Karadeniz Pet

Yeni bir kuş alacağım. Tavsiyeleriniz lütfen!

korsan

Yeni Üye
Herkese tekrardan merhabalar. Belki denk gelmişsinizdir üç gün önce kuşum Zibidi'yi kaybetmiştim. Kendisini çok seviyordum cana yakın ve akıllı bir kuştu ama ne yazıkki aldığımdan beri çok fazla sağlık sorunu olmuştu hemde onca ilgilenmeme rağmen. Kendisini pet shoptan almıştım ve malum pet shoplardan aldğımız kuşlarda bazen sağlık sorunları fazla olabiliyor. Dün şans eseri bulunduğum şehirde üretici olan bir kardeşimizle tanıştım, kendisinin kümesi var ve bu işi laiğiyle yapan birisi. Yarın sabah kendisinin kümesini ziyaret edeceğim ve bir kuş alacağım. Bu aşamada sizlerin bana kuş seçimi konusunda tavsiyesi olursa sevinirim. Gerek sağlıklı olması, gerekse eğitilebilir ve kolay alıştırılabilir olması benim için ön planda. Zaten üretici kardeşimiz bana bu seçimde yardımcı olacağını belirtti ama ben esas sizlerin tavsiyesinide almak istedimki seçim esnasında kendimde değerlendirme yapabileyim. Şunu belirteyim yeme yeni düşmüş yavru bir kuş istiyorum.
Sağlıklı olduğunu anlamak için nelere dikkat etmeliyim?
Kolay alışabilir olacağını gösteren bir belirti var mıdır?
Cinsiyet ve renk seçimi konusu seçimimi etkilemelimi?

Az önce yeni kızımızı eve getirdim. Henüz 40 günlük. Kafes düzenim hakkında tavsiyede bulunabilirsiniz.... Saygılar...
ooo.jpg

suluğu tünek le aynı seviyeye takarsanız daha iyi olur şuan durgun olacaktır ortama alıştıkça daha da açılacaktır güle güle besleyin inşaAllah

Kuş tünekte duramıyor mu neden su ve yemler yerde? Bu arada kül tablasında yem sunumu ilginç olmuş. :D

Kendisi daha yeni yeme düştüğünden pek tünek deneyimi yaşamamış, aldığım üreticide kafesin dibindelerdi ve yerden beslenip su içiyorlardı bende alışma aşamasında aynı uygulamayı yapmayı tercih ettim....
Ama saatler sonra baktım tüneğe çıktı bende suluğunu normal yerine aldım, tüneğin seviyesine yani ama yemler yine yerde...
Dişi kuş ya kristal küllüğü seçtim belki daha cazip gelir diye....!!!
20161120_144040.jpg

Bu arada hala çok sessiz ve şaşkın gözlerle etrafa bakıyo şimdilik yeme içme yok...

Dün sabah aldığım kuşum yemek yiyor fakat hiç su içmiyor, bu normal mi?

Su ihtiyacı çok olmuyordur havalar serin malum. Sizin görmediğiniz bi ara yudumlamıştır suluk ile fazla vakit geçirmez zaten.

Bir önceki kuşum her gün bir suluk bitiriyodu ve ne yazık ki ölmüştü. Şimdi buda aksine hiç içmiyor o nedenle sormak istedim. Yanıtlar için teşekkürler.

ilk geldiklerinde öyle oluyor. ama siz görmeden bir iki damla da olsa içiyordur aslında. sağlıkla besleyin.

Hayırlı olsun. İlk birkaç gün olabilir. Eğer yetişseydim evde yetiştiren birinden alın diycektim

Bir önceki kuşum her gün bir suluk bitiriyodu ve ne yazık ki ölmüştü. Şimdi buda aksine hiç içmiyor o nedenle sormak istedim. Yanıtlar için teşekkürler.
normalde muhabbet kuşları yaz ayları hariç aşırı şekilde su ihtiyacı duymazlar çok nadir içerler kış aylarında.sorun yok yani

Az önce yeni kızımızı eve getirdim. Henüz 40 günlük. Kafes düzenim hakkında tavsiyede bulunabilirsiniz.... Saygılar...Ekli dosyayı görüntüle 4202
merhaba suluğu tüneğin hızasona koyunuz ve yere serptıgınız gıbı normal yemlıge de yem koyunuz zamanla alısacaktır ılk zamanlar kesınlıkle ucurmayın.birde küllüğün kenarları kırık mı ? yanı kusu kesmesınde

Mehaba gülze bir kuş sağlıklıda görünüyor. Arkadaşların tavsiyelerine uyun şu anda yerden ve yere yakın yerlerden yem yiyeceği için sık sık altını değiştirin dışkı ile teması çok olmasın. Hatta yerde yem olmasın küllüktekiler yeterli. 1-2 gün yem yemedikleri bile olabilir yada çok çok az yerler bu normal.

alidince katılıyorum.zaten günde 10gr yem anca yiyorlar fazla yememesi normal.fazla ürkütme dişi oldugu için ilk zamanlar ürkütmemek korkutmamak çok önemli.4-5 gün eve alışsın 5.6. günden sonra kafes içi parmak egitimi yapın günde 4-5 kere.korkutmadan sadece tek parmak ile.ardından 1.haftası dolduktan sonra kafesin dışına siz degil kendisi çıksın.kapısı açık kalsın kendisi çıksın etrafı tamamen tanıyıp çözsün.ama bugunlerde sadece kafesin içine ve eve alışması için fazla rahatsız etmeyin onunda sessizce durması çok normal.fazla yem yemez fazla su içmez.siz sık sık suyunu yenileyin arada gıda takviyelerini zemine koyun yemezse bile geri çekin 2gün sonra tekrar koyun

Yorumlar için teşekkürler emin olun tavsiyeleriniz dinleniyor.
Şöle söylim baktım küllükten yemeye alıştı bende yerle bağlantısını kesmek için tel altlığını tekrardan koydum ve küllüğü üzerine koydum. Dışkı bağlantısı kesildi. Artık yere yem koymamada gerek kalmadı. Bu arada küllüğü ağır yerinden oynamıyor diye tercih ettim arkadaşlar, kendi plastik kaplarında döküyodu hafif oldukları için.
Bu arada benim kız utangaç diyodum ama tam bir çirkef çıktı maşallah susmuyor artık, ses desibelide baya yüksek bildiğiniz cırlıyo :)
Kafesin içinde havada asılı kalıp kanat çırpıyo sürekli ve sanki bu çok hoşuna gidiyor. Umarım tüm bu belirtiler keyfinin yerinde olduğu anlamına geliyodur. :)
Adını koymakta zorluk çekiyodum aklıma bir şey gelmiyordu ama bana kendisi yardımcı oldu bu konuda... baktım bu kafesteki uçuş denemeleri esnasında her yeri yem kabuğu yapıyo odanın, bende adını ''pasaklı'' koydum.
Henüz direk el teması kuyrmadık, ağırdan alıyorum ama hani gözlüyo benim hal ve hareketlerimi ve konuştuğum zaman yada adını söylediğim zaman ötüp tepki veriyor şimdilik bunlar bile yeterli tabiki...

Pasaklı'yı alalı 5 gün oldu. Dişi bir kuş için çok cana yakın ve hareketli bir kuş, kafesinde zor zapt ediyoruz diyebilirim, resmen dört takla atıyor ve susmak bilmiyor. Isırma huyu yok, daha üçüncü gün kafes içi el alıştırmasına başladım ve kısa sürede elimi uzattığımda üstüne çıkmayı öğrendi. Dünden beride dışarı salıyorum. Zeki bir kuş olduğunu düşünüyorum, kısa süre içinde uzaktan çağırınca gelmesi için eğitmeye başlıcam.

ğğğ.jpg

Geri