hemen tamamlanmış olur.
Yavrulara kendimde sırınga ile besin takviyesi yapiyorum ama dger buyuttugum yavrulara göre tüy yapilarinda sorunlar var bildgim kadariyla 30 gunde tum tuylerini tamamlamis olmalari gerekiyor. Daha onceki yavrularimda daha iyi gelismeler gozlemlemistim ordan kaynakli bu sonica ulastim tabiki ne kadar doğru orasıni bilmiyorum☺ anne babanin 3. Kuluckasi ilk kuluckasindan snra 2 ay kadar dinlendirdim sonra 2. Ve 3. Kulucka meydana geldiki 2. Kuluckadaki yavrular henuz yuvadan atlamadan disim yumurtladi ondan dolayida dinlendiremedim. Zaten buyuk yavrularim kendilerini kurtardilar bnm icin önemli olan smdilik en kucuk tuysuz yavrum 20. Gune gircek hala tüyleri yok denecek kadar az tüylenmesi icin yapmam gereken bi takviye varmidir peki bi hastaligo yok ise eğer ?

Yavrular metionin ve kereatin başta olmak üzere protein eksikliği yaşıyorlar. Kuşlara amino asitler içeren bir multi vitamin takviyesi yapmanızı öneririm. Ayrıca probiyotik takviyesi de yapın. Çok kötü durumda değiller aslında ilk resimdeki yavru haricinde pek sıkıntı da yok. Ama sağlıklı da olsalar protein takviyesi iyi gelecek ebeveynler dahil hepsine. İyi beslenen kuşlar için üstüste 2-3 kuluçka sorun olmaz.

Yavrular metionin ve kereatin başta olmak üzere protein eksikliği yaşıyorlar. Kuşlara amino asitler içeren bir multi vitamin takviyesi yapmanızı öneririm. Ayrıca probiyotik takviyesi de yapın. Çok kötü durumda değiller aslında ilk resimdeki yavru haricinde pek sıkıntı da yok. Ama sağlıklı da olsalar protein takviyesi iyi gelecek ebeveynler dahil hepsine. İyi beslenen kuşlar için üstüste 2-3 kuluçka sorun olmaz.
Probiyotik takviyesine bgün başladim genelde vitaminleride eksik etmezdim hic boyle bi sorunla karşılasınca insan ne yapacagini sasiriyor yanlis bi yontem uygulamak istemedim dediklerinizi uygulayacagim yarindan itibaren umarim en kisa zmanda sağliklarina kavusurlar cok tesekkur ederim bilgilendirdiginiz icin

Geri