Yeni bir eş almalı mıyım?

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve Ahmet Kılıç tarafından 2 Nisan 2016 başlatılmıştır.

 1. Ahmet Kılıç
  Çevrimdışı

  Ahmet Kılıç Aktif Üye

  Katılım:
  11 Eylül 2013
  Mesajlar:
  42
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  Mersin
  Merhabalar,
  Çarşamba günü açmış olduğum konuda muhabbet kuşlarımın kaçtığını belirtmiştim. Erkek olan dün bulundu fakat dişi ortalarda yok. Bu konuyla ilgili sizlere birkaç soru soracağım :

  1. Dişi kuş bulunamazsa yeni bir dişi almam gerekiyor mu?

  2. Yeni dişiyi kaç hafta sonra almam uygun olur?

  3. Yeni dişi ile anlaşırlar mı?

  4. Alırken nelere dikkat etmem gerekiyor?

  5. Yaş farkı en fazla ne kadar olmalı?

  6. Yaş tahmini neye göre yapılıyor? Alırken nasıl anlayabilirim?

  NOT : Erkek kuşu 2013 eylül ayında almıştım. Burada konu açtığımda 2 aylık civarı yerli bir erkek olduğu söylenmişti. Hesaba göre şu anda 3 yaşına yakın.

  Ek bilgi : İlk olarak erkek, birkaç ay geçtikten sonra da dişi kuş alındı. Dişi kuş alma planım yoktu fakat renkleri çok hoşuma gittiği için o an almaya karar verdim. Sanırım en büyük hatayı burada yaptım. Bu yüzden muhabbet kuşlarım eş değil de arkadaş gibi yaşıyorlardı desem yanlış olmaz sanırım. Çünkü hiçbir zaman çiftleştiklerini görmedim. Erkek kuş genelde elimizi hedef alırdı. İşi bittikten sonra da dişi kuşu beslerdi. Dişi kuş geçen sene iki defa yumurtladı. İlk yumurtlamada yuvada tek yumurta vardı. Onu da kendisi yedi veya kırdı. Diğer yumurtlamada ise birden fazla yumurta vardı fakat tamamı boş çıkmıştı.
   
 2. SencerSancak
  Çevrimdışı

  SencerSancak Profesyonel

  Katılım:
  23 Mart 2016
  Mesajlar:
  579
  Beğenileri:
  58
  Bir hafta kadar bekleyin sonra arasında maksimum 1 yaş fark olan bir kuş alın.Erkek kısır değilse yavru yaparlar ama alacağınız dişinin verimli olup olmadığını öğrenin.Erkeğin dişiye alışması uzun sürmez ama dişi naz yapacaktır.Sakin bir ortam hazırlayın ve çok yormayın.
   
 3. Levent ACAR
  Çevrimdışı

  Levent ACAR Profesyonel

  Katılım:
  8 Aralık 2013
  Mesajlar:
  14.527
  Beğenileri:
  295
  Yer:
  İstanbul / Maltepe
  İstersen tek besleyebilirsin.
  1 yaşından büyük ve daha önce kuluçka geçirmiş bir dişi alırsan işin kolaylaşır. İstediğin zaman alabilirsin. Kuşun gözlerinde gri - beyaz arası bir halka görürsen erişkin bir kuş olduğunu anlarsın.
   
 4. Ahmet Kılıç
  Çevrimdışı

  Ahmet Kılıç Aktif Üye

  Katılım:
  11 Eylül 2013
  Mesajlar:
  42
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  Mersin
  Yavru konusunda ısrarcı değilim hocam, sadece uygun bir eş bulmak istiyorum. Ama yavru olursa da seve seve bakarım. Sakin ve temiz ortamları hazır zaten. [MENTION=18193]SencerSancak[/MENTION]

  Yaklaşık 3 senedir çift olarak yaşadıkları için tek beslemek istemiyorum hocam. Eşi 1 hafta içinde bulunamazsa yeni bir eş aramaya başlayacağım. [MENTION=6387]Levent ACAR[/MENTION]
   

Sayfayı Paylaş