Karadeniz Pet

Yem Kıramıyorlar

Dejavue

Yeni Üye
Arkadaşlar 1 çiftimin 3 yavrusu da yeterince büyük olmalarına rağmen bir türlü yem kıramıyorlar.Öyle ki rahat rahat uçuyor ve hatta yakalamakta güçlük bile çekebiliyorum bu yavruları.Ben şimdilik biraz aspur ve normal sarı darıyı karıştırarak verdim.Aspuru kırıp içini yemiyorlar ilginçtir.Ne yapmam lazım ?

Edit :Sanırım ishal olmuşlar.Bu yüzden patates haşlayarak şırınga yardımı ile birer tüp kursaklarına bastım.Umarım sabaha iyileşmiş olurlar.

Son düzenleme:
Burada neden kimse yardımcı olmuyor ?

İlk kez böyle bir şey duyduk. Heralde bu nedenle bir yorum yapan yok. Anne babanın öğretmesi gerek. Öğretmese bile bu kadar büyüyünce içgüdüsel olarak kırmaları lazım.

İlk kez böyle bir şey duyduk. Heralde bu nedenle bir yorum yapan yok. Anne babanın öğretmesi gerek. Öğretmese bile bu kadar büyüyünce içgüdüsel olarak kırmaları lazım.
Bu yavrular biraz spastik sanırım.Ama çözemedim ben bu problemi .İçinden bit türlü çıkamadım.

Kuşlar kac gunluk kac aylik
1.5 aylık rahat varlar.Az önce kursaklarına baktım çok az 3-5 adet kadar yemişler.Özellikle 2 tanesi kabarıyor yavruların.1 tanesinin tüyleri gayet düz.Ama o 2 tanesi biraz pasif.

Legenin kapagini civiyi isitip delin derim. Yem koyunca onlerine illaki yiyorlar. Kucucuk yavruyu bile anne bakmayinca ayirip yem dolu legene koyunca ic gudusel kirmaya megilleniyor. Birde 3 tane varmis biri denemezse digeri dener. Suru psikolojisiyle digeride ondan gorup dener kirmayi. 2 si kabariksa hastaliklari olabilir. Ondan da kirmiyor olabilirler

Legenin kapagini civiyi isitip delin derim. Yem koyunca onlerine illaki yiyorlar. Kucucuk yavruyu bile anne bakmayinca ayirip yem dolu legene koyunca ic gudusel kirmaya megilleniyor. Birde 3 tane varmis biri denemezse digeri dener. Suru psikolojisiyle digeride ondan gorup dener kirmayi. 2 si kabariksa hastaliklari olabilir. Ondan da kirmiyor olabilirler
Sanırım biraz üşütmüş olabilirler.Onların bu rahatsızlıklarını gidermek için sıcak bir yere aldım peki başka yapmam gereken bir şey var mıdır acaba ?

Ayrıca yukarıda da bahsetmiştim Sayın Akyüz;kuşlar uçabilecek hatta uçtuklarında yakalamak için sağlamca efor harcatabilecek büyüklükteler.Buna rağmen kıramamaları insanı çileden çıkarıyor.

Kıramadıklarına kesin emin misiniz?
Kesinlikle eminim.Dün dediğim gibi patates haşlayıp,şırıngaya çekerek kursaklarını doldurdum.Şu anda gayet iyiler ve hareketliler.Muhtemelen ishal durumu söz konusu ve tabi hala yem kıramıyorlar :)

Enteresan bir durum leğen olayini deneyin olacaktir bir gün elbet

Enteresan bir durum leğen olayini deneyin olacaktir bir gün elbet
Az önce kursaklarını tekrar kontrol ettim.Ve bundan öncede yem yeme durumlarını kontrol etmiştim.Daha önce yemleri kırıp içini yemiyorlardı ve atıyorlardı.Şimdide kırmadan direk yutuyorlar.İyi niyetli olmasam benimle dalga geçtiklerini düşüneceğim :)

Ayıklanmış yem vermeyi deneseniz bir süre
Bunu denemiştim azizim ama yukarıda da belirttiğim gibi yüzüne bile bakmadılar.Yani açıkçası nezaket olsun diye bile yemediler.Genelde kabuklu yemleri kırmaya çalışıp (Kırıp ve veya kıramayıp) içini tekrar yere atıyorlar.Bende gittim kanarya yemi aldım ama ona da aynı muameleyi yaptılar. :)

Geri