Karadeniz Pet

Yumurta boşsa ne yapmalıyım.

Muhabbet32

Paylaşımcı Üye
İki çift kuşum vardı. Dişi kuş son yavru yuvadan çıkmadan yumurta yapmaya başladı ve yuvalığı almak için geç kaldım. 5 yumurta yaptı ilk üçünü erkek kırdı. Son iki yumurtadan biri bugün 8. gün bitti diğeri 6. gün bitti. Işık ile baktığımda yumurtaların içinde sarı belli oluyor lakin damarlanma filan hiç yok. Yumurtalar boş mudur beklemeli miyim? Boş ise nasıl bir işlem yapmalıyım. Ayrıca bi ayrıntı daha var. Dişinin yavrusunu büyüttüğü erkek yani eşi ilk kuluçkanın 5. yumurtasında ölmüştü. İkinci kuluçka da ilk yumurtadan itibaren sabahları yanına başka erkek koydum. Çiftleşince yanından aldım. Bunu yumurtlama döneminde her gün yaptım. Erkeği sürekli yanında bırakamadım çünkü o erkeğin de bakması gereken yavrular vardı ve yavruların annesi yavrular yumurtadan çıkmadan ölmüştü. Anne ölünce erkek yattı çıkardı ve büyüttü. Biraz karmaşık oldu gibi ama umarım anlaşılmışımdır. :)

Sonuç olarak 6. ve 8. gün bittiği halde yumurtalarda damarlanma kırmızılaşma filan yok. Ne yapmalıyım? şimdiden ilginiz için teşekkürler.

Yumurtalari bir iki gun daha bekle kontrol et ve al disi dinlensin erkek yavrularini buyutunce bu ikisini cift yaparsin

Yumurtalari bir iki gun daha bekle kontrol et ve al disi dinlensin erkek yavrularini buyutunce bu ikisini cift yaparsin

Erkeğin yavruları da büyüdü şu an zaten. Kendileri yem yiyebiliyorlar. Pazartesi salıya kadar bekleyim o halde. Teşekkürler.

Yumurtaların boş olduğundan emin olunduğunda alınması iyi olur dişi boşuna yatıp yorulmamış olur.

Disi yumurtalar alindiktan sonra 15 gün kadar dinlensin sonra erkek ile ese atin

Yumurtaların boş olduğundan emin olunduğunda alınması iyi olur dişi boşuna yatıp yorulmamış olur.

Disi yumurtalar alindiktan sonra 15 gün kadar dinlensin sonra erkek ile ese atin

Yuvalığı çıkart istersen..
Yavrular yem yemeye başladılarsa ayırabilirsin. Dişi dinlendikten sonra yeniden eşe atılabilir.

Pazar gününe bu iki yumurta 9 ve 11 günü tamamlamış yumurtalar olacaklar. 9. güne kadar damarlanma filan kesin olur sanırım. Şayet olmayacak olursa yuvalık ve yumurtaları almayı düşünüyorum. Yavruların tamamı da yem yiyebiliyorlar. Pazartesi salı diye düşünüyordum ama pazar gününe kadar %100 belli olur diye düşünüyorum. Forumlarda 6. gün belli olur diye yazmışlar ama vicdan azabı çekmek çok daha kötü olur.

Kıymetli yorum ve bilgileriniz için çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Yumurtaya yatıyorsa yumurta geldikten 1 gün sonra yumurta sarısı yoğunlaşıyor.
2. gün daha koyu bir yoğunlaşma, 3. günde üzerinde ince bir damar, 4. gün damar kalınlaşıp kalp atışı görünüyor. 5. gün damarlar yayılmış olarak görülüyor.

Yumurtaya yatıyorsa yumurta geldikten 1 gün sonra yumurta sarısı yoğunlaşıyor.
2. gün daha koyu bir yoğunlaşma, 3. günde üzerinde ince bir damar, 4. gün damar kalınlaşıp kalp atışı görünüyor. 5. gün damarlar yayılmış olarak görülüyor.

O halde yumurtalar kesin boş demektir. 10. gün ve 8. gün bitti. Yumurtalarda hiçbir şey görünmüyor. İlk kuluçkada baktığımda hepsi dolu idi. Teşekkürler Leven Bey.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 00:18 -->-> Daha önceki mesaj 23:27 --

4 Haftanın ardından 5 te 5 dolu yumurta ile bugün ilk yumurtanın 18. günü bakalım sonuç ne olacak. Bu sefer son yavru atlamadan yuvalığı çıkaracağım yumurta gelmemesi için. :)

Yani o iki yumurta boş değil dolumuymuş.Üstelik 3 tane dolu sonradan toplamda 5 dolu yumurta.
İyiki atmamışsınız.Sağlıkla büyürler İnşallah.

Son düzenleme:
Yani o iki yumurta boş değil dolumuymuş.Üstelik 3 tane dolu sonradan toplamda 5 dolu yumurta.
İyiki atmamışsınız.Sağlıkla büyürler İnşallah.

Hayır o yumurtalar boş idi. 5 yumurtayı sonradan yaptı. Hatta 6 yumurta yaptı. 1 tanesi diğerlerinden biraz farklı idi. Kabuğu kalın gibi ve parlak değildi diğerleri gibi. Dişi 7-8 gün sonra onu kenara ayırdı ve üzerine yatmadı. Baktım ve boş olduğunu gördüm. Yani boş kuluçkadan sonra yaptı şu anki dolu yumurtaları.

Geri