Karadeniz Pet

yeni doğmuş kediler hakkında yardım?

serkan_58

Yeni Üye
merhaba arkadaşlar. sanırım 4 gun önce apartmanın bodurumnda boşluga kedi yawrulamış 3 tane. sonra annesı dısarı çıkmış cam rüzgardan kapanınca gırememiş içeri kedileri seslerinden farkettiğimde acıkmışlardı ve bagırıyorlardı gözleri henüz açılmamış. camı acıp annesini bekledim ama iki gundur gelmedi. bende kedileri kendi bodrumumuza aldım daha sıcak orası diye ve şırıngayla sulandırılmış süt veriyorum günde 3 kez sıcak su koyuyorum yanlarına. tecrübesi olan arkadaşlar varsa başka nasıl bakabilirim yardımcı olursa olurlarsa sevinirim...
Od2vMz.jpg

zERjnO.jpg

gelmediğini yazmışsınız ancak camı açtıktan sonra gelirdi bence annesi. iki gün gelmediğini yazmışsınız fakat belki sizin görmediğiniz aralarda gelip gitmiştir. çünkü sürekli yavruların başında beklemez anne kedi.
madem onları kendi bodrumunuza taşıdınız sorumluluğunu da almışsınız demektir. bu arada eğer annesi yavrularını bulursa alır götürür, başka yere taşır bilginiz olsun. yavruları bir gün bulamadığınızda etrafa yine bakın ancak telaşlanmayın; annesi taşımıştır. taşıdığı yeri bulursanız bence ellemeyin tekrardan.

bence yapabileceğiniz ekstradan birşey yok, sadece sütü neden sulandırılmış veriyorsunuz anlamadım? bence direkt süt verin, daha besleyici... biraz daha büyüyünce ekmek doğrayıp üzerine süt dökerekten önlerine bir kabın içinde verebilirsiniz...

gelmediğini yazmışsınız ancak camı açtıktan sonra gelirdi bence annesi. iki gün gelmediğini yazmışsınız fakat belki sizin görmediğiniz aralarda gelip gitmiştir. çünkü sürekli yavruların başında beklemez anne kedi.
madem onları kendi bodrumunuza taşıdınız sorumluluğunu da almışsınız demektir. bu arada eğer annesi yavrularını bulursa alır götürür, başka yere taşır bilginiz olsun. yavruları bir gün bulamadığınızda etrafa yine bakın ancak telaşlanmayın; annesi taşımıştır. taşıdığı yeri bulursanız bence ellemeyin tekrardan.

bence yapabileceğiniz ekstradan birşey yok, sadece sütü neden sulandırılmış veriyorsunuz anlamadım? bence direkt süt verin, daha besleyici... biraz daha büyüyünce ekmek doğrayıp üzerine süt dökerekten önlerine bir kabın içinde verebilirsiniz...

annesi gelirse anlarım dıye yıyecek bişeylerle süt koymuştum yanlarına iki gün boyunca cam açık kaldı fakat yiyecekler ve süte dokunulmamıştı bu ara ben zaten şırıngayla besledim yawrular açlıktan ölmek üzereydiler. sütü sulandırmamdaki sebep kabızlık yapıyor normal sütler hayvanlarda sulandırılarak verilirse sorun olmuyor.

Yavru kedilerin bakımı çok zordur. Doyurduktan sonra popolarını ılık besle silmelisiniz ki rahatlasınlar. Ayrıca sütü sulandırmakla iyi etmişsiniz. Ayrıca çok iyi ısıtmalısınız yoksa donarak ölürler hava sıcak olsa bile. Sıcak su torbası ya da sıcak su dolu bir kavanozu havluya sarıp yavrularıda ona yanaştırın. Sırt üstü değil de karın üstü tutarak doyurun onları. Şırınga değil de biberonla beslemeye çalışın. Muhakkak gözünüzün önünde olsunlar ama. Kokularını alan erkek kediler boğabilir onları. Haysev bu konuda iyi bilgilendiriyor destek isterseniz onlara sorabilirsiniz.
Not: Resimdeki şişeyi yeni gördüm siz yine de üzerlerini örtün de anne sıcaklığını bir nebze olsun bulsunlar. Allah razı olsun ne diyeyim. :)

Son düzenleme:
Bizimde apartmanın girişine yavrulamıştı. Bizde hemen hemen 3-4 metre ilerde kalorifer dairesinin oraya taşımıştık anne bir kaç gün gelmemişti sonra gelmişti. Umarım gelir yoksa, bayağı bir zorlanırsınız. Sütü ilk başta sulandırmakla iyi etmişsiniz. Bir süre sonra sütü sulandırmadan ve çorba gibi ekmek koyup verebilirsiniz.

Çok güzel bebeklermiş... Anneleri bulabilseydi iyiydi aslında, belki etrafa bakarsanız, annelerini tespit edebilirsiniz kimbilir.. Normal bakkal sütü değilde, süpermarket veya eczanelerden veya bütçenize göre petshoplardan, toz bebe sütleri var yenidoğanlar için onlardan alın, bide eczanelerde veya petshoplardan küçük ağızlı biberonlar var, vücut ısısına yakın bir derecede sulandırarak verin, soğuk olmasın süt..
Hayvanların sıcak tutulmasını, gözlerinin açılması, idrar ve dışkılamasının olmup olmadığını kontrol etmelisiniz. Belediyelerin sokak hayvanlarını ücretsiz kontrol, muayene ettikleri birimleri oluyor, oraya sağlık kontrolü varsa aşı için götürebilirsiniz.. bakımları ile ilgili onlara sorular sorabilirsiniz.. size kontrole getirmeniz için belirli aralıklarla randevuda verebilirler.. Kolay gelsin, emeğinize sağlık.. Ama büyünce çok güzel kediler olacak onlar,sokağa bırakmakta epey bir zorlanırsınız artık, benim başımdan çok geçti böyle bırakıp gittiklerinde çok üzülmüştüm..

Ben böyle 3 adet yavru büyütmüştüm veterinerde yavru kediler için biberon ve özel süt tozu karışımları var. Belinay hanımın dediği gibi yemek yedirdikten sonra tuvaletlerini yapana kadar ıslatılmış pamukla popolarına masaj yapmanız gerekiyor :) Bakımı biraz zor ancak rutine bindiğinde keyifli benimkiler büyüdüklerinde birine mama yedirirken diğerleri üstüme tırmanmaya çalışıp bacaklarımı kollarımı çizerlerdi.

Bence büyük bir karton alıp bu yavruları içine köyünüz evimizin içinde ilgileniniz ancak bir kaç gün daha baktın annesi gelmiyor benim dediğini yap birde bir pet şişeyi sıcak su koy ancak kaynar olmasın erir veya eski bir kıyafeti büzerek koyar son orada büzüşüp ısınırlar

Geri