Karadeniz Pet

Yeni yavru ve anne hakkında

• Konbuyu başlatan MuratK
  • Başlangıç tarihi
M

MuratK

Guest
Arkadaşar bir kaç sorum var ve fikirlerinize ihtiyaç duyuyorum. Sorularımı madde madde yazacağım, yoksa anlaşılmaz olcak :/

Bu konuları araştırdım ama çok farklı bilgiler var. Sizin düşünceleriniz benim için daha önemli.

Anne kuş şu anda kuluçkada, 5 yumurtadan şu anda 3 tane yavru çıktı. 1 tanesi öldü, diğer 2 yavru yaşıyor. yumurtadan çıkmayı bekleyen 2 yavru daha var.

Erkek kuş yuvalığa çok girdiği için anne çok hırpalamaya başladı, sürekli kavga etmeye başladıkları için erkeği ayırdım. Anne şimdi çok rahat kuluçkada.

Yem haricinde yumurta, bebek bisküvisi karışımınıda hergün tazeliyorum.

Yavrulardan birisi öldü, ama yuvalığın içinden almadım. Evimize yakın bir kuşçu bana almamamı söyledi. Sizce ne yapmalıyım?

Anne kuş tuvaletini yuvalığın içine yapmış, içerisi çok pis kokuyor ve bir kenarı hep pislik.

Anne kuşun karnı biraz şiş, yağ bağlamış gibi veya tuvaletini yapamamış gibi. Normal olduğunu söylediler.

Yani kısaca kuşçu yuvalığın kapağını bile açma anne kuluçkadayken rahatsız etme dedi.
Ama içeride bir ölü kuş var ve içerisi çok pis.
Ayrıca erkek kuşu ayrırmakla iyimi yapmışım kötümü?

Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

bence erkek kuşu koy çünkü erkek kuş dişiyi besler ve ölü kuşu bence annenin bakmadığı anda al ama hiç rahatsız etme çünkü eğer yavrular doğarsa mikrop kapabilir ayrıca 1 yavru daha olduğunu söyledin onun içinde tehlikeli olabilir ama yinede sen tecrübeli birinden yardım al yanlış birşey söylemeyim

anne kuluckada olmadıgı zaman dısardayken bu ıslerı yapacaksın oluyu al en onemlısı curuyup kokacak yoksa curutucu bocekler otekı yavrularıda ısırır. oluyu ayır gerekırse kafesın kapagını ac anne cıkarsa cıksın kafesten o gormedende yuvalıgı temızle ama eldıven muhakkak kullan kokun sınerse anne oturmaz bıdaha yumurtaya .yuvalıgı temızle talas koy. dıkkat et

Ölü yavruyu almalısınız anne çok rahatsız olmaz siz açın yuvalığı o dışarı çıkar zaten yavrular en az 15 günlük olmadan yuvayı temizlemeyin

kardeş ölü kuşu al mutlaka diğer kuşlarda ölür haberin olsun çürür ve bakteri yuvası olur kuşlar 10 günlük olunca mutlaka yuvayı temizle hergün yumurtalı mama takviyesi yap kolay gelsin

Yorumlarınız için teşekkürler.

Yalnız anne hiç dışarı çıkmıyor.
Sadece yem yemek ve su içmek için çıkıyor, yaklaştığım zaman hemen yuvalığa giriyor.

Annede çok pislenmiş ayakları, kuyruğu tüyleri leş gibi.
Zarar vermeden ürkütmeden nasıl yapacağım şaşırdım gerçekten.

Erkek kuş için ne dersiniz koymalımıyım tekrar.

Yorumlarınız için teşekkürler.

Yalnız anne hiç dışarı çıkmıyor.
Sadece yem yemek ve su içmek için çıkıyor, yaklaştığım zaman hemen yuvalığa giriyor.

Annede çok pislenmiş ayakları, kuyruğu tüyleri leş gibi.
Zarar vermeden ürkütmeden nasıl yapacağım şaşırdım gerçekten.

Erkek kuş için ne dersiniz koymalımıyım tekrar.

O kadar önemli değil, yuvalığın kapağını açın o çıkar. Çıkar çıkmaz da alın o ölü yavruyu. Korkmayın bir şey olmaz.
Erkek kuşu da koyun tekrardan kafese, bırakın kendi hallerine.

ölü yavruyu alın, son iki yumurtadan da yavru çıktığı an veya yumurtadan yavru çıkmayacağı kesinleştiği andan itibaren yumurtaları yuvadan aldıktan sonra yuvanın bir köşesine talaş ekle, anne oyu yuvaya dağıtır, talaş yuvanın temiz kalmasını sağlar...

Arkadaşlar sabah kalktığımda baktım anne yumutanın birini yuvadan atmış kafesin dibinde duruyordu. Hazır anne çıkınca eldivenle ölü yavruyu ve içindeki pislikleri aldım.
Dışarı attığı yumurtayı geri koydum kafese. Yumurtayı neden atmış olabilir?

Geri