Karadeniz Pet

Yeni eşleştirdiğim çifti kafes dışına çıkarmak ?

Yenikent

Yeni Üye
Dişi kuşumun yanına eş aldım, eş olmadan önce sürekli kafes dışında dururdu birbirlerine alışmaları için kafes dışına çıkarılmasını pek uygun görülmüyor diye duydum ne kadar doğru bu

her kuş genele uymaz. eğer sadece üretim amaçlıyorsanız salmamanız daha iyi ama hem iyi arkadaşlar hem de zamanı gelince yavru derseniz salmanızda sorun olmaz. ben hobi amaçlı üretim yaptığım yıllarda çiftlerimi hep saldım. tamam daha az sıklıkta yavru aldım ama sorun değil. amaç zaten onları kuluçka makinesi olarak kullanmak değil dimi :)

eğer kuşlarınız eş tuttularsa ve odayı tanıyorlarsa salmanızda hiç sorun yok. aksine eşi de evcilleştirip size alıştırabilir ve sizden korkmasını engelleyebilirseniz ileride yavru veriminiz daha iyi olur. ayrıca evcil çiftler kafes dışında da kurlaşmaya hatta çiftleşmeye devam edebiliyorlar. serbest uçuş da onların kalp sağlıkları için faydalı olduğu kadar üreme sürelerinin ve ömürlerinin uzun olmasını sağlıyor.

En azından eş olana kadar salınmamaları uygun olur bence.

Detaylı cevaplarınız için teşekkür ediyorum. Birbirine tam olarak anlaştıklarına emin olmadığım için İlk yavrularımı alana kadar çıkarmama kararı aldım ilk defa yavru alcağım için heves var içimde daha sonrasında imkanım ve zamanım olduğu sürece günlük olarak dışarı çıkarmak istiyorum tellerin arasına kapatmanın çok doğru olduğunu düşünmüyorum saygılar.

Geri