petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Yumurta boşsa ne yapmalıyım.

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve Muhabbet32 tarafından 10 Aralık 2015 başlatılmıştır.

1. Muhabbet32

Muhabbet32 Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    10
    İki çift kuşum vardı. Dişi kuş son yavru yuvadan çıkmadan yumurta yapmaya başladı ve yuvalığı almak için geç kaldım. 5 yumurta yaptı ilk üçünü erkek kırdı. Son iki yumurtadan biri bugün 8. gün bitti diğeri 6. gün bitti. Işık ile baktığımda yumurtaların içinde sarı belli oluyor lakin damarlanma filan hiç yok. Yumurtalar boş mudur beklemeli miyim? Boş ise nasıl bir işlem yapmalıyım. Ayrıca bi ayrıntı daha var. Dişinin yavrusunu büyüttüğü erkek yani eşi ilk kuluçkanın 5. yumurtasında ölmüştü. İkinci kuluçka da ilk yumurtadan itibaren sabahları yanına başka erkek koydum. Çiftleşince yanından aldım. Bunu yumurtlama döneminde her gün yaptım. Erkeği sürekli yanında bırakamadım çünkü o erkeğin de bakması gereken yavrular vardı ve yavruların annesi yavrular yumurtadan çıkmadan ölmüştü. Anne ölünce erkek yattı çıkardı ve büyüttü. Biraz karmaşık oldu gibi ama umarım anlaşılmışımdır. :)

Sonuç olarak 6. ve 8. gün bittiği halde yumurtalarda damarlanma kırmızılaşma filan yok. Ne yapmalıyım? şimdiden ilginiz için teşekkürler.

2. Yusuf Kürşat AKKUŞ

Beğenileri:
    228
    Yumurtalari bir iki gun daha bekle kontrol et ve al disi dinlensin erkek yavrularini buyutunce bu ikisini cift yaparsin

3. Muhabbet32

Muhabbet32 Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    10
    Erkeğin yavruları da büyüdü şu an zaten. Kendileri yem yiyebiliyorlar. Pazartesi salıya kadar bekleyim o halde. Teşekkürler.

4. Uğur GENÇ

Uğur GENÇ Moderator

Beğenileri:
    267
    Yumurtaların boş olduğundan emin olunduğunda alınması iyi olur dişi boşuna yatıp yorulmamış olur.

5. Yusuf Kürşat AKKUŞ

Beğenileri:
    228
    Disi yumurtalar alindiktan sonra 15 gün kadar dinlensin sonra erkek ile ese atin

6. Levent ACAR

Levent ACAR Well-Known Member

Beğenileri:
    72
    Yuvalığı çıkart istersen..
    Yavrular yem yemeye başladılarsa ayırabilirsin. Dişi dinlendikten sonra yeniden eşe atılabilir.

7. Muhabbet32

Muhabbet32 Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    10

Pazar gününe bu iki yumurta 9 ve 11 günü tamamlamış yumurtalar olacaklar. 9. güne kadar damarlanma filan kesin olur sanırım. Şayet olmayacak olursa yuvalık ve yumurtaları almayı düşünüyorum. Yavruların tamamı da yem yiyebiliyorlar. Pazartesi salı diye düşünüyordum ama pazar gününe kadar %100 belli olur diye düşünüyorum. Forumlarda 6. gün belli olur diye yazmışlar ama vicdan azabı çekmek çok daha kötü olur.

Kıymetli yorum ve bilgileriniz için çok teşekkür ederim.

#8 Muhabbet32, 11 Aralık 2015
    Son düzenleme: 11 Aralık 2015
  8. Levent ACAR

Levent ACAR Well-Known Member

Beğenileri:
    72
    Yumurtaya yatıyorsa yumurta geldikten 1 gün sonra yumurta sarısı yoğunlaşıyor.
    2. gün daha koyu bir yoğunlaşma, 3. günde üzerinde ince bir damar, 4. gün damar kalınlaşıp kalp atışı görünüyor. 5. gün damarlar yayılmış olarak görülüyor.

9. Muhabbet32

Muhabbet32 Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    10
    O halde yumurtalar kesin boş demektir. 10. gün ve 8. gün bitti. Yumurtalarda hiçbir şey görünmüyor. İlk kuluçkada baktığımda hepsi dolu idi. Teşekkürler Leven Bey.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 00:18 -->-> Daha önceki mesaj 23:27 --

4 Haftanın ardından 5 te 5 dolu yumurta ile bugün ilk yumurtanın 18. günü bakalım sonuç ne olacak. Bu sefer son yavru atlamadan yuvalığı çıkaracağım yumurta gelmemesi için. :)

10. Yavuz GEREKLİOĞLU

Yavuz GEREKLİOĞLU Active Member

Beğenileri:
    0
    Yani o iki yumurta boş değil dolumuymuş.Üstelik 3 tane dolu sonradan toplamda 5 dolu yumurta.
    İyiki atmamışsınız.Sağlıkla büyürler İnşallah.

#11 Yavuz GEREKLİOĞLU, 10 Ocak 2016
    Son düzenleme: 10 Ocak 2016
  11. Muhabbet32

Muhabbet32 Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    10
    Hayır o yumurtalar boş idi. 5 yumurtayı sonradan yaptı. Hatta 6 yumurta yaptı. 1 tanesi diğerlerinden biraz farklı idi. Kabuğu kalın gibi ve parlak değildi diğerleri gibi. Dişi 7-8 gün sonra onu kenara ayırdı ve üzerine yatmadı. Baktım ve boş olduğunu gördüm. Yani boş kuluçkadan sonra yaptı şu anki dolu yumurtaları.

Sayfayı Paylaş